Արմին Վեգների անվան մրցանակի արժանացած համշենահայերի մասին ֆիլմը կներկայացվի Երեւանում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեւանի պետական համալսարանի արեւելագիտության ֆակուլտետի թուրքագիտության ամբիոնի դոցենտ Լուսինե Սահակյանի հեղինակած «Համշենը անցյալի եւ ներկայի խաչմերուկում» ֆիլմի երեւանյան առաջնախաղը տեղի կունենա մարտի 22-ին «Մոսկվա» կինաթատրոնում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` վավերագրական ֆիլմը ներկայացնում է 18-րդ դարում Օսմանյան կայսրությունում բռնի իսլամացած համշենահայության սերունդների ներկա վիճակը:
Համշենահայերը հիմնականում ապրում են Թուրքիայի Ռիզեի եւ Արդվինի նահանգներում,  նաեւ` Ստամբուլում եւ այլ քաղաքներում:
Ֆիլմում տեղ են գտել դրվագներ Համշենի հայկական երբեմնի հզոր իշխանության պատմության, բռնի իսլամացման Օսմանյան քաղաքակության մասին, որը, հեղինակի կարծիքով, ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ ցեղասպանության տարատեսակ:
Ռիզեի եւ Արդվինի նահանգներում կատարած բացառիկ նկարահանումների հիման վրա  «Համշենը անցյալի եւ ներկայի խաչմերուկում» ֆիլմում ներկայացվում են համշենցիների այսօրվա մշակույթը, երգարվեստն ու պարը, սովորույթները, լեզվական վիճակը, կենցաղն ու զբաղմունքը, ինքնության հետ կապված նրանց ընկալումները, ինչպես նաեւ ժողովրդագրական պատկերը:
Լուսինե Սահակյանը ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի հայ-օսմանական առնչությունների բաժնի վարիչն է, հեղինակ մի շարք գիտական հրապարակումների: 2012 թ. դեկտեմբերին Հոլիվուդում կազմակերպած «Արփա» միջազգային կինոփառատոնում «Համշենը անցյալի եւ ներկայի խաչմերուկում» ֆիլմը` ճշմարտությունը տեսնելու եւ այն ասելու քաջության համար արժանացել է Մեծ Եղեռնի ականատես, գերմանացի գրող եւ հրապարակախոս Արմին Վեգների անվան մարդասիրական մրցանակին, որն առաջին անգամ է տրվել Հայաստանի ներկայացուցչի: Ֆիլմի սցենարի խմբագիրն ու բարբառային տեքստերի թարգմանիչը Սերգեյ Վարդանյանն է:

"Hamshen at Crossroads of Past and Present" awarded to Armin Wegner prize to be premiered in Yerevan
"Hamshen at Crossroads of Past and Present" awarded to Armin Wegner prize to be
premiered in Yerevan
YEREVAN, MARCH 22, ARMENPRESS: "Hamshen at Crossroads of Past and Present" documentary authored by  Lusine Sahakyan associate professor of Turkish studies Chair the Oriental Studies Chair of the Yerevan State University is scheduled to be premiered at Moscow cinema on March 22. As Armenpress reports, Lusine Sahakyan’s documentary "Hamshen at Crossroads of Past and Present" is dedicated to the current state of the Hamshen Armenians; a people who were forcibly Islamicized (Turkified) by the Ottoman Empire in the 18th century.
Today they live primarily in the provinces of Rizeh and Artvin, as well as in Istanbul and other cities of Turkey. The film presents unique episodes from the history and culture of the once powerful Armenian Principality of Hamshen, and the practice of Islamization, which in the author's opinion is a form of genocide. Based on material shot on location, the present- day culture of the Hamshentsis is chronicled: their songs and dances, customs, linguistic situation, as well as their everyday life and occupations, conceptions of their own identity, and the demographic overview.
Lusine Sahakyan is the author of numerous scientific articles on Ottoman and Armenian history. Her documentary film named " Hamshen at crossroads of past and present"  was awarded to the  prize after German writer and publicist Armin Wegner, an  eye- witnesses of the Armenian Genocide,  in the 15th Arpa International Film Festival, hosted in Hollywood 2012 December.