Արմին Վեգների անվան մրցանակի արժանացած համշենահայերի մասին ֆիլմը կներկայացվի Երեւանում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեւանի պետական համալսարանի արեւելագիտության ֆակուլտետի թուրքագիտության ամբիոնի դոցենտ Լուսինե Սահակյանի հեղինակած «Համշենը անցյալի եւ ներկայի խաչմերուկում» ֆիլմի երեւանյան առաջնախաղը տեղի կունենա մարտի 22-ին «Մոսկվա» կինաթատրոնում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` վավերագրական ֆիլմը ներկայացնում է 18-րդ դարում Օսմանյան կայսրությունում բռնի իսլամացած համշենահայության սերունդների ներկա վիճակը:
Համշենահայերը հիմնականում ապրում են Թուրքիայի Ռիզեի եւ Արդվինի նահանգներում,  նաեւ` Ստամբուլում եւ այլ քաղաքներում:
Ֆիլմում տեղ են գտել դրվագներ Համշենի հայկական երբեմնի հզոր իշխանության պատմության, բռնի իսլամացման Օսմանյան քաղաքակության մասին, որը, հեղինակի կարծիքով, ոչ այլ ինչ է, եթե ոչ ցեղասպանության տարատեսակ:
Ռիզեի եւ Արդվինի նահանգներում կատարած բացառիկ նկարահանումների հիման վրա  «Համշենը անցյալի եւ ներկայի խաչմերուկում» ֆիլմում ներկայացվում են համշենցիների այսօրվա մշակույթը, երգարվեստն ու պարը, սովորույթները, լեզվական վիճակը, կենցաղն ու զբաղմունքը, ինքնության հետ կապված նրանց ընկալումները, ինչպես նաեւ ժողովրդագրական պատկերը:
Լուսինե Սահակյանը ԵՊՀ հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի հայ-օսմանական առնչությունների բաժնի վարիչն է, հեղինակ մի շարք գիտական հրապարակումների: 2012 թ. դեկտեմբերին Հոլիվուդում կազմակերպած «Արփա» միջազգային կինոփառատոնում «Համշենը անցյալի եւ ներկայի խաչմերուկում» ֆիլմը` ճշմարտությունը տեսնելու եւ այն ասելու քաջության համար արժանացել է Մեծ Եղեռնի ականատես, գերմանացի գրող եւ հրապարակախոս Արմին Վեգների անվան մարդասիրական մրցանակին, որն առաջին անգամ է տրվել Հայաստանի ներկայացուցչի: Ֆիլմի սցենարի խմբագիրն ու բարբառային տեքստերի թարգմանիչը Սերգեյ Վարդանյանն է:

Фильм об армянах Амшена, удостоенный премии имени Армина Вегнера, увидят и в Ереване
Ереванская премьера фильма «Амшен на перекрестке прошлого и настоящего» состоится 22 марта в кинотеатре «Москва» в Ереване.  Автор сценария - доцент кафедры тюркологии факультета востоковедения Ереванского госуниверситета Лусине Саакян.
Как сообщает Арменпресс, эта документальная лента рассказывает о нынешнем положении потомков амшенских армян, насильственно обращенных в мусульманство во времена Османской империи.
Сейчас армяне Амшена проживают в турецких провинциях Ризе и Ардвина, а также в Стамбуле и других городах.
В фильме нашли отражение эпизоды из истории Амшена, некогда сильного своими армянскими корнями, а затем ослабленного  проводимой Османской империей политикой насильственной исламизации, что, по мнению автора, является ничем иным, как одним из видов геноцида.
Благодаря уникальным съемкам в провинциях Ризе и Ардвин в фильме «Амшен на перекрестке прошлого и настоящего» представлен сегодняшний день амшенцев – их культура, танцы, песни, традиции, быт и занятия, языковые и проблемы связанные с сохранением идентичности, а также демографическая ситуация.
Лусине Саакян заведующая отделом армяно-османских связей Института арменоведческих исследований ЕГУ, автор ряда научных публикаций.
В декабре 2012 года фильм «Амшен на перекрестке прошлого и настоящего», представленный в рамках организованного в Голливуде международного кинофестиваля «Арпа» за правдивое изображение и мужество был удостоен гуманитарной премии имени Армина Вегнера – немецкого писателя-публициста, очевидца событий 1915 года. Эта премии впервые присуждена представителю Армении. Редактор сценария и переводчик текстов на диалекте Сергей Варданян.