Բիձինա Իվանիշվիլին բարձր է գնահատում հայ համայնքի ներուժը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի վարչապետ Բիձինա Իվանիշվիլիին հունվարի 6-ին այցելել է Հավլաբարի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցի, մասնակցել պատարագի և շնորհավորել վիրահայության Սուրբ Ծնունդը, որից հետո ոչ պաշտոնական ձևաչափով հանդիպել է վիրահայության հետ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտարարեց «Բազմազգ Վրաստան» կազմակերպության ղեկավար Առնոլդ Ստեփանյանը:
«Բիձինա Իվանիշվիլիի այցի ժամանակ գեղեցիկ, տոնական տրամադրություն էր տիրում: Միջոցառումը բաղկացած էր երկու մասից: Հանդիպման ժամանակ հնչել են մի շարք հարցեր, անդրադարձ է եղել նաև հայկական եկեղեցիների հարցին»,-ասաց Ստեփանյանը: «Իվանիշվիլին հորդորեց չվախենալ այդ մասին խոսելուց և փորձել ընդհանուր կարծիք ձևավորել այս հարցի շուրջ»,-ընդգծեց Ստեփանյանը:
Նրա խոսքով՝ հայկական եկեղեցիների հարցում շատ կարևոր է նաև Վրաստանի եկեղեցու դիրքը, «քանզի նրա որոշումները վճռորոշ դեր ունեն»:
«Բիձինա Իվանիշվիլին հայտարարեց, որ Վրաստանի հայկական համայնքը կարևոր դեր ունի Վրաստանի համար, և որ իր քաղաքական թիմն օգտագործելու է վիրահայերի ներուժը»,-ասաց Առնոլդ Ստեփանյանը:
2012-ին Վրաստանի խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակ տարավ «Վրացական երազանք» կոալիցիան՝ ընդդիմության առաջնորդ Բիձինա Իվանիշվիլիի գլխավորությամբ: ԵԱՀԿ-ի դիտորդներն ազատ  են համարել հոկտեմբերի 1-ին Վրաստանում կայացած ընտրությունները, որոնց ընթացքում չորսամյա ժամկետով ընտրվել է  150 պատգամավոր:

Bidzina Ivanishvili highly evaluates the potential of Armenian community
YEREVAN, JANUARY 9, ARMENPRESS: Georgian Prime Minister Bidzina Ivanishvili visited Holy Etchmiadzin Church in Avlabari on January 6, participated in the liturgy and congratulated all Armenians on the occasion of Christmas. Afterwards he had an official meeting with Georgian Armenians. Armenpress was informed from Arnold Stepanyan leader of “Multinational Georgia” public movement.
“There was a festive and beautiful atmosphere during the meeting with Bidzina Ivanishvili. Event consisted of two parts full of number of questions concerning Armenian churches’ issues,” Stepanyan said.
“Ivanishvili urged not to be afraid of speaking about this issue and form a firm position over it,” Stepanyan underlined.
According to him the position of Georgian church is of crucial importance in the issue of Armenian churches.
“Ivanishvili has also mentioned that Armenian community in Georgia has a very important role in Georgia and that its political team is going to use the potential of Georgian Armenians,” Arnold Stepanyan said.
“Georgian dream” party led by Bidzina Ivanishvili successfully challenged the ruling United National Movement in the Georgian parliamentary election, 2012.