ՄԱԿ-ում տարածվել է ԼՂՀ ԱԳՆ ղեկավարի նամակը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միավորված ազգերի կազմակերպությունում տարածվել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանի նամակը` որպես ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի և Անվտանգության խորհրդի փաստաթուղթ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից, նամակում նշվում է, որ Ադրբեջանը ստահոդ քարոզարշավ է ծավալել Ստեփանակերտի օդանավականայի վերագործարկման վերաբերյալ` նպատակ ունենալով ապակողմնորոշել միջազգային հանրությանը և արդարացնել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման` Ադրբեջանի  կողմից  իրականացվող քաղաքականությունը:
Ստեփանակերտի օդանավակայանի վերագործարկումը ԼՂՀ ինքնիշխան իրավունքն է և հետապնդում է  բացառապես քաղաքացիական ու մարդասիրական նպատակներ`  ներառյալ մարդու այնպիսի հիմնարար իրավունքի իրացումը, ինչպիսին է տեղաշարժի ազատությունը: Ադրբեջանի կողմից շարունակաբար իրականացվող շրջափակումը մշտական և լուրջ խոչընդոտ է դարձել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիական բնակչության  տեղաշարժի ազատության համար, որը նաև հանգեցնում է Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրում և այլ առանցքային միջազգային համաձայնագրերում ամրագրված մարդու մյուս հիմնարար իրավունքների խախտմանը:  Ադրբեջանի նման քաղաքականությունը հստակորեն վկայում է նրա բացահայտ արհամարհանքը մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների վերաբերյալ ու քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ կոլեկտիվ պատիժ կիրառելու քաղաքականության շարունակությունն է հանդիսանում,- ասվում է ԼՂՀ արտաքին գերատեսչության ղեկավարի նամակի մեջ:
Քաղաքացիական օդանավերը ոչնչացնելու մասին Ադրբեջանի սպառնալիքները հակասում են միջազգային քաղաքացիական ավիացիայի  մասին դաշնագրին, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների հովանու ներքո ընթացող բանակցային գործընթացի շրջանակներում «քաղաքացիական օդանավերի նկատմամբ ուժի կամ ուժի կիրառման ցանկացած սպառնալիքից խուսափելու, տվյալ հիմնախնդիրը բացառապես դիվանագիտական ճանապարհով լուծելու և նրա քաղաքականացումը չթույլատրելու» մասին Ադրբեջանի ստանձնած պարտավորությանը:
«Նման սպառնալիքները, ինչպես և ամբողջ աշխարհի հայերին Ադրբեջանի թիվ մեկ  թշնամին հռչակելու մասին ամենաբարձր մակարդակով հայտարարությունները բացահայտ կերպով ցույց են տալիս, որ հակահայկական հիստերիան և մարդատյացությունը վաղուց են դարձել Ադրբեջանի պետական քաղաքականության մի մասը: Այդ քաղաքականության վերջին ամենացնցող դրսևորումն էր Հունգարիայում ատելության հողի վրա դաժան սպանություն կատարելու համար ցմահ ազատազրկման դատապարտված ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովին ներման շնորհումը և ազգովի փառաբանումը: Այս համատեքստում Ադրբեջանի Հանրապետության իշխանությունների քայլերը, մասնավորապես այնպիսիք, ինչպիսիք են Ստեփանակերտի օդանավակայանի գործարկումը կանխելու նպատակով «բոլոր անհրաժեշտ միջոցները» կիրառելու պատրաստակամության մասին հայտարարությունները, ինչպես նաև քաղաքացիական ինքնաթիռները ոչնչացնելու վերաբերյալ հնչեցված սպառնալիքները մեր իշխանությունները գնահատում են որպես անպատասխանատու և քաղաքական շարժառիթներով պայմանավորված գործողություններ»,- նշվում է ԼՂՀ ԱԳՆ ղեկավարի նամակում:
ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարը դիմել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարին, Միավորված ազգերի կազմակերպությանը և նրա մասնագիտացված գործակալություններին, ինչպես նաև բոլոր խաղաղասեր անդամ-պետություններին Ստեփանակերտի օդանավակայանի վերագործարկման հարցում աջակցություն ցուցաբերելու կոչով, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովուրդը կարողանա իրացնել իր հիմնարար իրավունքները և ազատությունները:
Կարեն Միրզոյանը համոզմունք է հայտնել, որ Ստեփանակերտի օդանավակայանի վերագործարկումը կնպաստի միջազգային քաղաքացիական ավիացիայի  մասին դաշնագրի նպատակների և խնդիրների իրականացմանը և կարող է ծառայել որպես վստահության ամրապնդման միջոց` նպաստելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո ընթացող բանակցություններում առաջընթացի ապահովմանը:

Letter of the NKR Foreign Minister circulated in the UN
The letter of the NKR Foreign Minister Karen Mirzoyan was circulated as a document of the General Assembly and Security Council in the United Nations Organization.
According to the letter Azerbaijan has started a fraudulent campaign aimed at misleading the international community and justifying its policy of using force or threat of force against the people of Nagorno Karabakh.
The rehabilitation of the Stepanakert airport is the sovereign right of the NKR and pursues solely civilian and humanitarian objectives, including realization of such a basic human right as freedom of movement. Freedom of movement of the civilian population of the NKR alongside with other human rights outlined in the Universal Declaration of Human Rights and other core international instruments have already been continuously and vehemently undermined by the ongoing Azerbaijani blockade. This stance of Azerbaijan is a clear manifestation of its upright disregard for human rights and fundamental freedoms as a continuation of its policy of collective punishment of civilian population, reads the letter of the NKR Foreign Minister.
The threats of Azerbaijan to shoot down civil aircrafts in particular, violates the provisions of the Chicago Convention on International Civil Aviation and runs counter to the commitments undertaken in the framework of the negotiation process mediated by the OSCE Minsk Group Co-Chair states, to reject any threat or use of force against civil aircraft, pursue the matter through diplomatic steps, and refrain from politicizing the issue.
Such threats, along with the statements on the highest level declaring all Armenians of the world as enemy number one of Azerbaijan are a vivid example of the long-established anti-Armenian hysteria and xenophobia of the Azeri state policy. The pardon and nationwide glorification of Ramil Safarov, Azerbaijani officer, who was convicted to the life imprisonment in Hungary for perpetuating brutal hate crime, a manslaughter, is the most shocking yet just recent manifestation of this policy. In this context, my Government considers the steps taken by the Government of the Republic of Azerbaijan, in particular declarations on undertaking “all necessary measures” in order to prevent the functioning of the Stepanakert Airport along with previous threats to shoot down civil planes as irresponsible and politically charged actions, is mentioned in the letter.
Minister Mirzoyan called upon the UN Secretary General, the UN and its specialized agencies, as well as all peace-loving Member States to assist in the rehabilitation of the Stepanakert airport in order to ensure that the people of the Nagorno Karabakh Republic is able to exercise their basic human rights and fundamental freedoms.
The NKR Foreign Minister expressed strong belief that the rehabilitation of the Stepanakert airport will contribute to the realization of aims and objectives of the Convention on International Civil Aviation and may also serve as a confidence building measure contributing towards progress in the negotiation process under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs.
You can read the full text of the letter at the following link http://nkr.am/en/news/2012-11-12/465/