ՄԱԿ-ում տարածվել է ԼՂՀ ԱԳՆ ղեկավարի նամակը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միավորված ազգերի կազմակերպությունում տարածվել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանի նամակը` որպես ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի և Անվտանգության խորհրդի փաստաթուղթ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից, նամակում նշվում է, որ Ադրբեջանը ստահոդ քարոզարշավ է ծավալել Ստեփանակերտի օդանավականայի վերագործարկման վերաբերյալ` նպատակ ունենալով ապակողմնորոշել միջազգային հանրությանը և արդարացնել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման` Ադրբեջանի  կողմից  իրականացվող քաղաքականությունը:
Ստեփանակերտի օդանավակայանի վերագործարկումը ԼՂՀ ինքնիշխան իրավունքն է և հետապնդում է  բացառապես քաղաքացիական ու մարդասիրական նպատակներ`  ներառյալ մարդու այնպիսի հիմնարար իրավունքի իրացումը, ինչպիսին է տեղաշարժի ազատությունը: Ադրբեջանի կողմից շարունակաբար իրականացվող շրջափակումը մշտական և լուրջ խոչընդոտ է դարձել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիական բնակչության  տեղաշարժի ազատության համար, որը նաև հանգեցնում է Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրում և այլ առանցքային միջազգային համաձայնագրերում ամրագրված մարդու մյուս հիմնարար իրավունքների խախտմանը:  Ադրբեջանի նման քաղաքականությունը հստակորեն վկայում է նրա բացահայտ արհամարհանքը մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների վերաբերյալ ու քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ կոլեկտիվ պատիժ կիրառելու քաղաքականության շարունակությունն է հանդիսանում,- ասվում է ԼՂՀ արտաքին գերատեսչության ղեկավարի նամակի մեջ:
Քաղաքացիական օդանավերը ոչնչացնելու մասին Ադրբեջանի սպառնալիքները հակասում են միջազգային քաղաքացիական ավիացիայի  մասին դաշնագրին, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների հովանու ներքո ընթացող բանակցային գործընթացի շրջանակներում «քաղաքացիական օդանավերի նկատմամբ ուժի կամ ուժի կիրառման ցանկացած սպառնալիքից խուսափելու, տվյալ հիմնախնդիրը բացառապես դիվանագիտական ճանապարհով լուծելու և նրա քաղաքականացումը չթույլատրելու» մասին Ադրբեջանի ստանձնած պարտավորությանը:
«Նման սպառնալիքները, ինչպես և ամբողջ աշխարհի հայերին Ադրբեջանի թիվ մեկ  թշնամին հռչակելու մասին ամենաբարձր մակարդակով հայտարարությունները բացահայտ կերպով ցույց են տալիս, որ հակահայկական հիստերիան և մարդատյացությունը վաղուց են դարձել Ադրբեջանի պետական քաղաքականության մի մասը: Այդ քաղաքականության վերջին ամենացնցող դրսևորումն էր Հունգարիայում ատելության հողի վրա դաժան սպանություն կատարելու համար ցմահ ազատազրկման դատապարտված ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովին ներման շնորհումը և ազգովի փառաբանումը: Այս համատեքստում Ադրբեջանի Հանրապետության իշխանությունների քայլերը, մասնավորապես այնպիսիք, ինչպիսիք են Ստեփանակերտի օդանավակայանի գործարկումը կանխելու նպատակով «բոլոր անհրաժեշտ միջոցները» կիրառելու պատրաստակամության մասին հայտարարությունները, ինչպես նաև քաղաքացիական ինքնաթիռները ոչնչացնելու վերաբերյալ հնչեցված սպառնալիքները մեր իշխանությունները գնահատում են որպես անպատասխանատու և քաղաքական շարժառիթներով պայմանավորված գործողություններ»,- նշվում է ԼՂՀ ԱԳՆ ղեկավարի նամակում:
ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարը դիմել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարին, Միավորված ազգերի կազմակերպությանը և նրա մասնագիտացված գործակալություններին, ինչպես նաև բոլոր խաղաղասեր անդամ-պետություններին Ստեփանակերտի օդանավակայանի վերագործարկման հարցում աջակցություն ցուցաբերելու կոչով, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովուրդը կարողանա իրացնել իր հիմնարար իրավունքները և ազատությունները:
Կարեն Միրզոյանը համոզմունք է հայտնել, որ Ստեփանակերտի օդանավակայանի վերագործարկումը կնպաստի միջազգային քաղաքացիական ավիացիայի  մասին դաշնագրի նպատակների և խնդիրների իրականացմանը և կարող է ծառայել որպես վստահության ամրապնդման միջոց` նպաստելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո ընթացող բանակցություններում առաջընթացի ապահովմանը:

В ООН распространено письмо главы МИД НКР
В Организации Объединенных Наций, в качестве документа Генеральной ассамблеи и Совета Безопасности ООН, распространено письмо министра иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Карена Мирзояна.
В письме отмечается, что Азербайджан развернул клеветническую кампанию относительно реабилитации Степанакертского аэропорта, имея целью дезинформировать международное сообщество и оправдать проводимую Азербайджаном политику применения силы или угрозы ее применения в отношении народа Нагорного Карабаха.
Реабилитация Степанакертского аэропорта является суверенным правом НКР и преследует сугубо гражданские и гуманитарные цели, в частности, осуществление такого неотъемлемого права, как свобода передвижения. Продолжающаяся азербайджанская блокада стала постоянным и серьезным препятствием для реализации права на свободное передвижение гражданского населения Нагорно-Карабахской  Республики наряду с другими основополагающими правами человека, закрепленными во Всеобщей декларации прав человека и других основных международных договорах. Подобная позиция Азербайджана недвусмысленно свидетельствует о его открытом пренебрежении правами человека и основными свободами и является продолжением его политики коллективного наказания гражданского населения, говорится в письме главы внешнеполитического ведомства НКР.
Угрозы Азербайджана сбивать гражданские воздушные суда противоречат Конвенции о международной гражданской авиации, а также идут вразрез с принятым Азербайджаном в рамках переговорного процесса под эгидой стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ обязательством овоздержании от любой угрозы силой или ее применения против гражданских воздушных судов, урегулировании данной проблемы дипломатическим путем и недопущении ее политизации.
«Подобные угрозы, наряду с раздающимися на самом высоком уровне заявлениями о том, что для Азербайджана главным врагом являются армяне всего мира, наглядно показывают, что антиармянская истерия и человеконенавистничество давно стали частью государственной политики Азербайджана. Самым возмутительным недавним проявлением этой политики является помилование и всенародное прославление азербайджанского офицера Рамиля Сафарова, который был осужден в Венгрии на пожизненное лишение свободы за совершение жестокого убийства на почве ненависти. В этом контексте мое правительство оценивает шаги правительства Азербайджанской Республики, в частности такие, как заявление о готовности принять «все необходимые меры», чтобы не допустить функционирования Степанакертского аэропорта, а также озвученные ранее угрозы сбивать гражданские самолеты, как безответственные  и политически мотивированные действия», – отмечается в письме главы МИД НКР.
Министр иностранных дел НКР обратился к Генеральному Секретарю ООН, Организации Объединенных Наций и ее специализированным  учреждениям, а так же всем миролюбивым государствам-членам с призывом оказать содействие в деле реабилитации Степанакертского аэропорта с тем, чтобы народ Нагорно-Карабахской Республики мог реализовать свои неотъемлемые права человека и основные свободы.
Карен Мирзоян выразил убежденность, что реабилитация Степанакертского аэропорта будет способствовать осуществлению целей и задач Конвенции о международной гражданской авиации и может послужить мерой укрепления доверия, способствующей достижению прогресса на переговорах под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ.