Բանկային համակարգն աճի բարձր տեմպեր Է արձանագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բանկային համակարգը նախորդ տարում բոլոր ցուցանիշների մասով արձանագրել է աճի բարձր տեմպեր: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը,  փետրվարի 21-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին նշեց Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Աշոտ Օսիպյանը:
Նախորդ տարում 2010 թվականի համեմատ համակարգի ընդհանուր կապիտալն աճել է 44.8, իսկ ակտիվները` 506.6 մլրդ դրամով: Անցած ֆինանսական տարվա ընթացքում վարկային ներդրումներն աճել են 336.1 մլրդ դրամով: Ընդհանուր վարկային պորտֆելում ֆիզիկական անձանց վարկերն աճել են 71.2 մլրդ դրամով, հիփոթեքային վարկերը` 20.4 մլրդ-ով, իսկ սպառողական վարկերի աճը կազմել է 53.4 մլրդ դրամ:
«Դրական ցուցանիշներ են գրանցվել նաեւ տնտեսությանը տրամադրված վարկերի գծով. աճը կազմել է 270.4 մլրդ դրամ»,- ասաց Օսիպյանը:
2011 թվականին Հայաստանում գործող բոլոր 21 առեւտրային բանկերն ընդգրկված են եղեկ ՀՀ 100 խոշոր հարկատուների ցանկում, եւ նրանց կողմից վճարված հարկերը 2010 թվականի նկատմամբ աճել են մոտ 1.7 անգամ: Բանկային ծառայությունների պահանջարկով պայմանավորված` բանկերի մասնաճյուղերի թիվն աճել է 32-ով: Օսիպյանի խոսքով` նախորդ տարում բանկային համակարգում գրեթե բոլոր ծառայություններն ու պրոդուկտներն ավելի մատչելի են դարձել:

Все действующие в Армении банки включены в список 100 крупных налогоплательщиков
12:23, 21 Февраль, 2012Банковская система Армении в прошлом году по всем показателям зафиксировала высокие темпы роста.
Как сообщает Арменпресс, об этом на встрече с журналистами 21 февраля сообщил председатель Союза банков Армении Ашот Осипян.
В 2011 г., по сравнению с 2010 г., общий капитал системы увеличился на 44,8, а активы – на 506,6 млрд драмов. В предыдущем финансовом году кредитные инвестиции возросли на 336,1 млрд драмов. В целом, кредиты физических лиц выросли на 71,2 млрд драмов, а ипотечные кредиты – на 20,4 млрд, рост потребительских кредитов составил 53,4 млрд драмов.
«Зарегистрированы положительные показатели также по линии кредитов в сферу экономики: рост составил 270,4 млрд драмов», - сказал Осипян.
В 2011 г. все действующие в Армении банки (21) были включены в список 100 крупных налогоплательщиков: объем выплаченных ими налогов, по сравнению с 2010 г., возрос почти в 1,7 раза. В связи со спросом на банковские услуги, число филиалов банков увеличилось на 32. По словам Осипяна, в прошом году почти все банковские услуги и продукты стали более доступными.