Կառավարությունը 7 մլրդ դրամ կհատկացնի` գյուղացիներին արտոնյալ վարկեր տրամարդրելու նպատակով
15:54, 19 Փետրվար, 2012ԳԱՎԱՌ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն առաջիկայում 7 մլրդ դրամի արտոնյալ վարկային միջոցներ կհատկացնի գյուղացիներին' առավելագույնը 10 տոկոս տոկոսադրույքով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, այս մասին Գավառում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը' Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության Գավառի ներկայացուցիչների և տեղի հասարակական ակտիվ զանգվածի ու մտավորականության հետ ՀՀԿ նախընտրական ծրագրի շուրջ քննարկման ժամանակ: Նա հիշեցրեց, որ նախորդ տարի հատկացվել էր 14 մլրդ դրամ այս ուղղությամբ, որը ևս նպասռել է գյուղատնտեսության ոլորտի աճին: «Մեր ծրագրի կարևորագույն դրույթներից մեկը գյուղատնտեսության զարգացումն է, օգնելն է գյուղացուն' իրացնել գյուղապրանքները: Պետությունն ստանձնում է պարտականություն ստեղծել նման հնարավորություն»,- ասաց վարչապետը:
Նա հիշեցրեց, որ վերջին տարիներին առարկայական օժանդակություն է տրամարդվել գյուղացիներին, մասնավորապես իրականացվել է սերմերի համալիր ծրագիրը, որի արդյունքում բարձրորակ սերմը հասանելի է դարձել գյուղացու համար: «Կառավարությունն իրականացնում է նաև պարրատանյութի, դիզվառելիքի սուբսիդավորման ծրագիրը, ինչը կրելու է շարունակական բնույթ»,- ասաց Տիգրան Սարգսյանը:
Նա նշեց, որ Ռուսաստանի և Բելառուսի իշխանությունների հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, և Հայաստանում կստեղծվեն լիզինգային ընկերություններ, որոնք ցածր և երկարաժամկետ վարկերի միջոցով կտրամադրեն գյուղտեխնիկա: Բացի այդ, պետությունը ևս իրականացնելու է ծրագրեր, որոնց նպատակն է լինելու սուբսիդավորել գյուղտեխնիկայի ձեռքբերումը:
Նա նշեց, որ կառավարությունը պատրաստ է հարկային արտոնություններ տալ հողատարածքների այն սեփականատերերին, ովքեր մշակում են իրենց հողերը: «Այն հողատարածքների սեփականատերերը, ովքեր չեն մշակում իրենց հողերը, գտնվոմ են արտերկրում, ապա կառավարությունը վերջիններիս հարկային արտոնություն չի տա: Հողը ազգային հարստություն է և այն պետք է օգտագործել»,- ասել է Տիգրան Սարգսյանը:

Правительство выделит 7 млрд драмов для предоставления сельчанам льготных кредитов
Правительство Республики Армения в ближайшем будущем выделит крестьянам льготные кредитные средства на сумму 7 млрд драмов, максимальная процентная ставка – 10 процентов. Как сообщает корреспондент «Арменпресс», об этом в Гаваре сообщил премьер-министр Тигран Саркисян во время встречи с представителями гаварского отделения Республиканской партии, местного общественного актива и интеллигенции - в рамках обсуждения предвыборной программы РПА. Он напомнил, что на эти цели в прошлом году было выделено 14 млрд драмов, что также способствовало развитию сельскохозяйственной сферы. «Одной из приоритетнейших задач нашей программы является развитие сельского хозяйства, содействие сельчанину в реализации сельхозпродуктов. Правительство берет на себя обязательство – создать такую возможность», - сказал премьер-министр.
Премьер также напомнил, что в последние годы крестьянам оказывалась предметная помощь, в частности, была реализована комплексная семенная программа, в результате чего высококачественные семена стали доступными крестьянину. «Правительство осуществляет также программу субсидирования приобретения удобрений и дизельного топлива, и это будет нести непрерывный характер», - сказал Тигран Саркисян.
Он отметил, что достигнута договоренность с властями России и Беларуси, и в Армении будут созданы лизинговые компании, которые посредством низких и долгосрочных кредитов будут предоставлять сельскохозяйственную технику. Кроме того, государство также будет осуществлять программы, целью которых станет субсидирование приобретения сельскохозяйственной техники.
Он отметил, что правительство готово предоставить налоговые льготы тем владельцам земельных участков, которые обрабатывают и возделывают свои земли. «Тем владельцам земельных участков, которые не возделывают свои земли или находятся за границей, правительство не предоставит налоговых льгот. Земля – это национальной богатство и ее нужно использовать», - сказал Тигран Саркисян.