ԵՄ-ն Կիևում կբացի ռազմական նորարարությունների գրասենյակ, իսկ արկերի արտադրությունը կհասցնի 2 միլիոնի
ԵՄ-ն Կիևում կբացի ռազմական նորարարությունների գրասենյակ, իսկ արկերի
արտադրությունը կհասցնի 2 միլիոնի
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիությունը 2024 թվականին Կիևում կբացի ռազմական նորարարությունների իր գրասենյակը՝ ռազմական արդյունաբերության բնագավառում համագործակցության զարգացման նպատակով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ներքին շուկայի հարցերով եվրահանձնակատար Թիերի Բրետոնը՝ ելույթ ունենալով ԵՄ-Ուկրաինա պաշտպանական արդյունաբերության համաժողովի բացմանը։
«Մենք Կիևում կբացենք Եվրոպայի ռազմական նորարարությունների գրասենյակ՝ կամուրջ ստեղծելու եվրոպական նորարարական ստարտափների և Ուկրաինայի զենքի արտադրության ձեռնարկությունների և ուկրաինական բանակի միջև, որպեսզի եվրոպական ձեռնարկությունները կարողանան օգնել ուկրաինական բանակին մարտի դաշտում», - Բրետոնի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ գործակալությունը։
Եվրահանձնակատարը նաև հայտարարել է, որ մտադիր է 2025 թվականին արկերի տարեկան արտադրությունը հասցնել մինչև 2 միլիոնի և շարունակել արտադրության ընդլայնումը։
«Ես աշխատում եմ այն ուղղությամբ, որ եվրոպական տնտեսությունն անցնի ռազմական ռեժիմի, որպեսզի մենք կարողանանք ավելի շատ արտադրել և Ուկրաինային զենք մատակարարել այսօր և ապագայում», - հայտարարել է Բրետոնը։
Վերջին 10 ամիսներին, եվրահանձնակատարի խոսքով, ԵՄ-ն 500 մլն եվրո է ներդրել արդյունաբերական նախագծերում՝ հասնելով տարեկան 1 միլիոն արկերի արտադրության։

ЕС в 2024 году откроет в Киеве офис военных инноваций, а производство снарядов доведет до 2 миллионов
ЕС в 2024 году откроет в Киеве офис военных инноваций, а производство снарядов
доведет до 2 миллионов
Евросоюз в 2024 году откроет в Киеве свой военно-инновационный офис для развития сотрудничества в сфере военной промышленности. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил еврокомиссар по  внутреннему рынку Тьерри Бретон, выступая на открытии форума оборонной промышленности ЕС-Украина.
“Мы откроем европейский офис военных инноваций в Киеве, чтобы создать мост между европейскими инновационными стартапами и украинскими предприятиями по производству оружия и украинской армией, чтобы европейские предприятия могли помогать украинской армии на поле боя”, - ТАСС приводы слова Бретона.
Еврокомиссар также сообщил, что ЕС в 2025 году намерен увеличить производство снарядов до 2 миллионов и продолжить его наращивание.
“Я работаю над тем, чтобы европейская экономика перешла в военный режим, чтобы мы могли производить больше и снабжать Украину оружием сегодня и в будущем”, - сказал Бретон.
За последние 10 месяцев, по словам еврокомиссара, ЕС инвестировал в промышленные проекты  500 миллионов, достигнув производства 1 миллиона снарядов в год.