Հայաստանը ցանկացած հարթակում պետք է պնդի Գրանադայի օրակարգը․ վերլուծաբանը՝ Ալմաթիում Միրզոյան-Բայրամով սպասվող հանդիպման մասին
Հայաստանը ցանկացած հարթակում պետք է պնդի Գրանադայի օրակարգը․
վերլուծաբանը՝ Ալմաթիում Միրզոյան-Բայրամով սպասվող հանդիպման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վերլուծաբան Արմեն Պետրոսյանը դրական է համարում, որ վերջին շրջանում Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև բանակցությունների համար հարթակների բազմազանություն կա։
Արմեն Պետրոսյանն այս մասին ասաց «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում՝ անդրադառնալով այն հարցին, թե ինչ կարելի է ակնկալել Ալմաթիում կայանալիք Միրզոյան-Բայրամով հանդիպումից։
Նրա խոսքով՝ նախևառաջ պետք է ուշադրություն դարձնել հայ-ադրբեջանական բանակցությունների նոր՝ ղազախական հարթակի ընտրության վրա․ հիմա շատերը փորձում են կենտրոնանալ այդ հարթակին վերաբերվող հարցի ձևական կողմի վրա, մինչդեռ այստեղ կարելի է տեսնել կարևոր բովանդակություն, առավել ևս, որ Հայաստանի տեսանկյունից բանակցային գործընթացի առթիվ կան և՛ դրական, և՛ բացասական գործոններ։
«Ղազախստանը՝ որպես Ադրբեջան-Հայաստան հարաբերությունների կարգավորման հարթակ, միանգամայն նորություն է, նոր իրողություն ամբողջ կարգավորման գործընթացում։ Ինչպես նշում է պաշտոնական Աստանան, այս պահի դրությամբ և հետագայում ևս, եթե բանակցությունները շարունակվեն տվյալ հարթակում, Աստանան հազիվ թե բարի ծառայություններ մատուցող դերակատարից վերածվի միջնորդ դերակատարի։ Այս պարագայում Ղազախստանը դիտարկվում է որպես երկկողմ ուղիղ բանակցությունների հերթական հարթակ։ Հայտնի է, որ նման փորձ է եղել նաև Թբիլիսիում, որտեղ հանդիպեցին Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարները, իսկ վերջին բանակցությունները դարձյալ արտգործնախարարների մակարդակով կայացան Բեռլինում»,- ասաց Պետրոսյանը։
Վերլուծաբանն արձանագրեց, որ մի քանի դերակատարներ առաջարկում են իրենց հարթակները բանակցությունների իրականացման համար, և դրական կողմն այն է, որ գործընթացն, այնուամենայնիվ, չի ընդհատվում։ Պետրոսյանի կարծիքով՝ հարթակների բազմազանության մյուս դրական կողմն այն է, որ առանձին դերակատարներ, որոնք անընդհատ փորձում են իրենց հովանու ներքո բերել գործընթացը, նրանց ազդեցությունը զգալիորեն թուլանում է, այսինքն՝ աշխարհաքաղաքական մրցակցությունն այս գործընթացի վրա, վերահսկողություն ունենալու նկատառությամբ, զգալիորեն թուլանում է։
«Խոսքը տվյալ դեպքում վերաբերում է Մոսկվայի ու արևմտյան հարթակների միջև մրցակցությանը, որը շարունակաբար դրսևորվել է նաև հայ-ադրբեջանական բանակցային գործընթացում։ Դրա վառ ապացույցը հատկապես 2021 թվականից հետո Բրյուսել-Մոսկվա-Վաշինգտոն-Սոչի հարթակների միջև տեղի ունեցած մրցակցությունն է, երբ երրորդ կողմի միջամտությամբ արհեստական խնդիրներ էին առաջանում բանակցային գործընթացում»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Պետրոսյանի դիտարկմամբ՝ բանակցային պրոցեսն ունի նաև բացասական կողմ, ըստ որի՝ Ադրբեջանը քանիցս դրսևորել է որոշակի ապակառուցողական վարքագիծ՝ հրաժարվելով նախկինում ստանձնած պարտավորություններից կամ տված խոստումներից։
«Օրինակ 2023 թվականի հոկտեմբերին Գրանադայի հանդիպումից ու պատրաստված փաստաթղթի ստորագրումից Ալիևի հրաժարումը դրա ապացույց է։ Եթե չկա առարկայական դերակատարում ունեցող միջնորդ, ապա Ադրբեջանի վարքագիծը կառավարելու և կառուցողական դաշտ բերելու հնարավորությունները հայկական կողմի համար խիստ սահմանափակ են։ Գործընթացի վրա բացասաբար ազդում է նաև տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական ու աշխարհաքաղաքական բալանսի խիստ անհավասարությունը։ Եթե անգամ բանակցություններն ընթանում են երկկողմ ձևաչափով, նույնիսկ այդ դեպքում երկու դերակատարների դիրքերը հավասար չեն։ 2020 թվականից հետո մինչ օրս արձանագրված բանակցային իրողությունները և դրանց առարկայացումը գետնի վրա նույնպես դրա վառ ապացույցն է։ Չկա որևէ օրինակ, որի համաձայն՝ Ադրբեջանը գնացել է փոխզիջման։ Բոլոր պայմանավորվածությունների դեպքում հայկական կողմից տեսնում ենք փոխզիջման պայմանով միակողմանի քայլեր, որոնց Ադրբեջանը չի պատասխանել»,- պարզաբանեց մեր զրուցակիցը։
Վերլուծաբանի խոսքով՝ մյուս կարևոր ռիսկը բանակցային օրակարգի հնարավոր փոփոխության քայլերն են Ադրբեջանի կողմից։ Պետրոսյանի գնահատմամբ՝ որ մայրաքաղաքում կամ որ երկրում էլ տեղի ունենան հայ-ադրբեջանական բանակցությունները, Հայաստանը պետք է պնդի բանակցային այն փաստաթղթի շուրջ քննարկումները, որը կար Գրանադայում և որի ստորագրումից հրաժարվեց Բաքուն։
«Հայկական կողմի պնդումը կարող է ունենալ սկզբունքային նշանակություն կարգավորման ամբողջ գործընթացի համար և կարող է բացառել մի շարք խնդիրներ ապագայում մեր երկրի համար։ Խոսքը հիմնականում վերաբերում է տարածաշրջանային կապուղիների ապաշրջափակման գործընթացի շարունակությանը, որոնք պետք է բխեն հայեցակարգային շահերից, ինչպես նաև նոյեմբերի 9-ի փաստացի չգործող փաստաթղթից կախվածության վերացումից»,- նշեց վերլուծաբանը։
Պետրոսյանի պնդմամբ՝ Հայաստանի համար առանցքային պետք է լինի Գրանադայի օրակարգի շուրջ բանակցությունների ապահովումը, թեև կանխատեսելի է, որ ադրբեջանական կողմն իր հերթին փորձելու է փոփոխել այդ օրակարգը՝ դրանում ներառելով այս պահին իր շահերից բխող առաջնահերթություններ։
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը Ադրբեջան և Հայաստան կատարած իր վերջին այցերի ժամանակ նշել էր այդ երկրների միջև ամուր և երկարաժամկետ խաղաղության հաստատման կարևորությունը։
Ավելի վաղ, «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Բադալյանը հայտնել էր, որ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ու Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը կհանդիպեն Ալմաթիում։
Ղազախստանի նախագահն ապրիլի 15-ին Հայաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո հայտարարել էր, որ ղազախական կողմը պատրաստ է հարթակ տրամադրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունների համար։
«Ղազախստանը պատրաստ է հնարավորինս աջակցել և հարթակ առաջարկել բանակցությունների համար։ Մեր հիմնական նպատակն է մերձեցնել մեր բարեկամ երկրներին և ճանապարհ բացել անխախտ բարեկամական հարաբերությունների, խաղաղության և կայուն զարգացման համար»,- ասել էր Տոկաևը։

Армения на всех платформах должна настаивать на повестке Гранады: о предстоящей в Алматы встрече Мирзоян-Байрамов
Армения на всех платформах должна настаивать на повестке Гранады: о
предстоящей в Алматы встрече Мирзоян-Байрамов
Аналитик Армен Петросян считает положительным тот факт, что в последнее время есть множество платформ для переговоров между Арменией и Азербайджаном.
Армен Петросян сказал об этом в беседе с «Арменпресс», коснувшись вопроса, чего можно ожидать от встречи Мирзоян-Байрамов в Алматы.
По его словам, в первую очередь следует обратить внимание на выбор новой казахстанской платформы армяно-азербайджанских переговоров: сейчас многие пытаются сосредоточиться на формальной стороне вопроса, касающегося этой платформы, в то время как здесь можно увидеть важное содержание, тем более, что с точки зрения Армении есть как положительные, так и отрицательные факторы в отношении переговорного процесса.
«Казахстан как площадка для урегулирования азербайджано-армянских отношений - это совершенно новая реальность, новая реальность во всем процессе урегулирования. Как отмечает официальная Астана, на данный момент и в будущем, если переговоры продолжатся на данной платформе, Астана вряд ли превратится из игрока, предоставляющего хорошие услуги, в игрока-посредника. В этом случае Казахстан рассматривается как еще одна площадка для прямых двусторонних переговоров. Известно, что подобный опыт был и в Тбилиси, где встретились министры иностранных дел Армении и Азербайджана, а последние переговоры на уровне министров иностранных дел прошли в Берлине», - отметил Петросян.
Аналитик заметил, что уже несколько акторов предлагают свои платформы для проведения переговоров, и положительным моментом является то, что процесс, тем не менее, не прерывается. По мнению Петросяна, другим положительным аспектом разнообразия платформ является то, что значительно ослабевает влияние тех субъектов, которые постоянно пытаются взять процесс под свой контроль, то есть существенно ослабляется геополитическая конкуренция за контроль над этим процессом.
«В данном случае речь идет о конкуренции между Москвой и западными площадками, которая постоянно проявлялась и в армяно-азербайджанском переговорном процессе. Ярким доказательством этого является конкуренция между площадками Брюссель, Москва, Вашингтон, Сочи, особенно после 2021 года, когда в переговорном процессе возникли искусственные проблемы с вмешательством третьей стороны», - сказал наш собеседник.
По словам Петросяна, такой переговорный процесс имеет и отрицательную сторону. Азербайджан неоднократно проявлял определенное деструктивное поведение, отказываясь от ранее взятых на себя обязательств или данных обещаний.
«Например, доказательством этого является отказ Алиева от встречи в Гранаде в октябре 2023 года и подписания подготовленного документа. Если нет посредника, играющего предметную роль, то возможности армянской стороны управлять поведением Азербайджана, вывести его в конструктивное поле крайне ограничены. На процесс негативно влияет и довольно серьезное неравенство в военно-политическом и геополитическом балансе в регионе. Даже если переговоры проходят в двустороннем формате, даже в этом случае позиции двух игроков не равны. Реалии переговоров, зафиксированные после 2020 года, и по сей день, и их предметизация на местах также являются ярким доказательством этого. Нет ни одного примера того, что Азербайджан пошел на компромисс. При всех договоренностях мы видим односторонние шаги армянской стороны с условием компромисса, на которые Азербайджан не отвечает», - пояснил наш собеседник.
По словам аналитика, другим важным риском являются возможные шаги Азербайджана по изменению повестки дня переговоров. По оценке Петросяна, в какой бы столице или в какой бы стране ни проходили армяно-азербайджанские переговоры, Армения должна настаивать на обсуждении переговорного документа, который был в Гранаде и от подписания которого Баку отказался.
«Утверждение армянской стороны может иметь принципиальное значение для всего процесса урегулирования и может исключить ряд проблем для нашей страны в будущем. В основном речь идет о продолжении процесса разблокирования региональных коммуникаций, что должно исходить из концептуальных интересов, а также устранения зависимости от фактически недействующего документа от 9 ноября», - отметил аналитик.
По утверждению Петросяна, ключевым для Армении должно быть обеспечение переговоров по повестке дня в Гранаде, хотя предсказуемо, что азербайджанская сторона, в свою очередь, попытается изменить эту повестку, включив в нее приоритеты, вытекающие из ее интересов на данный момент.
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев во время своих недавних визитов в Азербайджан и Армению отметил важность установления прочного и долгосрочного мира между этими странами.
Ранее в беседе с «Арменпресс» пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян сообщила, что министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов встретятся в Алматы.
Президент Казахстана после встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном в рамках официального визита в Армению 15 апреля заявил, что казахстанская сторона готова предоставить платформу для переговоров между Арменией и Азербайджаном.
«Казахстан готов максимально поддержать и предложить платформу для переговоров. Наша основная цель - сблизить наши дружественные страны и проложить путь к нерушимым дружественным отношениям, миру и стабильному развитию», - сказал Токаев.