BRICS-ի ընդլայնման հիմնական բնորոշիչն աշխարհաքաղաքական շեշտադրումն է․ արաբագետը խոսել է արաբական երկրների անդամակցության մասին
BRICS-ի ընդլայնման հիմնական բնորոշիչն աշխարհաքաղաքական շեշտադրումն է․
արաբագետը խոսել է արաբական երկրների անդամակցության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արաբագետ Արմեն Պետրոսյանն ուշադրություն է դարձնում հատկապես այն հանգամանքի վրա, որ BRICS-ի ընդլայնումը տեղի է ունենում այնպիսի պայմաններում, երբ ականատես ենք լինում գլոբալ աշխարհակարգի փոփոխության, նախորդի փլուզման և նոր, բազմաբևեռ աշխարհակարգի ձևավորման գործընթացին, որում մեծ դերակատարում են ունենալու ինչպես առանձին խաղացողներ տարբեր տարածաշրջաններում, այնպես էլ առանձին ազդեցիկ կազմակերպություններ, որոնցից մեկն էլ BRICS-ն է։
Օգոստոսի 22-ից 24-ը Յոհանեսբուրգում կայացած BRICS-ի գագաթնաժողովում կայացվել է կարևոր որոշում։ Գագաթնաժողովում նախագահող Հարավաֆրիկյան Հանրապետության նախագահ Սիրիլ Ռամաֆոսան հայտարարել է, որ Արգենտինան, Եգիպտոսը, Իրանը, ԱՄԷ-ն, Սաուդյան Արաբիան և Եթովպիան կհամարվեն BRICS-ի լիիրավ անդամ 2024 թվականի հունվարի 1-ից: Այս պահին BRICS-ի կազմի մեջ են մտնում Բրազիլիան, Ռուսաստանը, Հնդկաստանը, Չինաստանը և Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Պետրոսյանը նշեց, որ վերոհիշյալ կազմակերպության ներսում նոր անդամների ընտրությունը վկայում է առաջին փուլով կարևոր, ռազմավարական խնդիրներ լուծելու մասին, որովհետև հատկապես արաբական երկրների գործոնը նշանավորվում է նրանով, որ Սաուդյան Արաբիան, ԱՄԷ-ն ու Եգիպտոսն առանցքային դերակատարներ են ոչ միայն արաբական աշխարհում, այլև Միջին Արևելքում և Աֆրիկայում։
Պետրոսյանի կարծիքով՝ BRICS-ի ընդլայնման հիմնական բնորոշիչն աշխարհաքաղաքական շեշտադրումն է, որի միջոցով փորձ է արվում այդ կազմակերպության դերը մեծացնել ձևավորվող նոր աշխարհակարգում, թեև տվյալ կառույցն ի սկզբանե ձևավորվել էր որպես տնտեսական կազմակերպություն։
«Ինչ վերաբերում է կոնկրետ արաբական երկրների անդամակցությանը, ապա այդ հանգամանքը նույնպես կանխատեսելի էր, քանի որ Սաուդյան Արաբիան, ԱՄԷ-ն ու Եգիպտոսը Միջին Արևելքում ամենաարագ տնտեսական աճ ապահովող երկրներն են, ունեն բավականին լուրջ հավակնություններ, որոնք ներկայացրել են մինչև BRICS-ի վերջին գագաթնաժողովը։ Նրանք դեռևս 2010 թվականի «արաբական գարնան» գործընթացներից հետո փորձում են վերադիրքավորվել՝ ի ցույց դնելով իրենց մեծ ձեռքբերումներն ու հնարավորությունները, ինչպես նաև ընդլայնել ազդեցությունը Միջին Արևելքում և ընդհանրապես մուսուլմանական աշխարհում»,- ասաց Պետրոսյանը։
Արաբագետի դիտարկմամբ՝ BRICS-ի ընդլայնման տրամաբանության մյուս կարևոր գործոնը էներգետիկ բաղադրիչն է։ Վերոհիշյալ կազմակերպությանը միանում են այնպիսի պետություններ, որոնք էներգակիրներով տարածաշրջանում ամենահարուստն են, որոնց կշիռն էներգետիկ քաղաքականության առումով վճռորոշ է ամբողջ աշխարհում տեղի ունեցող էներգետիկ գործընթացներում, մասնավորապես՝ նավթի, գազի գների շուրջ պայմանավորվածությունների համատեքստում։
«Վերը նշված գործոններով է պայմանավորված այն իրողությունը, որ առաջին փուլով BRICS-ին միանում են ազդեցիկ վեց պետություններ, թեև անդամակցելու հայտ էր ներկայացրել ավելի քան քսան երկիր։ Նույն Թուրքիայի պարագայում գործընթացն այդքան սահուն չի ընթանում, քանի որ Թուրքիան համարվում է ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիր, որի հետ լուրջ հակասություններ ունեն BRICS-ի հիմնադիրներ Ռուսաստանն ու Չինաստանը»,- նշեց մեր զրուցակիցը։
Պետրոսյանի կարծիքով՝ BRICS-ի ընդլայնման համատեքստում պետք է հաշվի առնել նաև այն իրողությունները, որոնք տեղի են ունեցել վերջին մեկուկես տարվա ընթացքում, ավելի կոնկրետ՝ ռուս-ուկրաինական հակամարտության մեկնարկից հետո։ Եգիպտոսը, Սաուդյան Արաբիան և ԱՄԷ-ն այսօր ձգտում են ավելի անկախ արտաքին քաղաքականություն վարել, քանի որ նոր աշխարհակարգի ձևավորման ֆոնին կտրուկ ակտիվացան նաև արաբական պետությունները։ Արաբագետի խոսքով՝ նույնիսկ նավթի գների վերահսկելությունն ապահովելու տեսանկյունից ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենի տարածաշրջանային այցի ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների ամրագրում տեղի չունեցավ։
«Օգտվելով աշխարհաքաղաքական իրավիճակից և ԱՄՆ-ի դիրքերի թուլացումից՝ շատերը ձգտում են ինքնուրույնության։ Այդ գիծն ավելի ամրապնդվեց այս տարվա ընթացքում, երբ Չինաստանի միջնորդությամբ կարգավորվեցին Իրանի ու Սաուդյան Արաբիայի հարաբերությունները։ Եգիպտոսի պարագայում տեղի ունեցան այդ երկրի նախագահի տարածաշրջանային այցերը, որոնք նույնպես վկայում են ամերիկյան ազդեցությունից դուրս գալու մասին, իսկ ԱՄԷ-ն նոր չէ, որ ձգտում է ինքնուրույն որոշումներ կայացնել տարածաշրջանային խնդիրներում և ավելի ազդեցիկ դերակատարում ունի հատկապես սիրիական ճգնաժամի կարգավորման գործում»,- նշեց արաբագետը։
Պետրոսյանն, իհարկե, կանխատեսելի է համարում ԱՄՆ-ի հակազդեցությունը, բայց համոզված է, որ Վաշինգտոնի ռեսուրսները կրճատվում են նախկին կոնֆլիկտային կամ անվտանգային թեմատիկ շեշտադրումներով սեփական ազդեցությունը մեծացնելու առումով, որովհետև ամբողջությամբ փոխվում է Մերձավոր և Միջին Արևելքի պատկերը։
Նրա խոսքով՝ մի քանի ուղղություններով ընթացող կարգավորման գործընթացները տարբեր երկրների միջև նույնպես թուլացնում են բազմաբևեռ աշխարհում ԱՄՆ-ի հեգեմոնիան, որն այլևս այդքան կենսունակ չէ։

Основной характеристикой расширения БРИКС является геополитический акцент: арабовед рассказал о членстве арабских стран
Основной характеристикой расширения БРИКС является геополитический акцент:
арабовед рассказал о членстве арабских стран
ЕРЕВАН, 24 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. Эксперт по арабским странам Армен Петросян обращает особое внимание на то, что расширение BRICS происходит в таких условиях, когда мы являемся свидетелями смены глобального мирового порядка, крушения предыдущего и процесса формирования нового, многополярного мира, в котором главную роль будут играть отдельные игроки в разных регионах, а также отдельные влиятельные организации, одной из которых является BRICS.
Важное решение было принято на саммите BRICS, проходившем в Йоханнесбурге с 22 по 24 августа. Президент ЮАР Сирил Рамафоса, председательствующий на саммите, заявил, что Аргентина, Египет, Иран, ОАЭ, Саудовская Аравия и Эфиопия будут считаться полноправными членами BRICS с 1 января 2024 года. В настоящее время в BRICS входят Бразилия, Россия, Индия, Китай и ЮАР.
В беседе с «Арменпресс» Петросян отметил, что избрание новых членов внутри вышеупомянутой организации свидетельствует о том, что на первом этапе решаются важные, стратегические проблемы, поскольку фактор арабских стран, в частности, отмечен тем, что Саудовская Аравия, ОАЭ и Египет являются ключевыми игроками не только в арабском мире, но также на Ближнем Востоке и в Африке.
По мнению Петросяна, основной характеристикой расширения BRICS является геополитический акцент, посредством которого делается попытка повысить роль этой организации в формирующемся новом мировом порядке, хотя данная структура изначально формировалась как экономическая организация.
«Что касается членства конкретных арабских стран, то это обстоятельство также было предсказуемым, поскольку Саудовская Аравия, ОАЭ и Египет — страны, обеспечивающие самый быстрый экономический рост на Ближнем Востоке, у них достаточно серьезные амбиции, которые они предъявляли перед последним саммитом BRICS.  Они все еще пытаются перепозиционироваться после процессов «арабской весны» 2010 года, демонстрируя свои большие достижения и возможности, а также расширяя свое влияние на Ближнем Востоке и в мусульманском мире в целом», - сказал Петросян.
По мнению арабоведа, еще одним важным фактором в логике расширения BRICS является энергетическая составляющая. В вышеупомянутую организацию входят наиболее богатые в регионе энергетическими ресурсами государства, чей вес с точки зрения энергетической политики является решающим в энергетических процессах, происходящих во всем мире, особенно в контексте соглашений по нефти и газу.
«То, что шесть влиятельных государств присоединяются к BRICS на первом этапе, обусловлено вышеперечисленными факторами, хотя заявки на членство подали более двадцати стран. В случае с Турцией процесс проходит не так гладко, потому что Турция считается страной-членом НАТО, с которой у основателей BRICS - России и Китая - серьезные конфликты", - отметил наш собеседник.
По мнению Петросяна, в контексте расширения BRICS следует учитывать реалии, произошедшие за последние полтора года, точнее, после начала российско-украинского конфликта. Сегодня Египет, Саудовская Аравия и ОАЭ стремятся проводить более независимую внешнюю политику, ведь арабские государства также стали более активными на фоне формирования нового мирового порядка. По мнению арабоведа, даже в плане обеспечения контроля над ценами на нефть договоренности, достигнутые в ходе визита президента США Джо Байдена в регион, не состоялись.
«Пользуясь геополитической ситуацией и ослаблением позиций США, многие стремятся к независимости. Эта линия еще больше укрепилась в этом году, когда отношения между Ираном и Саудовской Аравией были урегулированы при посредничестве Китая. В случае с Египтом имели место региональные визиты президента этой страны, что также свидетельствует о выходе из-под американского влияния, а ОАЭ не новы, поскольку стремятся принимать самостоятельные решения в региональных вопросах и имеют более влиятельную роль, особенно в урегулировании сирийского кризиса", - отметил арабский эксперт.
Петросян, конечно, считает предсказуемым противодействие США, но уверен, что ресурсы Вашингтона сокращаются в плане увеличения собственного влияния на прежние конфликтные или тематические акценты безопасности, поскольку полностью меняется картина Ближнего и Среднего Востока.
По его словам, разнонаправленные процессы урегулирования между разными странами также ослабляют гегемонию США в многополярном мире, которая уже не столь жизнеспособна.