Ինձ համար մեծ պատիվ է 5 անգամ Հայաստանի չեմպիոն դառնալը. Մարիա Գևորգյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Հայաստանի շախմատի կանանց այս տարվա առաջնության հաղթող Մարիա Գևորգյանը պատիվ է համարում 5-րդ անգամ երկրի չեմպիոն դառնալը:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է 5 անգամ Հայաստանի չեմպիոն դառնալը: Հայաստանի առաջնությունն իրապես շատ ուժեղ մրցաշար է և ուժեղ է ոչ միայն մեր երկրի, այլ ամբողջ աշխարհի համար: Այս հաղթանակը շատ պարտավորեցնող է»,-
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` լրագրողների հետ զրույցում ասաց Գևորգյանը:
Գրոսմայստերը շեշտեց, որ առաջնությունում իր համար որոշիչ եղավ Սուսաննա Գաբոյանի դեմ հաղթական պարտիան:
Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տանն ընթացող կանանց 78-րդ առաջնության վերջին` 9-րդ տուրում Մարիա Գևորգյանը մրցեց Նվարդ Հայրապետյանի հետ: Գևորգյանն, ով մրցում էր սև խաղաքարերով, պարտիայի 30-րդ քայլին ստիպեց մրցակցին անձնատուր լինել: Մարիա Գևորգյանը, 9 հնարավորից հավաքելով 7 միավոր, դարձավ Հայաստանի առաջնության չեմպիոն: Մյուս պարտիաները դեռևս ընթացքի մեջ են:
Երկրորդ տեղում ընթացող Սուսաննա Գաբոյանի հաղթանակի դեպքում նա միավորների քանակով չի հասնի Գևորգյանին:

Для меня большая честь стать 5-кратной чемпионкой Армении. Мария Геворкян
Мария Геворкян, победительница нынешнего чемпионата Армении по шахматам среди женщин, считает за честь в 5-й раз стать чемпионкой страны.
«Для меня большая честь стать 5-кратной чемпионкой Армении. Чемпионат Армении действительно очень сильный турнир и сильный не только для нашей страны, но и для всего мира. Эта победа очень обязывает", - как передает Арменпресс, сказала Геворкян в беседе с журналистами.
Гроссмейстер подчеркнула, что победный матч против Сусанны Габоян стал для нее решающим в чемпионате.
Мария Геворкян соревновалась с Нвард Айрапетян в конце 9-го тура 78-го чемпионата среди женщин, который проходил в Доме шахмат им.Тиграна Петросяна. Геворкян, игравшая черными, на 30-м ходу партии вынудил соперницу сдаться. Мария Геворкян, набрав 7 очков из 9 возможных, стала чемпионкой Армении. Другие игры еще в процессе.
Если победит Сусанна Габоян, находящаяся на втором месте, то по количеству очков она уступит Геворкян.