ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ է սահմանել ՌԴ-ի նկատմամբ՝ ԿԺԴՀ-ից զենք մատակարարելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը պատժամիջոցներ է սահմանել Ռուսաստանի երկու քաղաքացիների և երեք ռուսական ընկերությունների նկատմամբ՝  համարելով, որ նրանք ներգրավված են ԿԺԴՀ-ից Ռուսաստան զենքի մատակարարման մեջ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշված է ԱՄՆ ֆինանսական գերատեսչության հայտարարությունում։
Վաշինգտոնի տուգանքներին են ենթարկվել Ռաֆայել Ղազարյանը և նրա հետ կապված «Տրանս կապիտալ» ու «Ռաֆորտ» ընկերությունները, ինչպես նաև Ալեքսեյ Բուդնևը և նրան պատկանող «Տեխնոլոգիա» ընկերությունը:
ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարարության վարկածով՝ Ղազարյանը որպես միջնորդ է հանդես եկել Ռուսաստանի պաշտոնյաների և Սլովակիայի քաղաքացի Աշոտ Մկրտիչևի միջև, որը բանակցություններ է վարել Փհենյանի հետ Մոսկվայի համար սպառազինություն գնելու շուրջ։ Ղազարյանը գործարքներ իրականացնելու համար օգտագործել է «Տրանս կապիտալ» ՍՊԸ-ն։ Մկրտիչևն ԱՄՆ-ի պատժամիջոցների ցուցակում ներառվել է 2023 թ. մարտին։ Իսկ Բուդնևն օգնել է Ռուսաստան մատակարարել ՌԴ-ի բանակի կարիքների համար ռազմական կապի միջոցներ, որոնք, ենթադրաբար, արտադրվել են Հյուսիսային Կորեայում, նշել են ֆինանսների նախարարությունում։
Պատժամիջոցները ենթադրում են ունեցվածքի և ակտիվների արգելափակում ԱՄՆ-ի տարածքում։ Բացի այդ, Միացյալ Նահանգներում ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց արգելվում է բիզնես վարել պատժամիջոցների ցանկում նշված անձանց հետ:

Соединенные Штаты ввели санкции против России за поставки оружия из КНДР
Минфин США ввел санкции в отношении двух граждан России и трех российских компаний, утверждая, что они причастны к поставкам оружия из КНДР в Россию. Как передает “Арменпресс”, об этом говорится в заявлении финансового ведомства США.
Под штрафы попали Рафаэль Казарян и связанные с ним компании “Транс Капитал” и “Рафорт”, а также Алексей Буднев и его компания “Технология”.
По версии Минфина США, Газарян выступал посредником между российскими чиновниками и гражданином Словакии Ашотом Мкртычевым, который вел переговоры с Пхеньяном о закупке оружия для Москвы. Для осуществления сделок Казарян использовал ООО “Транс Капитал”. Мкртычев был включен в санкционный список США в марте 2023 года. А Буднев помог поставить в Россию военное оборудование связи для нужд российской армии, которое предположительно производилось в Северной Корее, отметили в Минфине.
Санкции предполагают блокировку имущества и активов на территории США. Кроме того, физическим и юридическим лицам в США запрещено вести бизнес с лицами, включенными в санкционный список.