Սի Ծինփինը հայտարարել է աշխարհում անվտանգության նոր կառույց ստեղծելու անհրաժեշտության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը կարծում է, որ ուկրաինական ճգնաժամը կարգավորելու համար անհրաժեշտ է ստեղծել նոր արդյունավետ կառույց՝ համաշխարհային անվտանգությունն ապահովելու համար։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հայտնել է Չինաստանի ԱԳՆ-ն՝ մեջբերելով Չինաստանի նախագահի խոսքերը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ։
«Ուկրաինայի ճգնաժամի հիմնարար լուծումը հավասարակշռված, արդյունավետ և կայուն անվտանգության նոր ճարտարապետության ստեղծմանը նպաստելն է»,- ասել է Չինաստանի նախագահը։
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ Սի Ծինփինը, Պուտինին ծանոթացնելով Ուկրաինայի հարցում Չինաստանի դիրքորոշման հետ, ընդգծել է, որ ցանկացած լուրջ խնդրի լուծում պետք է ուղղված լինի ոչ միայն ախտանշանների, այլև բուն պատճառի վերացմանը։

Xi Jinping declared the need to create a new global security structure
YEREVAN, MAY 17, ARMENPRESS. The President of China, Xi Jinping, believes that in order to settle the Ukrainian crisis, it is necessary to create a new effective structure for ensuring global security, reported the Ministry of Foreign Affairs of China, citing the words of the President of China at the meeting with the President of Russia, Vladimir Putin.
“The fundamental solution to the crisis in Ukraine is to promote the creation of a balanced, effective and sustainable new security structure,” said Chinese President.
The message says that Xi Jinping, introducing Putin to China's position on Ukraine, emphasized that the solution to any serious problem should be aimed at eliminating not only the symptoms, but also the root cause.