Սի Ծինփինը հայտարարել է աշխարհում անվտանգության նոր կառույց ստեղծելու անհրաժեշտության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինը կարծում է, որ ուկրաինական ճգնաժամը կարգավորելու համար անհրաժեշտ է ստեղծել նոր արդյունավետ կառույց՝ համաշխարհային անվտանգությունն ապահովելու համար։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հայտնել է Չինաստանի ԱԳՆ-ն՝ մեջբերելով Չինաստանի նախագահի խոսքերը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ։
«Ուկրաինայի ճգնաժամի հիմնարար լուծումը հավասարակշռված, արդյունավետ և կայուն անվտանգության նոր ճարտարապետության ստեղծմանը նպաստելն է»,- ասել է Չինաստանի նախագահը։
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ Սի Ծինփինը, Պուտինին ծանոթացնելով Ուկրաինայի հարցում Չինաստանի դիրքորոշման հետ, ընդգծել է, որ ցանկացած լուրջ խնդրի լուծում պետք է ուղղված լինի ոչ միայն ախտանշանների, այլև բուն պատճառի վերացմանը։

Си Цзиньпин заявил о необходимости создания новой структуры мировой безопасности
Председатель Китая Си Цзиньпин считает, что для урегулирования украинского кризиса необходимо создать новую эффективную структуру обеспечения глобальной безопасности. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщил МИД Китая, цитируя слова президента Китая на встрече с президентом России Владимиром Путиным.
Фундаментальным решением кризиса в Украине является содействие созданию сбалансированной, эффективной и устойчивой новой архитектуры безопасности”, - сказал председатель Китая.
В сообщении говорится, что Си Цзиньпин, ознакомив Путина с позицией Китая по Украине, подчеркнул, что решение любой серьезной проблемы должно быть направлено не только на устранение симптомов, но и на устранение первопричины”.