Հայաստանը թավշյա հեղափոխությունից 1.5 տարի անց. ռուսական Эксперт ամսագրի անդրադարձը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսական Эксперт ամսագիրը ծավալուն հոդվածում անդրադարձել է 2018 թվականի ապրիլին Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությունից հետո երկրում տիրող իրավիճակին, հայ-ռուսական հարաբերություններին, նոր կառավարության գործունեության արդյունքում գրանցված տնտեսական ցուցանիշներին:
«Հայաստանում մինչև այս պահը հետհեղափոխական զարգացումներ են: Երկրի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իշխանության եկավ 2018 թվականի ապրիլ-մայիսին տեղի ունեցած բողոքի ցույցերի արդյունքում: Ավելի ուշ՝ դեկտեմբերին, Փաշինյանը վերահաստատեց իր լիազորությունները. խորհրդարանական ընտրություններում նրա ղեկավարած «Իմ քայլը» դաշինքը հաղթեց՝ հավաքելով ընտրողների ձայների 70.43 տոկոսը: Այսօր նա հսկայական աջակցություն ունի՝ չնայած վարկանիշները պարբերաբար նվազում են, և դա հասկանալի է, քանի որ չի ստացվելու արագ կյանքի կոչել բոլոր խոստումները»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասված է հոդվածում:
Անդրադառնալով հայ-ռուսական հարաբերություններին՝ հոդվածագիրն ընդգծում է, որ հեղափոխության ալիքի վրա հատկապես ռուսական լրատվամիջոցները Փաշինյանին գրեթե համարում էին ամերիկյան «նախագիծ», իսկ հետո ավելի հարգալից՝ բազմավեկտոր քաղաքական գործիչ: «1.5 տարվա ընթացքում Փաշինյանը պաշտոնական այցով Մոսկվայում չի եղել՝ չնայած աշխատանքային այցերով Մոսկվայում եղել է ոչ մեկ անգամ, օրինակ, ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում: Փոխարենը և՛ Բրյուսելում, և՛ հարևան Թբիլիսիում, և՛ Թեհրանում Փաշինյանին արդեն ընդունել են: Փաշինյանի պաշտոնական այցը Ռուսաստան, կարծես, պլանավորված է 2020 թվականի առաջին կեսին, իսկ Վլադիմիր Պուտինն այս աշնանն այցելեց Երևան և կառուցողական շփում ունեցավ հայ գործընկերոջ հետ: Այնպես որ, պետք չէ խոսել հարաբերություններում առկա ճգնաժամի մասին, իսկ բազմավեկտորության մասին, այո, դա նոր երևույթ է, որը սահմանում է Մոսկվայի և Երևանի միջև երկխոսությունը: Մի կողմից Նիկոլ Փաշինյանն ակտիվորեն աշխատում է ամերիկյան կողմի հետ (ինչպես նրա նախորդները): Նախևառաջ, ԱՄՆ-ը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներից մեկն է, երկրորդ՝ ԱՄՆ-ում ծայրաստիճան ազդեցիկ է հայկական լոբբին, որը կարողանում է՝ հասնել Հայաստանի համար ԱՄՆ-ի թե՛ քաղաքական, թե՛ տնտեսական աջակցությանը: Իսկ սփյուռքի հետ կապված Փաշինյանը հատուկ հաշվարկ ունի: Մյուս կողմից, Մոսկվան վարում է ակտիվ և հաջող գեոքաղաքականություն Կասպյան տարածաշրջանում և շահագրգռված է թե՛ Ադրբեջանի, թե՛ Թուրքիայի հետ ամուր գործընկերային հարաբերություններով, ինչը հայ-ռուսական բարեկամության համար ոչ հաճելի գործոն է»,- ասված է հոդվածում:
Հոդվածագիրը մեջբերում է քաղաքագետներին, ովքեր ընդգծում են, թե Ռուսաստանի լավագույն աջակցությունն այն է, որ հեղափոխության ժամանակ չի խառնվել Հայաստանի ներքին գործերին՝ հավելելով, որ ՌԴ-ն Հայաստանի ներքին գործերին չի խառնվում նաև հեղափոխությունից հետո:
Հոդվածում ծավալուն անդրադարձ կա նաև Հայաստանի նոր կառավարության գործունեության արդյունքում արձանագրված տնտեսական ցուցանիշներին: Նշվում է, որ 2019 թվականի առաջին 9 ամիսներին Հայաստանի ՀՆԱ-ի աճը կազմել է 7.5 տոկոս՝ չնայած նախորդ տարվա քաղաքական ցնցումներին և վերնախավի փոփոխությանը: Արդյունաբերական արտադրանքն աճել է գրեթե 10 տոկոսով, իսկ ստվերային տնտեսությունը մեկ տարվա ընթացքում նվազել է՝ 25 տոկոսից հասնելով 22 տոկոսի:

Армения через 1.5 года после бархатной революции: обзор российского журнала “Эксперт”
Российский журнал “Эксперт” в обширной статье коснулся ситуации в Армении после бархатной революции в апреле 2018 года, армяно-российских отношений, экономических показателей, зафиксированных в результате деятельности нового правительства.
Премьер-министр страны Никол Пашинян пришел к власти в результате акций протеста, прошедших в апреле - мае 2018 года. Позже, в декабре, Пашинян подтвердил свои полномочия. На парламентских выборах возглавляемый им блок “Мой шаг” победил, набрав 70,43% голосов избирателей. Сегодня он имеет огромную поддержку, хотя и рейтинги периодически снижаются, и это понятно, так как невозможно быстро воплотить в жизнь все обещания”, - как передает Арменпресс, говорится в статье.
Касаясь армяно-российских отношений, автор статьи подчеркивает, что на волне революции российские СМИ считали Пашиняна чуть ли не американским “проектом”, а потом более уважительно - многовекторным политиком. “В течение 1.5 лет Пашинян не был с официальным визитом в Москве, несмотря на то, что посещал Москву не раз, например, в рамках ЕАЭС. Вместо этого и в Брюсселе, и в соседнем Тбилиси, и в Тегеране Пашиняна уже принимали. Официальный визит Пашиняна в Россию, кажется, запланирован на первую половину 2020 года, Владимир Путин этой осенью посетил Ереван и имел конструктивный контакт с армянским коллегой. Так что, надо говорить не о кризисе в отношениях, а о многовекторности, да, это новое явление, определяющее диалог между Москвой и Ереваном. С одной стороны, Никол Пашинян активно работает с американской стороной (как и его предшественники). Во-первых, США являются одной из стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ в процессе мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, во-вторых, в США есть крайне влиятельное армянское лобби, способное добиться для Армении как политического, так и экономического содействия США. А в связи с диаспорой у Пашиняна есть особый расчет. С другой стороны, Москва ведет активную и успешную геополитику в Каспийском регионе и заинтересована в крепких партнерских отношениях как с Азербайджаном, так и с Турцией, что является не очень приятным фактором для армяно-российской дружбы”, - говорится в статье.
Автор статьи цитирует политологов, которые подчеркивают, что лучшее содействие России заключается в том, что во время революции она не вмешалась во внутренние дела Армении, и добавляет, что РФ не вмешивается во внутренние дела Армении и после революции.
В статье подробно затронуты также и экономические показатели, зафиксированные в результате деятельности нового правительства Армении. Отмечается, что несмотря на прошлогодние политические потрясения и изменение истеблишмента за первые 9 месяцев 2019 года рост ВВП Армении составил 7,5%. Производство промышленных товаров выросло почти на 10%, а теневая экономика за год снизилась с 25% до 22.