ՀՀ ԱԳՆ-ն ակտիվ աշխատում է ԵՄ-ի հետ վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկի ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունն ակտիվ աշխատում է Եվրոպական Միության հետ վիզաների ազատականացման երկխոսության մեկնարկի ուղղությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին նոյեմբերի 1-ին ՀՀ Ազգային ժողովում հայտնեց Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«Մեզ համար չափազանց էական, կարևոր ու սուր հարց է վիզաների ազատականացման գործընթացը: Մենք աշխատում ենք, և’ անմիջապես հանձնաժողովի, և’ անդամ պետությունների հետ: Մենք երկկողմ մակարդակում նույնպես շատ ակտիվ աշխատում ենք, որպեսզի կարողանանք մոտեցնել այդ պահը, և ունենալ վիզաների ազատականացման երկխոսության գործընթացի մեկնարկը: Երկխոսության գործընթացը դեռ ազատականացումը չէ, բայց շատ էական փուլ է այդ գործընթացն առաջ տանելու համար»,- ասաց Մնացականյանը:
Արտաքին գործերի նախարարը նշեց, որ Հայաստանի համար գերակա խնդիրն է հասնել այն շեմին, երբ մենք կկարողանան հայտարարել երկխոսության մեկնարկի մասին:

Armenian foreign ministry actively works in launching visa liberalization dialogue with EU
YEREVAN, NOVEMBER 1, ARMENPRESS. The Foreign Ministry of Armenia is actively working towards the launch of a visa liberalization dialogue with the European Union, Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan said in the Parliament on November 1.
“The visa liberalization process is a very important and vital issue for us. We are working both with the Commission and the member states. We are also working very actively at the bilateral level in order to be able to make closer that moment and have the launch of the dialogue process for the liberalization of visas. The dialogue process is not the liberalization yet, but is a very vital stage for moving forward that process”, the FM said.
The minister added that for Armenia it’s a priority issue to reach to the point when it will be able to announce the launch of that dialogue.