Հայաստան-ԵՄ ձևավորված օրակարգը պահանջում է սկսել վիզաների ազատականացման երկխոսությունը. Ադոնց
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Ավետ Ադոնցի համոզմամբ՝ Հայաստանի և Եվրամիության միջև ձևավորված օրակարգը պահանջում է առնվազն սկսել վիզաների ազատականացման երկխոսությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փոխնախարարը նման տեսակետ հայտնեց Երևանում «Փորձի փոխանակման միջոցով վիզաների արդյունավետ ազատականացման խթանումը Վրաստանում, Մոլդովայում և Հայաստանում» միջազգային գիտաժողովին:
«Հայաստանի և Եվրամիության միջև ձևավորված օրակարգը պահանջում է առնվազն սկսել վիզաների ազատականացման հարցում երկխոսությունը: Սա այսօրվա պահանջն է, քանի որ ձևավորված օրակարգը, դրա բովանդակությունը, դրա օրակարգի իրականացումը ստիպում են»,-ասաց Ադոնցը:
Նա նշեց՝ վիզաների ազատականացման շուրջ բանակցությունները կսկսվեն այն ժամանակ, երբ երկխոսությունը սկսելու վերաբերյալ կոնսենսուս ձևավորվի անդամ բոլոր պետությունների միջև: Փոխնախարարը նկատեց՝ կոնսենսուսը դեռևս չկա՝ չնայած նրան, որ Եվրոպական միության ինստիտուտները դրական են տրամադրված, և բազմիցս հայտարարել են դրա մասին:
«Հայաստանում ձևավորված միջգերատեսչական խումբը, որում ներառված են ոստիկանության, արտգործնախարարության, միգրացիոն ծառայության ներկայացուցիչներ, այցելել է արդեն 10-ից ավել ԵՄ անդամ երկրներ, և քննարկվում են տեխնիկական հարցեր: Բայց հիմա կարող եմ ասել, որ այդ հարցը սկսել է կրել քաղաքական բնույթ»,-ասաց Ադոնցն ու հավելեց՝ այցելությունները և աշխատանքային խորհրդակցությունները շարունակվում են:
Փոխնախարարը նշեց՝ շատ է ուզում հավատալ, որ այդ ազատականացման վերաբերյալ երկխոսությունները կսկսվեն մինչև տարվա վերջ:

Повестка Армения-ЕС требует начала диалога о либерализации визового режима: Адонц
Заместитель министра иностранных дел Армении Авет Адонц убежден, что повестка дня, сформированная между Арменией и Европейским союзом, требует как минимум диалога по либерализации визового режима. Как сообщает Арменпресс, заместитель министра выразил такое мнение на международной конференции «Стимуляция эффективной либерализации виз в Грузии, Молдове и Армении посредством международного обмена опытом» в Ереване.
«Повестка дня, сформированная между Арменией и Европейским союзом, требует как минимум диалога по либерализации визового режима. Это сегодняшнее требование, так как установленная повестка дня, ее содержание, реализация ее повестки дня принуждают к этому», - сказал Адонц.
Он отметил, что переговоры о либерализации визового режима начнутся, когда будет достигнут консенсус со всеми государствами-членами для начала диалога. Заместитель министра отметил, что консенсуса пока нет, несмотря на то, что институты Евросоюза настроены позитивно, и неоднократно заявляли об этом.
«Межведомственная группа, созданная в Армении, в которую входят представители полиции, МИД, миграционной службы, посетила более 10 стран-членов ЕС, и обсуждаются технические вопросы. Но теперь я могу сказать, что этот вопрос начал приобретать политический характер», - сказал Адонц, добавив, что визиты и консультации продолжаются.
Заместитель министра отметил, что хочет верить, что переговоры по либерализации начнутся к концу года.