Հայաստան-ԵՄ ձևավորված օրակարգը պահանջում է սկսել վիզաների ազատականացման երկխոսությունը. Ադոնց
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Ավետ Ադոնցի համոզմամբ՝ Հայաստանի և Եվրամիության միջև ձևավորված օրակարգը պահանջում է առնվազն սկսել վիզաների ազատականացման երկխոսությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փոխնախարարը նման տեսակետ հայտնեց Երևանում «Փորձի փոխանակման միջոցով վիզաների արդյունավետ ազատականացման խթանումը Վրաստանում, Մոլդովայում և Հայաստանում» միջազգային գիտաժողովին:
«Հայաստանի և Եվրամիության միջև ձևավորված օրակարգը պահանջում է առնվազն սկսել վիզաների ազատականացման հարցում երկխոսությունը: Սա այսօրվա պահանջն է, քանի որ ձևավորված օրակարգը, դրա բովանդակությունը, դրա օրակարգի իրականացումը ստիպում են»,-ասաց Ադոնցը:
Նա նշեց՝ վիզաների ազատականացման շուրջ բանակցությունները կսկսվեն այն ժամանակ, երբ երկխոսությունը սկսելու վերաբերյալ կոնսենսուս ձևավորվի անդամ բոլոր պետությունների միջև: Փոխնախարարը նկատեց՝ կոնսենսուսը դեռևս չկա՝ չնայած նրան, որ Եվրոպական միության ինստիտուտները դրական են տրամադրված, և բազմիցս հայտարարել են դրա մասին:
«Հայաստանում ձևավորված միջգերատեսչական խումբը, որում ներառված են ոստիկանության, արտգործնախարարության, միգրացիոն ծառայության ներկայացուցիչներ, այցելել է արդեն 10-ից ավել ԵՄ անդամ երկրներ, և քննարկվում են տեխնիկական հարցեր: Բայց հիմա կարող եմ ասել, որ այդ հարցը սկսել է կրել քաղաքական բնույթ»,-ասաց Ադոնցն ու հավելեց՝ այցելությունները և աշխատանքային խորհրդակցությունները շարունակվում են:
Փոխնախարարը նշեց՝ շատ է ուզում հավատալ, որ այդ ազատականացման վերաբերյալ երկխոսությունները կսկսվեն մինչև տարվա վերջ:

YEREVAN, OCTOBER 25, ARMENPRESS. Deputy Foreign Minister of Armenia Avet Adonts says the agenda formed between Armenia and the European Union demands at least to start the visa liberalization dialogue.
“This is today’s demand because the formed agenda, its content and the implementation of its agenda require that”, the deputy FM said during an international conference titled “Effective promotion of visa liberalization in Georgia, Moldova and Armenia through exchange of experience” in Yerevan.
The deputy FM said the talks on visa liberalization will start when there is a consensus between all member states over the launch of the dialogue. The deputy minister said there is no consensus yet, despite the fact that the EU’s institutions have positive moods and repeatedly announced that.
“The inter-agency group formed in Armenia, which involves representatives of the Police, the Foreign Ministry and the Migration Service, already visited more than 10 EU member states, and currently technical issues are being discussed. But now I can state that this issue has started to bear a political character”, he said, adding that the visits and the working consultations continue.
The deputy FM expressed hope that the visa liberalization dialogue will launch by the end of the year.