Փաշինյանն անդրադարձել է ԼՂ հակամարտության կարգավորման իր բանաձևին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը սպասում է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման իր առաջարկած բանաձևը, ըստ որի ցանկացած լուծում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի ժողովրդի, Արցախի ժողովրդի և Ադրբեջանի ժողովրդի համար: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Փաշինյանը հայտնել է Fox LA-ի թղթակից Արաքսյա Կարապետյանի հետ զրույցում:
«Մենք պատրաստ ենք լուծումներ գտնել ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար: Իմ ուղերձն այն է, որ ԼՂ հակամարտության ցանկացած լուծում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար: Ես ՀՀ առաջին առաջնորդն եմ, որն ասում է, որ կարգավորումը պետք է ընդունելի լինի նաև Ադրբեջանի համար: Այդ պատճառով ինձ քննադատեցին Հայաստանում, սակայն դա կարևոր է հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար: Այժմ ես սպասում եմ, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը նույնպես ասի և ընդունի նույն բանաձևը»,- ասել է Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը նշել է, որ եթե իր ադրբեջանցի գործընկերն ընդունի այդ բանաձևը, բավականին մոտ կլինեն հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը:

Pashinyan refers to his concept of NK conflict settlement
YEREVAN, SEPTEMBER 24, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan expects Ilham Aliyev to accept his concept of resolving Nagorno Karabakh conflict, according to which any solution must be acceptable for the people of Armenia, people of Artsakh and people of Azerbaijan, ARMENPRESS reports Pashinyan said in an interview with Araksya Karapetyan, correspondent of Fox LA.
''We are ready to find solutions for the peaceful settlement of Nagorno Karabakh conflict. My message is that any solution of Nagorno Karabakh conflict should be acceptable for the people of Armenia, people of Artsakh and people of Azerbaijan. And by the way, I am the 1st Armenian leader who says that the solution should be acceptable for Azerbaijan. For that reason I was criticized in Armenia but it is an important step towards the peace process. And now I expect Azerbaijani President Ilham ALiyev to accept the same formula'', Pashinyan said.
The Armenian PM noted that if his Azerbaijani colleague accepts the mention formula, they will be very close to the peaceful settlement of the conflict.