ԱԳՆ-ում կայանալու է Հայաստան-ԵՄ մուտքի արտոնագրի դյուրացման  հարցերով համատեղ կոմիտեի 5-րդ նիստը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արտաքին գործերի նախարարությունում սեպտեմբերի 13-ին կայանալու է Հայաստան-ԵՄ մուտքի արտոնագրի դյուրացման հարցերով համատեղ կոմիտեի 5-րդ նիստը, որտեղ անդրադարձ է կատարվելու ՀՀ քաղաքացիների կողմից արտոնագրի ստացման ընթացքում առաջացող մի շարք խնդիրներին: Ինչպես տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը, սեպտեմբերի 13-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը:
«Նիստի ժամանակ քննարկվելու են Հայաստան-ԵՄ մուտքի արտոնագրի դյուրացման մասին համաձայնագրի կիրարկման հետ կապված հարցեր, ինչպես նաև քննարկվելու են դրա արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերը և անդրադարձ է կատարվելու խնդիրներին: Նշեմ, որ հայկական կողմը ԵՄ գործընկերներին ուշադրության է հրավիրելու այն հանգամանքի վրա, որ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներից ստացվում են բազմաթիվ բողոքներ, որոնք կապված են ԵՄ անդամ պետությունների հյուպատոսություններում մուտքի արտոնագրի ստացման համար գրանցման խելամիտ ժամկետների ամրագրման առաջացող բարդությունների հետ, ինչպես նաև այն անհիմն մերժումների քանակի հետ, որոնք կապված են այն անձանց հետ, որոնք բավական հաճախ են շրջագայում ԵՄ անդամ պետություններում` ուսանողներ, գիտնականները, լրագրողներ և այլոք»,- ընդգծեց Նաղդալյանը:
ԱԳՆ մամուլի խոսնակը շեշտեց, որ Հայաստանը ԵՄ-ի հետ համագործությունում կարևորում է մարդկանց միջև շփումների խրախուսումը և ԱԳՆ-ն մշտապես հանձնառու ենք լինելու այս հարցին:

В МИД Армении состоится 5-е заседание Совместного комитета по упрощению визового режима Армения – ЕС
В Министерстве иностранных дел 13 сентября состоится 5-е заседание Совместного комитета по вопросам упрощения визового режима Армения - ЕС, на котором будет затронут ряд проблем, возникающих для граждан Армении в ходе получения виз.
Как сообщает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами 13 сентября сказала пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян.
“В ходе заседания будут обсуждены вопросы, связанные с реализацией Соглашения об упрощении визового режима между Арменией и ЕС, а также будут обсуждены шаги, предпринимаемые для повышения его эффективности, и будут затронуты проблемы, связанные с этими вопросами. Отмечу, что армянская сторона обратит внимание коллег из ЕС на то обстоятельство, что от граждан Республики Армения поступают многочисленные жалобы, связанные со сложностями, возникающими в связи с установлением разумных сроков регистрации получения визы в консульствах государств-членов ЕС, а также с количеством необоснованных отказов лицам, которые довольно часто совершают поездки в страны-члены ЕС -студентам, ученым, журналистам и другим”, - подчеркнула Нагдалян.
Пресс-секретарь МИД подчеркнула, что Армения в сотрудничестве с ЕС придает важность поощрению контактов между людьми, и МИД всегда будет привержен этому вопросу.