«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Նարինե Խաչատուրյանը մանդատը վայր դնելու դիմում է ներկայացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Նարինե Խաչատուրյանը մանդատը վայր դնելու դիմում է ներկայացրել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին մայիսի 31-ի նիստում այս մասին հայտնեց ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը:
«ԱԺ կանոնակարգ ՀՀ սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի առաջին մասին համաձայն ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Նարինե Խաչատուրյանը մայիսի 30-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել: ԱԺ կանոնակարգ օրենքի համապատասխան հոդվածի համաձայն` եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո մեկ շաբաթվա ընթացքում պատգամավորը գրավոր դիմումով հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա ԱԺ նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամ»,-ներկայացրեց Միրզոյանը:
Իսկ եթե պատգամավորը հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարեցման մասին կազմվում է արձանագրություն, որը ստորագրում է ԱԺ նախագահը: Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված:

Депутат от фракции “Мой шаг”, Нарине Хачатурян подала заявление об отставке
Депутат Национального собрания от парламентской фракции “Мой шаг”, Нарине Хачатурян подала заявление об отставке.
Как передает «Арменпресс», об этом на заседании 31 мая заявил председатель Национального собрания Армении, Арарат Мирзоян.
30 мая, согласно ч. 1 ст. 155 Конституционного закона РА “Регламент НС”, депутат НС Нарине Хачатурян подала заявление об отставке. Согласно соответствующей статье закона РА “Регламент НС”, если в течение недели после оглашения отставки депутат с письменным заявлением отзывает свое заявление об отставке, то председатель НС выступает с заявлением об этом”, - представил Мирзоян.
А если депутат не отзывает свое заявление об отставке, то о прекращении его полномочий составляется протокол, который подписывает председатель НС. Отставка считается принятой с момента опубликования протокола.