ՍԾՏՀ կենտրոնակայանում ներկայացվել է ՀՀ ՓՄՁ հատվածի զարգացման փորձը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՍԾՏՀԿ) կենտրոնակայանում անցկացված կազմակերպության փոքր և միջին ձեռնարկատիրության հարցերով աշխատանքային խմբի հանդիպման շրջանակներում ՀՀ պատվիրակությունը մայիսի 29-ին ներկայացրել է ՓՄՁ-ների զարգացման ոլորտում Հայաստանի փորձը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ շնորհանդեսի սկզբում հակիրճ ներկայացվել է ՓՄՁ-ների խրախուսման ՀՀ քաղաքականությունը, Հայաստանի Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման ազգային կենտրոնի գործունեությունը, որն ուղղված է ՓՄՁ-ների գործունեության արդյունավետության և մրցունակության բարձրացմանը, ՓՄՁ-ների համար բիզնեսի զարգացման ծառայությունների մատչելիության և ֆինանսական ռեսուրսների հասանելիության ապահովմանը, նորարարական ծրագրերի աջակցությանը, ՓՄՁ-ների գործունեության միջազգայնացմանը:
Այնուհետև ներկայացվել է Հայաստանում հանրօգուտ և սոցիալական ձեռներեցության զարգացման ուղղվածություն ունեցող ձեռնարկությունների առաջին աքսելերատորի՝ ImpactAim-ի հիմնադրման գաղափարն ու գործունեությունը: ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հայաստանյան գրասենյակի կողմից ստեղծված հանրօգուտ ներդրումների աքսելերատորը նորարարական նախաձեռնություն է, որի նպատակը ՄԱԶԾ-ի գլոբալ ցանցի և փորձի կիրառմամբ սոցիալական ձեռնարկությունների ու հանրօգուտ ուղղվածություն ունեցող ընկերությունների՝ ներառյալ ՓՄՁ-ների և սթարթափերի ազդեցության մեծացումն է ՀՀ-ում և այլ երկրներում՝ կայուն զարգացման նպատակներին հասնելու համար:
Ամփոփելով, ՀՀ պատվիրակությունը մատնանշել է հանրօգուտ ներդրումների և սոցիալական ձեռներեցության ոլորտում ՍԾՏՀ անդամ պետությունների և ձեռնարկությունների, մասնավորապես« ՓՄՁ-ների և սթարթափերի միջև համագործակցության կարևորությունը, որի արդյունքում նորարարական հանրօգուտ նախագծերը կարող են կիրառվել նաև տարածաշրջանի մյուս երկրներում:

Presentation on Armenia’s SMEs at the headquarters of the BSEC Organization
YEREVAN, MAY 30, ARMENPRESS. The delegation of Armenia delivered a presentation on the recent developments in the sector of Small and Medium Entrepreneurship (SME) of Armenia at the meeting of the BSEC Working Group on SMEs held at the headquarters of the BSEC Organization on May 29.
ARMENPRESS reports the first part of the presentation briefly elaborated on the activities of the SME Development National Center of Armenia, a principal organization implementing the government SME programs and strategies, which are targeted at increasing efficiency and competitiveness of SMEs, ensuring availability of business development services and expanding financial opportunities for SMEs, promoting innovations and R&D activities of SMEs and supporting their internationalization.
In the second part of presentation, the Armenian delegation showcased the country’s new impact investment and social entrepreneurship platform, ImpactAim Venture Accelerator, which helps generate a new range of tools aimed at leveraging private investment for public good and sustainable development. Initiated by UNDP Armenia, ImpactAim Accelerator brings together the private sector and development agencies to exit solutions and startups/SMEs that both: are targeting the development of a specific sector and have a sustainable business model that can be further scaled.
At the end, the Armenian delegation highlighted the importance of collaboration between BSEC member states and their enterprises, particularly SMEs and start-ups in the area of social entrepreneurship and finding sustainable development solutions, which may have an impact across the BSEC region and beyond.