ԲԴԽ նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատարը դիմել է ԱԺ` Բարձրագույն դատական խորհրդի նոր անդամ ընտրելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատար Գևորգ Դանիելյանը Բարձրագույն դատական խորհրդի նոր անդամ ընտրելու համար դիմել է Ազգային ժողով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին Դանիելյանը հայտնել է «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Նկատի ունենալով, որ մայիսի 24-ից Բարձրագույն դատական խորհրդում առկա է իրավաբան գիտնականի թափուր տեղ, Մայիսի 27-ին, «ՀՀ դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի 86-րդ հոդվածի 6-րդ մասի հիմքով, դիմել եմ Ազգային ժողով՝ Բարձրագույն դատական խորհրդի նոր անդամ ընտրելու համար:
Բարձրագույն դատական խորհրդի գիտնական անդամի ընտրության կարգը սահմանված է «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 144-րդ հոդվածով, մասնավորապես այդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի համաձայն, Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի ընտրությունն անցկացվում է պաշտոնը թափուր մնալուց հետո 3 ամսվա ընթացքում»,- գրել է Դանիելյանը:
Բարձրագույն դատական խորհուրդը կազմված է 10 անդամից, որոնցից 5-ը դատավոր անդամներն են: Անդամների ընտրության կարգը սահմանում է ՀՀ Սահմանադրության 174-րդ հոդվածը: Քանի որ ԲԴԽ նախկին նախագահ Գագիկ Հարությունյանը հրաժարվել է ոչ միայն ԲԴԽ նախագահի, այլև ԲԴԽ անդամի պաշտոնից, հետևաբար մինչև կառույցի նախագահի ընտրությանն անցնելը նախ պետք է լրացնել անդամի թափուր պաշտոնը:
ՀՀ Սահմանադրության 174-րդ հոդվածի երրորդ կետով` Ազգային ժողովը պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների առնվազն երեք հինգերորդով ԲԴԽ անդամ կարող է ընտրել միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող, ընտրական իրավունք ունեցող, բարձր մասնագիտական որակներով և մասնագիտական աշխատանքի առնվազն տասնհինգ տարվա փորձառությամբ իրավաբան գիտնականների և այլ հեղինակավոր իրավաբանների թվից: Ազգային ժողովի կողմից ընտրված անդամը չի կարող լինել դատավոր:
Դատական օրենսգրքի 81-րդ հոդվածի 5-րդ կետի համաձայն` «Եթե Ազգային ժողովը Բարձրագույն դատական խորհրդի՝ Ազգային ժողովի կողմից ընտրվող անդամի պաշտոնը թափուր մնալու օրվան հաջորդող եռամսյա ժամկետում չի ընտրում Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ, ապա մինչև Ազգային ժողովի կողմից նրա ընտրությունը Հանրապետության նախագահը տասնհինգօրյա ժամկետում նշանակում է ժամանակավոր պաշտոնակատար, որը պետք է բավարարի Սահմանադրությամբ և սույն օրենսգրքով Բարձրագույն դատական խորհրդի՝ Ազգային ժողովի կողմից ընտրվող անդամին ներկայացվող պահանջները»:
Բարձրագույն դատական խորհրդի նոր նախագահի ընտրությունը կատարվում է անդամի թափուր տեղը համալրվելուց հետո` տասնօրյա ժամկետում:

Временно исполняющий обязанности председателя ВСС обратился в НС для избрания нового члена Высшего судебного совета
Временно исполняющий обязанности председателя Высшего судебного совета, Геворг Даниелян обратился в Национальное собрание для избрания нового члена Высшего судебного совета. Как передает Арменпресс, об этом Даниелян сообщил на своей странице в Facebook:
“Учитывая, что с 24 мая в Высшем судебном совете есть вакантное место юриста - ученого, 27 мая, на основании ч. 6 ст. 86 Конституционного закона РА “Судебный кодекс РА”, я обратился в Национальное собрание для избрания нового члена Высшего судебного совета.
Порядок избрания ученого члена Высшего судебного совета установлен статьей 144 Конституционного закона “Регламент Национального собрания”, в частности, согласно пункту 2 части 1 этой статьи, выборы члена Высшего судебного совета проводятся в течение 3 месяцев после вакансии должности”,- написал Даниелян.
Высший судебный совет состоит из 10 членов, 5 из которых – судьи. Порядок избрания членов судебного совета устанавливается статьей 174 Конституции РА. Так как бывший председатель Высшего судебного совета,Гагик Арутюнян отказался от должности не только председателя ВСС, но и члена ВСС, то прежде чем перейти к избранию председателя структуры, необходимо заполнить вакантную должность члена.
Согласно пункту 3 статьи 174 Конституции РА, Национальное собрание судью может выбрать, по меньшей мере, тремя пятыми голосов от общего числа депутатов, и только ученого-юриста, являющегося гражданином Республики Армения, имеющего избирательное право, обладающего высокими профессиональными качествами и опытом профессиональной работы не менее пятнадцати лет.
Согласно пункту 5 статьи 81 Судебного кодекса: “Если Национальное собрание в трехмесячный срок, следующий за днем вакансии должности члена Высшего судебного совета, избираемого Национальным собранием, не избирает члена Высшего судебного совета, то до его избрания Национальным собранием, президент республики в пятнадцатидневный срок назначает временно исполняющего обязанности, который должен сооветствовать требованиям,предъявляемым к члену Высшего судебного совета, избираемому Национальным собранием, Конституцией и настоящим Кодексом.
Выборы нового председателя Высшего судебного совета производятся в десятидневный срок после заполнения вакантного места члена.