Ազգային ժողովի նիստերի օրակարգը չհաստատվեց
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի 2019-ի մայիսի 29-ին գումարվող հերթական նիստերի օրակարգը չհաստատվեց քվորում չլինելու պատճառով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հերթական նիստերի օրակարգի նախագծերի երկրորդ բաժինն ընդունելու հարցը քվեարկության դրվեց և ստացավ 61 կողմ ձայն:
Որոշումը չընդունվեց: Անհրաժեշտ էր 66 կողմ ձայն:
Նախքան դա ԱԺ-ն քննարկեց ու քվեարկեց գլխադասային հանձնաժողովի բացասական եզրակացություն ստացած նախագծերը:
Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ պետք է քննարկեր 2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ը Երեւան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների ժամանակ տուժած անձանց աջակցության մասին, Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին, Հայաստանի Հանրապետության քրեակատարողական օրենսգրքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին, «Ճանապարհային երթեւեկության անվտանգության ապահովման մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացումներ կատարելու մասին, «Ավտոմոբիլային ճանապարհների մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին, Մարդկանց թրաֆիքինգի եւ շահագործման ենթարկված անձանց նույնացման եւ աջակցության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին, «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացում կատարելու մասին օրենքների նախագծերը և մի շարք այլ նախագծեր:

Повестка дня заседаний НС не утверждена
Повестка дня созываемых 29 мая 2019 года очередных заседаний НС не была утверждена из-за отсутствия кворума. Как передает Арменпресс, вопрос о принятии второй части повестки дня очередных заседаний был поставлен на голосование и получил 61 “за”.
Решение не было принято, так как необходимо было 66 голосов “за”.
До этого парламент обсудил и голосовал по проектам, получившим отрицательное заключение головной комиссии.
Национальное собрание во втором чтении должно было обсудить проекты законов О содействии пострадавшим во время событий 1 - 2 марта 2008 года в Ереване, о внесении изменения и дополнения в Кодекс об административных правонарушениях, О внесении изменений и дополнений в Уголовно-исполнительный кодекс, О внесении изменений и дополнений в Закон “Об обеспечении безопасности дорожного движения”, О внесении изменений и дополнений в Закон “Об автомобильных дорогах”, О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения”Об идентификации и содействии лицам, подвергшихся траффикингу и эксплуатации”, О внесении дополнения в Закон Республики Армения“О государственной пошлине” и ряд других проектов.