ԱՄՆ կառավարությունը հավատարիմ է ՀՀ կառավարության հետ ամուր գործակցության հանձնառությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության Վաշինգտոնի գրասենյակի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով փոխտնօրենի տեղակալ Ալեքս Սոկոլովսկիի գլխավորած պատվիրակությանը: Ի թիվս այլ պաշտոնյաների՝ պատվիրակության կազմում էին տնտեսական գծով ԱՄՆ Պետական քարտուղարի փոխտեղակալ Դեյվիդ Միլը և Առևտրի դեպարտամենտի նախարար-խորհրդական Մայքլ Լելին: Հանդիպմանը ներկա էր նաև Հայաստանում ԱՄՆ ՄԶԳ առաքելության ղեկավար Դեբորա Գրիզերը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, ողջունելով հյուրերին՝ փոխվարչապետը ՀՀ կառավարության անունից շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ կառավարությանը և ԱՄՆ ՄԶԳ-ին համագործակցության համար և ընդգծել, որ համատեղ նպատակը մեկն է՝ ավելի լավ երկիր կառուցելը: Փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը գոհունակությամբ փաստել է, որ կան բոլոր նախապայմանները ԱՄՆ ՄԶԳ-ի հետ առկա գործընկերությունն էլ ավելի զարգացնելու և խորացնելու համար:
Մհեր Գրիգորյանն ընդգծել է, որ Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդմանը միտված բոլոր ջանքերը ողջունելի և առաջնային են կառավարության համար:«Հաշվի առնելով մեր երկրի պատմությունը, մեր սփյուռքը, մեր ժողովրդի ցանկությունները, իրոք, այլընտրանք չկա, քան ունենալ ժողովրդավարական հասարակություն և կյանքի կանոնների բացարձակ ժողովրդավարական սկզբունքների հենք»,- ասել է փոխվարչապետը: Մհեր Գրիգորյանը, խոսելով կառավարության գերակայությունների մասին, նշել է, որ ռազմավարությունների մշակման գործընթացում մարդու իրավունքներն ու արդարադատությունը առաջնային են կառավարության համար:
Ալեքսանդր Սոկոլովսկին, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, ընդգծել է, որ ժամանել է Հայաստան հարաբերությունները խորացնելու նպատակով և ԱՄՆ ՄԶԳ անունից պատրաստակամություն է հայտնել շարունակելու աջակցությունը թե՛ ՀՀ կառավարությանը, թե՛ քաղաքացիական հասարակությանը և թե՛ բոլոր այն օղակներին, որոնք կարող են իրենց ներդրումն ունենալ երկրի զարգացման գործում: «ԱՄՆ կառավարությունը հավատարիմ է Հայաստանի կառավարության ամուր գործակցության իր հանձնառությանը: Մենք հավատում և կիսում ենք բարեկեցիկ և ժողովրդավարական Հայաստանի ձեր տեսլականը և պատրաստ ենք շարունակել մեր աջակցությունը ձեր ժողովրդավարական և տնտեսական բարեփոխումներին», - նշել է նա:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև կապիտալի և մտավոր սեփականության պաշտպանության կարևորության շուրջ, ինչպես նաև անդրադարձել գրավիչ բիզնես միջավայրի և ճիշտ բիզնես կանոնների ձևավորման համար անհրաժեշտ նախապայմաններին: Փոխվարչապետն այս տեսանկյունից կարևորել է ինստիտուտցիոնալ և ճիշտ բիզնես մշակույթ ստեղծող ներդրողների մուտքը հայկական շուկա:
Ալեքսանդր Սոկոլովսկին կարևորել է փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի ներգրավվածությունը Հայաստանի զարգացման գործընկերների հետ համագործակցության համակարգման աշխատանքներին: Հանդիպման ավարտին ԱՄՆ ՄԶԳ պաշտոնյան ընդգծել է նաև, որ ոգևորված է հեռանում Հայաստանից՝ համագործակցության հետագա զարգացման ակնկալիքով:
Հանդիպումից հետո փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի ներկայությամբ տեղի է ունեցել ԱՄՆ-Հայաստան Առավել մասնակցային, հաշվետու և արդյունավետ կառավարման զարգացմանն ուղղված համագործակցության համաձայնագրում փոփոխություն կատարելու վերաբերյալ փաստաթղթի ստորագրման արարողությունը:

Вице-премьер Мгер Григорян принял вице-замдиректора Вашингтонского офиса USAID
Вице-премьер Мгер Григорян принял делегацию во главе с заместителем замдиректора Вашингтонского офиса Агентства международного развития США по делам Европы и Евразии Алексом Соколовски. Как сообщили Арменпресс в пресс-службе офиса Мгера Григоряна, в составе делегации были также помощник заместителя госсекретаря США по экономическим вопросам Дэйвид Мил и министр-советник Департамента торговли Майкл Лалли. На встрече присутствовала также руководитель миссии USAID в Армении Дебора Гризер.
Приветствуя гостей, вице-премьер от имени правительства Республики Армения поблагодарил правительство США и USAID за сотрудничество и подчеркнул, что общая цель состоит в том, чтобы построить лучшую страну. Вице-премьер Мгер Григорян с удовлетворением отметил, что есть все предпосылки для дальнейшего развития и углубления существующего партнерства с USAID.
Мгер Григорян подчеркнул, что все усилия, направленные на укрепление демократии в Армении, приветствуются и являются приоритетными для правительства. “Принимая во внимание историю нашей страны, нашей диаспоры, желания нашего народа, формирование демократического общества и основ абсолютных демократических принципов правил жизни действительно не имеет альтернативы”, - сказал вице-премьер. Говоря о приоритетах правительства, Мгер Григорян отметил, что права человека и правосудие являются приоритетами для правительства в процессе разработки стратегии.
Выразив благодарность за прием, Александр Соколовски подчеркнул, что прибыл в Армению для углубления отношений, и выразил готовность от имени USAID продолжать оказывать поддержку и правительству Армении, и гражданскому обществу, и всем тем кругам, которые могут внести вклад в развитие страны. “Правительство США привержено своему обязательству о прочном партнерстве с правительством Армении. Мы верим и разделяем ваше видение о процветающей и демократической Армении и готовы продолжить нашу поддержку в процессе демократических и экономических реформ”, - сказал он.
Собеседники обменялись мнениями о важности защиты капитала и интеллектуальной собственности, а также затронули предпосылки для создания привлекательной бизнес-среды и бизнес-правил. В этом контексте вице-премьер подчеркнул важность вхождения формирующих институциональную и правильную бизнес-культуру инвесторов на армянский рынок.
Александр Соколовски подчеркнул важность участия вице-премьера Мгера Григоряна в работах по координации сотрудничества с партнерами по развитию Армении. В конце встречи представитель USAID также подчеркнул, что с воодушевлением покидает Армению в ожидании дальнейшего сотрудничества.
После встречи в присутствии вице-премьера Мгера Григоряна состоялась церемония подписания документа о внесении изменения в Соглашение о партнерстве между США и Арменией в целях развития более широкого участия, подотчетного и эффективного управления.