Կառավարությունը մաքսատուրքից ազատման արտոնություն է շնորհել 49 ընկերության. վարչապետը ներկայացնում է երկրում տեղի ունեցած փոփոխությունները
Կառավարությունը մաքսատուրքից ազատման արտոնություն է շնորհել 49 ընկերության. վարչապետը ներկայացնում է երկրում տեղի ունեցած  փոփոխությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Օրենսդրական փոփոխությունների արդյունքում ՀՀ առևտրային բանկերին հնարավորություն է տրվել ներել ֆիզիկական անձանց ժամկետանց վարկերի գծով կուտակված տույժերն ու տուգանքները, ինչի արդյունքում մինչ օրս ներվել են շուրջ 20,000 վարկառուների ժամկետանց վարկերի գծով տույժերն ու տուգանքները՝ շուրջ 11,5 մլրդ ՀՀ դրամ ընդհանուր ծավալով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, մայիսի 8-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ ներկայացնելով իր պաշտոնավարման ընթացքում Հայաստանում տեղի ունեցած փոփոխությունները:
«Մաքրվել է շուրջ 125 հազար վարկառուների վարկային պատմությունը, ովքեր մինչև 50.000 դրամ ժամկետանց վարկային մնացորդ ունեին կամ հանդիսանում էին համավարկառու/երաշխավոր: Կառավարության նախաձեռնությամբ 303 բռնադատված անձանց և նրանց առաջին հերթի ժառանգներին ներվել են արտոնյալ պայմաններով տրամադրված շուրջ 1 մլրդ 300 մլն դրամի վարկերը»,- մանրամասնեց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը նաև հայտնեց, որ ՀՀ կառավարությունը ներդրումային ծրագրերի շրջանակներում մաքսատուրքից ազատման արտոնություն է շնորհել է 49 ընկերության, որից 15-ը ստացել է նաև ԱԱՀ-ի հետաձգման արտոնություն, որի արդյունքում ներդրվում է շուրջ 255 մլրդ ՀՀ դրամ և ստեղծվում է 4000 նոր աշխատատեղ, իսկ միայն ԱԱՀ հետաձգման արտոնություն է տրամադրվել ևս 7 ներդրումային ծրագրի՝ շուրջ 21 մլրդ դրամի ներդրում կատարելու և մոտ 444 նոր աշխատատեղ ստեղծելու նպատակով։
««Փոքր և միջին Խելացի» անասնաշենքերի կառուցման կամ վերակառուցման դեպքում ծախսերի 50-70%-ի չափով ծախսերի ետվերադարձ է կատարվում: Սա աննախադեպ որոշում է: Տոհմային խոշոր եղջերավոր կենդանիներ ձեռք բերելու նպատակով վարկերը տրվում են 2%, կոոպերատիվնեին և սահմանամերձերին՝ 0% տոկոսադրույքով:
Ինտենսիվ պտղատու այգիների հիմնման, ոռոգման արդիական համակարգերի և կարկտապաշտպան ցանցերի ներդրման վարկերը տրամադրվում են 0-2% տոկոսադրույքով: Նախկինում այսպիսի ծրագիր չի եղել: Մարզերում շուրջ 290 սկսնակ ձեռնարկատերերի համար կազմակերպվել են դասընթացներ, ինչի արդյունքում պետական գրանցում են ստացել և բիզնես հիմնել 120 սուբյեկտներ, որոնցից 56-ը պետական միջոցներից ստացել են ֆինանսական աջակցություն»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

Правительство Армении предоставило льготы 49 компаниям по освобождению от таможенной пошлины: Премьер-министр представляет изменения в стране
В результате законодательных изменений коммерческим банкам РА была предоставлена возможность простить накопленные штрафы и пени по просроченным кредитам физических лиц, в результате чего были прощены штрафы и пени по просроченным кредитам около 20 000 заемщиков общим объемом около 11,5 млрддрамов.
Как передает Арменпресс, об этом 8 мая на встрече с журналистами заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, представляя изменения, произошедшие в Армении за период его пребывания в должности.
“Была очищена кредитная история 125 тысяч заемщиков, которые имели просроченный кредитный остаток до 50.000 драмов или являлись созаемщиками гарантами. По инициативе правительства 303 репрессированным лицам и их наследникам первой очереди были прощены предоставленные на льготных условиях кредиты на сумму около 1 млрд 300 млн драмов”, - сказал Пашинян.
Премьер-министр РА также сообщил, что правительство РА в рамках инвестиционных программ предоставило льготы по освобождению от таможенной пошлины 49 компаниям, 15 из которых получили также льготы по отсрочке НДС, в результате чего инвестируется около 255 млрддрамов и создается 4000 новых рабочих мест, а только отсрочка НДС предоставлена еще 7 инвестиционных программ с целью инвестиций в размере 21 млрд драмов и создания около 444 новых рабочих мест.
“ Это беспрецедентное решение. В случае строительства или реконструкции малых и средних “умных” хлевов происходит возврат расходов в размере 50-70%. Кредиты на приобретение племенных крупного рогатого скота выдаются по ставке 2%, кооперативам и приграничным хозяйственникам -0% .
Кредиты на создание интенсивных плодовых садов, внедрение современных систем орошения и градозащитных сетей предоставляются по ставке 0-2 %. Раньше такой программы не было. В областях для 290 начинающих предпринимателей были организованы курсы, в результате чего они получили государственную регистрацию и основали бизнес 120 субъектов, 56 из которых получили финансовую поддержку из государственных средств”, - сказал Никол Пашинян.