Ցեղասպան քաղաքականության լավագույն պատասխանը Արցախի միջազգային ճանաչումն է. Դավիթ Բաբայան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կոլորադո նահանգի կողմից Արցախի ճանաչումը Հայաստան, Արցախ, Սփյուռք եռամիասնության հերթական հաղթանակի արդյունքն է: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը՝ ողջունելով և շնորհակալություն հայտնելով, բոլոր նրանց, ովքեր ներգրավված են եղել այս աշխատանքներում:
«Կատարվել է համապատասխան, հետևողական աշխատանք, և շատ կարևոր է, որ մենք հասանք այս հաղթանակին: Ի դեպ, խորհրդանշական է, որ դա տեղի ունեցավ ապրիլի 24-ին: Ցեղասպան քաղաքականության լավագույն պատասխանը hենց այս է, որ Արցախը ճանաչվի միջազգային հանրության, քաղաքակիրթ երկրների կողմից: Սա մեզ համար մեծ հաղթանակ է: Շնորհակալություն ենք հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր այս աշխատանքում ընդգրկված են եղել, շնորհակալություն ենք հայտնում Կոլորադո նահանգի եղբայրական բնակչությանը, պատգամավորներին: Սա իրոք մեծ հաղթանակ է, և պարտավորեցնող, որ շարունակենք այս քաղաքականությունը: Կարծում եմ՝ կլինեն այլ հաղթանակներ: Մենք պետք է մի բան հստակ իմանանք, եթե համախմբված ենք, ճիշտ աշխատանք ենք տանում, ապա ամեն ինչ հնարավոր է»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Հարցին, թե ճանաչումից հետո ինչպիսի հեռանկարներ կլինեն Կոլորադո նահանգի հետ համագործակցության համատեքստում, Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ առաջին հերթին պատկերացնում են մարդասիրական ոլորտում:
«Կոլորադոն հետաքրքիր յուրահատուկ կազմավորում է և մենք տեսնում ենք փոխգործակցության խոստումնալից հեռանկարներ»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:
ԱՄՆ Կոլորադո նահանգի ներկայացուցիչների պալատն ապրիլի 24-ին Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձև է ընդունել, որտեղ առանձին կետով ճանաչել է Արցախի անկախությունը։

Artsakh’s international recognition is the best response to genocidal policy – presidential spox
YEREVAN, APRIL 25, ARMENPRESS. The recognition of Artsakh by the US state of Colorado is a result of another victory of Armenia-Artsakh-Diaspora trinity, Davit Babayan – spokesperson of the President of Artsakh, told ARMENPRESS, expressing gratitude to all those who have been involved in these works.
“A respective consistent work has been carried out, and the fact that we reached this victory is very important. Moreover, this has taken place on April 24 which is quite symbolic. This is the best response to the genocidal policy that Artsakh is recognized by the international community, the civilized states. This is a great victory for us. We thank all those who have been involved in this work, we also thank the brotherly people of Colorado and the MPs. This is a really great victory and at the same time obliging for us to continue this policy. I think there will also be other victories. We should understand one thing clearly: if we are united and carry out right work, everything is possible”, Davit Babayan said.
Asked what cooperation prospects are possible with Colorado following the recognition, the Artsakh Presidential spokesman said they first of all imagine the cooperation in the humanitarian sector.
“Colorado is an interesting and unique form, and we see promising prospects for mutual partnership”, he said.
On April 24 the House of Representatives of the US state of Colorado adopted a resolution condemning the Armenian Genocide, at the same time recognizing the independence of Artsakh in a separate point.