1915 թվականին տեղի ունեցածը 20-րդ դարի խոշորագույն վայրագություններից է. Լին Թրեյսի
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները չի ժխտում պատմական իրողությունը և այն, ինչ տեղի է ունեցել 1915 թվականին, 20-րդ դարի խոշորագույն վայրագություններից մեկն է: Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին:
«Միացյալ Նահանգներն այս պատմական դեպքերը, պատմական իրողությունը չի ժխտում և այն, ինչ տեղի է ունեցել 1915 թվականին, 20-րդ դարի խոշորագույն վայրագություններից մեկն է: Մեզ շարունակում է ոգևորել այն տոկունությունը, որ մենք տեսնում ենք հայ ժողովրդի մոտ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց դեսպանը:
Լին Թրեյսին ընդգծեց, որ ԱՄՆ երախտապարտ է բոլոր այն ամերիկահայերին, ովքեր մեծ ներդրում են ունեցել Միացյալ Նահանգների կյանքում: «Այսօր հիշատակի օր է, և մենք կարևորում ենք նաև այն հանգամանքը, որ պետք է ներշնչվենք հայ ժողովրդի խիզախ զավակներով, ովքեր կարողացան շարունակել իրենց կյանքը»,- նշեց նա:

“What took place in 1915 was one of worst atrocities of 20th century” – US Ambassador
YEREVAN, APRIL 24, ARMENPRESS. The United States does not deny historical facts, US Ambassador to Armenia Lynne Tracy told reporters at the Armenian Genocide Memorial in Yerevan in the morning of April 24, the Armenian Genocide Remembrance Day.
“The United States does not deny historical facts and the fact is that what took place in 1915 was one of the worst mass atrocities of the 20th century. But we remain encouraged by the resiliency of the Armenian people. And I think that’s also what today is about,” she said.
“I am very much focused on this day of remembrance. I’ve been taking inspiration from the courage of the Armenian people who overcame at time of great adversity,” the ambassador added.
“In the US we are very grateful to the Americans of Armenian heritage who have contributed so much to the United States and American society”, she continued.