ՀՀ պատվիրակությունը հանդիպել է ԱՄՀ և ԵՆԲ պաշտոնյաների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ում աշխատանքային այցով գտնվող ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը և ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանն ապրիլի 11-ին հանդիպումներ են ունեցել Արժույթի միջազգային հիմնադրամի գործադիր տնօրենի տեղակալ Թաո Ժանգի և ԱՄՀ Մերձավոր Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային տնօրեն Ջիհադ Ազուրի, իսկ ապրիլի 12-ին՝ ԱՄՀ հոլանդաբելգիական ենթախմբի գործադիր տնօրեն Էնթընի ԴեԼաննոյի և ԱՄՀ գործադիր խորհրդի տնօրեն Ռիչարդ Դորնբոշի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի գրասենյակից, փոխվարչապետը հանդիպումների ընթացքում ընդգծել է ԱՄՀ-ի հետ իրականացվող ծրագրերի կարևորությունը Հայաստանի համար և հույս հայտնել, որ առկա համագործակցությունն էլ առավել կզարգանա համատեղ ջանքերի շնորհիվ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանում իրականացվելիք հարկային բարեփոխումներին, մտքեր փոխանակել կապիտալի շուկայի զարգացման ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլերի շուրջ: Փոխվարչապետը, ներկայացնելով ՀՀ կառավարության գերակայությունները, ընդգծել է Հայաստանի զարգացմանն աջակցող գործընկերների հետ համատեղ իրականացվելիք աշխատանքի կարևորությունը:
Փոխվարչապետն ապրիլի 12-ին հանդիպել է նաև Եվրոպական ներդրումային բանկի փոխնախագահ Վազիլ Հուդակի հետ:
Փոխվարչապետը բարձր է գնահատել Եվրոպական ներդրումային բանկի հետ օրեցօր ակտիվացող համագործակցությունը և կարևորել նաև ԵՆԲ-ից ստացված խորհրդատվական աջակցությունը, ինչն էապես բարձրացնում է իրականացվող ծրագրերի նպատակայնությունը և զարգացնում է մասնագիտական կարողություններն ապագա ծրագրերի արդյունավետ իրականացման համար: Մհեր Գրիգորյանը հույս է հայտնել, որ ԵՆԲ-ն ակտիվ գործունեություն կծավալի նաև ուղղակի ներդրումներ իրականացնելով մասնավոր հատվածում, ինչը անմիջականորեն կնպաստի երկրում գործարար արդի մշակույթի զարգացմանը և բիզնես գործունեության թափանցիկության բարձրացմանը:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և ԵՆԲ-ի միջև հնարավոր նոր ուղղություններով համագործակցության զարգացումը՝ մասնավորապես նշվել են ջրի կառավարման և էներգախնայողության ոլորտները: Հանդիպմանը երկուստեք կարևորվել է առաջիկայում կայանալիք ԵՆԲ ծրագրերի պորտֆելի քննարկումը, որը թույլ կտա մշակել նոր ծրագրերի վերաբերյալ առաջարկություններ և դիտարկել ապագա համագործակցության հնարավորությունները:

Вице-премьер Армении провел встречи с представителями МВФ
Находящийся с рабочим визитом в США вице-премьер Мгер Григорян вместе с председателем Центрального банка Армении Артуром Джавадяном 11 апреля встретился с заместителем исполнительного директора МВФ Тао Чжаном и региональным директором по странам Ближнего Востока и Центральной Азии МВФ Джихадом Азуром, а 12 апреля - исполнительным директором голландско-бельгийской подгруппы МВФ Энтони Деланно и директором исполнительного совета МВФ Ричардом Дорнбошом.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата Мгера Григоряна, в ходе встреч вице-премьер подчеркнул важность реализуемых с МВФ проектов для Армении и выразил надежду, что благодаря совместным усилиям сотрудничество продолжит развиваться.
Собеседники коснулись предстоящих в Армении налоговых реформ, обменялись мнениями о шагах, необходимых для развития рынка капитала. Представив приоритеты правительства, вице-премьер подчеркнул важность совместной работы с партнерами, содействующими развитию Армении.
Вице-премьер 12 апреля также встретился с вице-президентом Европейского инвестиционного банка Вазилом Худаком.
Вице-премьер высоко оценил сотрудничество с Европейским инвестиционным банком, которое активируется с каждым днем, и подчеркнул важность консультативной поддержки ЕИБ, которая существенно повышает целенаправленность программ и развивает профессиональные навыки для эффективной реализации предстоящих проектов. Мгер Григорян выразил надежду, что ЕИБ начнет активную деятельность, реализуя прямые инвестиции в частный сектор, что будет напрямую способствовать развитию современной бизнес-культуры и повышению прозрачности ведения бизнеса в стране.
Собеседники обсудили вопросы развития сотрудничества между Арменией и ЕИБ по новым направлениям, в частности, в сфере управления водными ресурсами и энергосбережения. На встрече была подчеркнута важность обсуждения портфеля предстоящих проектов ЕИБ, что позволит разработать предложения по новым проектам и рассмотреть возможности дальнейшего сотрудничества.