Հայաստանում մեկնարկեց ՆԱՏՕ-ի շաբաթը
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ միջոցառումների մեկնարկն ազդարարվեց Հայաստանում ՆԱՏՕ-ի տեղեկատվական կենտրոնում ՀՀ ԱԳՆ սպառազինությունների վերահսկման և միջազգային անվտանգության
վարչության պետ, դեսպան Արմեն Եդիգարյանի, ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի, Հայաստանում Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մաթիաս Քիսլերի և Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի կապի գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Ռոզարիա Պուլյիսիի համատեղ մամուլի ասուլիսով:
Արտաքին գործերի նախարարության Սպառազինությունների վերահսկման և միջազգային անվտանգության վարչության պետ, դեսպան Արմեն Եդիգարյանը նշեց, որ ՆԱՏՕ-ի շաբաթվա իրականացման ժամկետները փոխվել են, սակայն դրանից երկկողմ համագործակցությունը չի տուժել:
«ՆԱՏՕ-ի հերթական շաբաթը նախատեսվում էր իրականացնել 2018 թ. դեկտեմբերին, բայց, հաշվի առնելով ներքաղաքական զարգացումները, որոշեցինք այն իրականացնել ԱԺ արտահերթ ընտրությունների ավարտից հետո հնարավորինս մոտ ժամանակահատվածում: Մեր համագործակցությունը շարունակում է զարգանալ գոյություն ունեցող երկու գլխավոր ձևաչափերով՝ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի և Հայաստան-ՆԱՏՕ պլանավորման և վերանայման գործընթացի շրջանակներում»,- ասաց Եդիգարյանը:
Հայաստանում Գերմանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մաթիաս Քիսլերի խոսքով` Հայաստանի կառավարությունն իր հստակ հաստատակամությունն է ցույց տալիս, որն ուղղված է ՆԱՏՕ-ի հետ գործընկերությանը:
«Հիշատակվեց Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի և քաղաքական երկխոսության ընթացքի ու զարգացման մասին, և ես հատուկ իմ երախտագիտությունն եմ ուզում հայտնել այն կապակցությամբ, որ այս երկու ուղղություններն էլ բացահայտորեն նշված են կառավարության գործողությունների ծրագրում: Սա հստակ ցույց է տալիս Հայաստանի հաստատակամությունն ուղղված ՆԱՏՕ-ի հետ գործընկերությանը»,- նշեց Մաթիաս Քիսլերը:
ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի խոսքով` Հայաստանը շարունակում է ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցությանը նաև պաշտպանության ոլորտի բարեփոխումների ուղղությամբ:
«Ռազմաքաղաքական ոլորտում մենք շարունակում ենք ակտիվ երկխոսությունը ՆԱՏՕ-ի շրջանակում: Պաշտպանության նախարարը և ԶՈՒ ԳՇ պետը շարունակում են մասնակցել այդ ձևաչափի նիստերին, քննարկել զանազան հարցեր: ՆԱՏՕ-ի հետ մենք շարունակում ենք համագործակցությունը նաև պաշտպանության ոլորտի բարեփոխումների ուղղությամբ: Ունենք մի քանի տասնյակ ուղղություններ, նպատակներ, որտեղ ՆԱՏՕ-ն մեզ տրամադրում է խորհրդատվական, փորձագիտական օժանդակություն ու օգնում է մեզ պաշտպանության ոլորտի տարբեր ուղղություններում բարեփոխումներ իրականացնել»,- ասաց Այվազյանը:
Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի կապի գրասենյակի ղեկավարի տեղակալ Ռոզարիա Պուլյիսին նշեց, որ այս միջոցառումները հատկապես կարևոր են հանրությանը ՆԱՏՕ-ի մասին առավել խորը տեղեկություններ փոխանցելու տեսանկյունից:
«ՆԱՏՕ-ի շաբաթը դարձել է ավանդական: Մենք այն կոչում ենք հանրային դիվանագիտության միջոցառում: Դրա միջոցով մենք ուզում ենք ընդհանուր հասարակությանը տեղեկացնել ՆԱՏՕ-ի ու Հայաստանի միջև հարուստ գործընկերային հարաբերությունների մասին: Անցյալ տարվա թավշյա հեղափոխությունը շատ հզոր ազդակ էր, որ Հայաստանի ժողովուրդը մտադիր է ինքը ստանձնել երկրում տեղի ունեցող զարգացումների պատասխանատվությունը: Պատասխանատվությունը պետք է խարսխվի տեղեկատվության վրա։ Ահա թե ինչու ենք մենք ուզում, որ դուք ամբողջությամբ տեղեկացված լինեք, թե ինչ է կատարվում ՆԱՏՕ-ի շրջանակում»,- ասաց Պուլյիսին:

NATO week launched in Armenia
YEREVAN, MARCH 11, ARMENPRESS. The regular NATO week has kicked off in Armenia on March 11 and is scheduled to end on March 15.
The events on the sidelines of the NATO week launched with the joint press conference of Head of the Arms Control and International Security Department of Armenia’s foreign ministry, Ambassador Armen Yedigaryan, German Ambassador to Armenia Matthias Kiesler and Head of theNATO Liaison Office in theSouth Caucasus Rosaria Puglisi.
During a press conference Ambassador Armen Yedigaryan said the dates for holding the NATO week have changed, but this didn’t damage the bilateral cooperation.
“The NATO week was scheduled to take place in December 2018, but taking into account the domestic political developments, we made a decision to hold it after the snap parliamentary elections of Armenia. Our cooperation continues developing at two main formats – Individual Partnership Action Plan and Armenia-NATO Planning and Review Process”, Yedigaryan said.
German Ambassador to Armenia noted that the Armenian government shows its clear commitment towards the cooperation with the NATO.
“I want to express my special gratitude over the fact that the aforementioned two directions are clearly stated in the government’s action plan. This clearly shows Armenia’s determination towards the cooperation with the NATO”, Matthias Kiesler said.
Head of the defense policy department at the ministry of defense of Armenia Levon Ayvazyan said Armenia continues the cooperation with the NATO also in the field of defense reforms.
“In the defense field we continue the active dialogue within the NATO. The defense minister and the chief of the General Staff of the Armed Forces continue participating in such-format sessions, discussing various issues. We continue the partnership with the NATO also in the field of defense reforms. We have several dozen directions, goals where NATO provides us consulting, expert support and assists us on implementing reforms at different areas of the defense field”, Ayvazyan said.
Head of the NATO Liaison Office in theSouth Caucasus Rosaria Puglisi stated that these events are important especially in terms of providing deeper information about the NATO to the public.
“The NATO week has become a tradition. We call it a public diplomacy event. Through it we are trying to inform the general public about the rich partnering relations of NATO and Armenia. The velvet revolution of last year was a very powerful signal that the people of Armenia are going to assume the responsibility of ongoing developments in the country. The responsibility should be based on information. That is the reason we want you to be fully informed about what is happening within the NATO”, Rosaria Puglisi said.