Հայաստանը ՉԺՀ բարեկամ գործընկերն է տարածաշրջանում. Երևանում կայացավ ՉԺՀ բարեփոխումների և բացության քաղաքականության 40-ամյակի գիտաժողով
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանը Հայաստանը համարում է բարեկամ գործընկեր տարածաշրջանում, և Հայաստանի հետ տնտեսական հարաբերությունների զարգացման հեռանկար է տեսնում ենթակառուցվածքների, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում: Ինպես տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 21-ին Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության բարեփոխումների և բացության քաղաքականության 40-ամյակին նվիրված միջազգային գիտաժողովից առաջ լրագրողների հետ զրույցում նշեց Հայաստանում Չինաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիեն Ըրլոնգը: Նրա խոսքով` ներկայումս Հայաստանը և Չինաստանը շատ լավ հարաբերություններ ունեն:
«Չինաստանը համարվում է տնտեսական գերտերություն, և ավելի քան 130 երկիր մեր երկիրը համարում է համար մեկ գործընկերը: Մեզ համար առանց բացառության բոլոր երկրները հետաքրքրություն են ներկայացնում: Այս պարագայում Հայաստանը մենք դիտարկում ենք բարեկամ գործընկեր տարածաշրջանում: Մենք տեսնում ենք Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը ենթակառուցվածքների, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում»,- ասաց Ըրլոնգը:
Նա նկատեց, որ այս տարի Չինաստանը նշում է բարեփոխումների և բացության քաղաքականության 40-ամյակը և իրենց երկրի համար այդ իրադարձությունը, որը փոխել է Չինաստանի զարգացման ուղին, մեծ նշանակություն ունի:
«Կարծում եմ՝ այսօրվա գիտաժողովը արդիական խնդիրներ է բարձրացնում: Առաջին հերթին, մեզ հետաքրքիր է, թե ինչպես են Հայաստանում տեսնում Չինաստանի բարեփոխումների քաղաքականությունը և ինչպիսի հեռանկարներ կան հայ-չինական հարաբերությունների հետագա բարեփոխումների քաղաքականության իրականացման համատեքստում:
Բայց , միևնույն ժամանակ, մենք կարծում ենք, որ եթե այդ քաղաքականությունը բարեհաջող իրականացվեց Չինաստանում, պարտադիր չէ, որ այն բարեհաջող իրականացվի այլ երկրներում: Այնպես որ, մենք այլ երկրների ուշադրությունը հրավիրում ենք մեր փորձի վրա, բայց չենք պարտադրում այն իրականացնել»,- եզրափակեց նա:
Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության բարեփոխումների և բացության քաղաքականության 40-ամյակին նվիրված գիտաժողովի ընթացքում զեկուցողներն անդրադարձան պատմական, քաղաքական, տնտեսական և մշակութային հարցերի լայն շրջանակի:
Գիտաժողովին մասնակցել են ՀՀ կառավարության և խորհրդարանի անդամներ, մի շարք դեսպանությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև փորձագետներ Հայաստանից և այլ երկրներից:

Армения - дружественный партнер Китая в регионе: в Ереване прошла конференция, посвященная 40-летию реформ в КНР
Китай считает Армению дружественным партнером в регионе и видит перспективы развития экономических отношений с Арменией в сферах инфраструктур, информационных и высоких технологий. Как сообщает Арменпресс, об этом сказал журналистам Чрезвычайный и Полномочный посол Китая в Армении Тиан Эрлунг
перед началом международной научной конференции, посвященной 40-летию реформ в Китае. По его словам, в настоящее время у Армении и Китая очень хорошие отношения.
«Китай является экономической сверхдержавой, и более 130 стран считают нашу страну партнером номер один. Мы заинтересованы во всех странах без каких-либо исключений. В этом контексте мы считаем Армению своим дружественным партнером в регионе. Мы видим развитие отношений с Арменией в областях инфраструктур, информационных и высоких технологий», - сказал посол Китая.
Он отметил, что в этом году Китай отмечает 40-летие своих реформ и политики открытости, и это событие очень важно для его страны, поскольку оно изменило путь развития Китая.
«Я думаю, что сегодняшняя конференция затрагивает актуальные вопросы. Прежде всего, нас интересует, какой Армения видит политику реформ в Китае и каковы перспективы армяно-китайских отношений в контексте политики будущих реформ. Но в то же время мы считаем, что если эта политика была успешно реализована в Китае, то это не обязательно означает, что она должна быть успешно реализована в других странах. Поэтому мы привлекаем внимание других стран к нашему опыту, но не заставляем их реализовывать его», - отметил он.
Участники конференции затронули широкий круг политических, исторических, экономических и культурных вопросов.
В мероприятии приняли участие представители правительства и парламента Армении, представители ряда посольств, а также эксперты из Армении и других стран.