Հայաստանը ՉԺՀ բարեկամ գործընկերն է տարածաշրջանում. Երևանում կայացավ ՉԺՀ բարեփոխումների և բացության քաղաքականության 40-ամյակի գիտաժողով
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանը Հայաստանը համարում է բարեկամ գործընկեր տարածաշրջանում, և Հայաստանի հետ տնտեսական հարաբերությունների զարգացման հեռանկար է տեսնում ենթակառուցվածքների, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում: Ինպես տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 21-ին Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության բարեփոխումների և բացության քաղաքականության 40-ամյակին նվիրված միջազգային գիտաժողովից առաջ լրագրողների հետ զրույցում նշեց Հայաստանում Չինաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիեն Ըրլոնգը: Նրա խոսքով` ներկայումս Հայաստանը և Չինաստանը շատ լավ հարաբերություններ ունեն:
«Չինաստանը համարվում է տնտեսական գերտերություն, և ավելի քան 130 երկիր մեր երկիրը համարում է համար մեկ գործընկերը: Մեզ համար առանց բացառության բոլոր երկրները հետաքրքրություն են ներկայացնում: Այս պարագայում Հայաստանը մենք դիտարկում ենք բարեկամ գործընկեր տարածաշրջանում: Մենք տեսնում ենք Հայաստանի հետ հարաբերությունների զարգացումը ենթակառուցվածքների, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում»,- ասաց Ըրլոնգը:
Նա նկատեց, որ այս տարի Չինաստանը նշում է բարեփոխումների և բացության քաղաքականության 40-ամյակը և իրենց երկրի համար այդ իրադարձությունը, որը փոխել է Չինաստանի զարգացման ուղին, մեծ նշանակություն ունի:
«Կարծում եմ՝ այսօրվա գիտաժողովը արդիական խնդիրներ է բարձրացնում: Առաջին հերթին, մեզ հետաքրքիր է, թե ինչպես են Հայաստանում տեսնում Չինաստանի բարեփոխումների քաղաքականությունը և ինչպիսի հեռանկարներ կան հայ-չինական հարաբերությունների հետագա բարեփոխումների քաղաքականության իրականացման համատեքստում:
Բայց , միևնույն ժամանակ, մենք կարծում ենք, որ եթե այդ քաղաքականությունը բարեհաջող իրականացվեց Չինաստանում, պարտադիր չէ, որ այն բարեհաջող իրականացվի այլ երկրներում: Այնպես որ, մենք այլ երկրների ուշադրությունը հրավիրում ենք մեր փորձի վրա, բայց չենք պարտադրում այն իրականացնել»,- եզրափակեց նա:
Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության բարեփոխումների և բացության քաղաքականության 40-ամյակին նվիրված գիտաժողովի ընթացքում զեկուցողներն անդրադարձան պատմական, քաղաքական, տնտեսական և մշակութային հարցերի լայն շրջանակի:
Գիտաժողովին մասնակցել են ՀՀ կառավարության և խորհրդարանի անդամներ, մի շարք դեսպանությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև փորձագետներ Հայաստանից և այլ երկրներից:

Armenia is China’s friendly partner in the region: Conference on 40th anniversary of Chinese reforms and opening-up held in Yerevan
YEREVAN, NOVEMBER 21, ARMENPRESS. China views Armenia a friendly partner in the region and sees prospect to develop economic relations with Armenia in the fields of infrastructures, information technologies and high technologies, Tian Erlong – Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of China to Armenia, told reporters before the launch of an international scientific conference dedicated to the 40th anniversary of China’s reforms and opening-up on November 21, reports Armenpress. He said currently Armenia and China have very good relations.
“China is an economic superpower, and more than 130 countries consider our country as the number one partner. We are interested in all countries without any exception. In this case we view Armenia as our friendly partner in the region. We see the development of relations with Armenia in the areas of infrastructures, IT and high technologies”, the Chinese Ambassador said.
He said this year China celebrates 40th anniversary of its reforms and opening-up policy and this event is very important for their country as it has changed China’s development path.
“I think today’s conference touches upon relevant issues. First of all, we are interested in how Armenia sees China’s reforms policy and what are the prospects in the context of conducting future reforms policy in the Armenian-Chinese relations. But at the same time we think that if that policy is successfully implemented in China, it doesn’t necessarily mean that it must be successfully implemented in other countries. Therefore, we draw the attention of other countries on our experience, but do not force them to implement it”, he noted.
The conference participants touched upon wide range of political, historic, economic and cultural issues.
The event was attended by Armenia’s government and parliament members, representatives of several embassies, as well as experts from Armenia and other countries.