ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում քննարկվում է Բելառուսի ԱԽ քարտուղարի նշանակման հարցը. «Կոմերսանտ»
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում (ՀԱՊԿ) քննարկվում է գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում Բելառուսի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ստանիսլավ Զասին նշանակելու հարցը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Կոմերսանտ»-ը, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի հետ կապված վերջնական որոշումը դաշինքի անդամ երկրների ղեկավարները կկայացնեն նոյեմբերի 8-ին:
Աստանայում նոյեմբերի 8-ին ՀԱՊԿ-ի անդամ երկրների ղեկավարները (Հայաստան, Ղազախստան, Ղրղզստան, Ռուսաստան, Տաջիկստան) կմասնակցեն Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստին: Ակնկալվում է, որ վերջակետ կդրվի ՀԱՊԿ-ի նոր գլխավոր քարտուղարի նշանակման հարցում:
Պարբերականի դիվանագիտական աղբյուրները կազմակերպության երեք երկրում հայտնում են, որ ամենայն հավանականությամբ հաջորդ երեք տարվա ընթացքում ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը կզբաղեցնի Բելառուսի ներկայացուցիչը:
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը թափուր է մնացել Հայաստանի կողմից Յուրի Խաչատուրովին հետ կանչելուց հետո, որը կես տարի է պաշտոնավարել այդ պաշտոնում: Հետկանչման ընթացակարգերն ավարտին են մոտեցել նոյեմբերի 2-ին: Այդ օրվանից գլխավոր քարտուղարի ժամանակավոր պաշտոնակատար է դարձել նրա տեղակալ Վալերի Սեմերիկովը:
Գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի առավել հավանական թեկնածու է հանդիսանում Ստանիսլավ Զասը. 54-ամյա գեներալ-մայորը 2015-ի նոյեմբերի 4-ից գլխավորում է Բելառուսի ԱԽ քարտուղարությունը:

CSTO discusses appointing Secretary of Security Council of Belarus as Secretary General of the organization – media
YEREVAN, NOVEMBER 5, ARMENPRESS. The issue of appointing Secretary of the Security Council of BelarusStanislav Zas as Secretary General of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) is being discussed in the CSTO, Kommersant reports.
The heads of CSTO member states will make a final decision on the CSTO Secretary General on November 8.
The heads of CSTO states (Armenia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Russia and Tajikistan) will participate in the Collective Security Council session in Astana, Kazakhstan on November 8.
According to diplomatic sources, the representative of Belarus will most likely assume the position of the CSTO Secretary General for the next three years.
Yuri Khachaturov has been dismissed from the post of the CSTO Secretary General on November 2. CSTO deputy secretary general Valery Semerikov has temporarily assumed the duties of the Secretary General.
Stanislav Zas is the most likely candidate for the CSTO chief: he is serving as Secretary of the Security Council of Belarus since November 4, 2015.