Նախագահը համոզված է, որ ստեղծված իրավիճակը պետք է հանգուցալուծել Սահմանադրության եւ օրենքների շրջանակում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում գտնվող նախագահ Արմեն Սարգսյանը ուշադրությամբ հետեւում է Հայաստանում տեղի ունեցող իրադարձություններին։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին հայտնում էՀանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
«Հանրապետության նախագահը հեռախոսազրույցներ է ունեցել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանի հետ եւ քննարկել ստեղծված իրավիճակը։
Ազգային ժողովի կողմից ընդունված «Ազգային Ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագծին նախագահ Սարգսյանը կանդրադառնա Երեւան վերադառնալուն պես՝ նախաձեռնելով խորհրդակցություններ կառավարության եւ Ազգային ժողովի ղեկավարության հետ:
Նախագահը հորդորում է լինել զուսպ եւ հանդուրժողական միմյանց հանդեպ եւ համոզված է, որ ստեղծված իրավիճակը հնարավոր է եւ պետք է հանգուցալուծել Սահմանադրության եւ օրենքների շրջանակում՝ բանակցության եւ երկխոսության ճանապարհով:
Միացյալ Նահանգներից Հանրապետության նախագահը կմեկնի Փարիզ՝ մասնակցելու աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի հոգեհանգստի եւ հուղարկավորության արարողություններին»,- ասված է նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչության տարածած հաղորդագրությունում։

Президент Армении уверен, что создавшаяся ситуация должна быть разрешена в рамках Конституции и законов
Находящийся с рабочим визитом в США президент Армении Армен Саркисян внимательно следит за происходящими в Армении событиями. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью администрации президента Армении.
«Президент Армении Армен Саркисян переговорил по телефону с премьер-министром Пашиняном и председателем НС Армении Баблояном и обсудил с ними создавшуюся ситуацию.
К принятому НС Армении закону о внесении конституционных изменений в закон «Об уставе НС Армении» он обратится позже – по возвращению в Армению, предприняв совещания с руководством правительства и НС Армении.
Президент Армении Армен Саркисян призывает всех к сдержанности и толерантности и выражает уверенность в том, что создавшуюся ситуацию возможно – и нужно, разрешить в рамках Конституции и законов, путем переговоров и диалога.
Из США президент Армении Армен Саркисян полетит в Париж, где примет участие в похоронах Шарля Азнавура»,- сказано в заявлении.