Բունդեսթագի պատգամավորին Ադրբեջանի մուտքի արտոնագիր տրամադրելուն ուղղված ջանքերը տապալվել են
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավոր, Գերմանիա-Հարավային Կովկաս բարեկամության խմբի փոխնախագահ, ՔԴՄ կուսակցության անդամ Ալբերտ Վայլերին Ադրբեջանի մուտքի արտոնագիր տրամադրելուն ուղղված ջանքերը վերջնականապես տապալվել են: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, բացատրություն տալու պահանջով Դաշնային արտգործնածարարություն է կանչվել ԳԴՀ-ում Ադրբեջանի դեսպանը: Վերջինս նշել է, որ որոշումն արդեն կայացվել է Ադրբեջանում ամենաբարձր մակարդակով, և պատգամավորն «անցանկալի անձ» է հայտարարվել:
Մինչ այս ադրբեջանական կողմը, ավանդույթի համաձայն, պատգամավորից առաջարկել էր պաշտոնապես ներողություն խնդրել, որպեսզի չներառվի «սև ցուցակում»: Սակայն Ալբերտ Վայլերը մերժել է՝ հիմնավորելով, որ շարունակում է մնալ այն կարծիքին, որ որպես Գերմանիա-Հարավային Կովկաս խորհրդարանական բարեկամական խմբի փոխնախագահ, իր պարտքն է համարում լիարժեքորեն ծանոթանալ տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին, հետևաբար պետք է անձամբ լինի Լեռնային Ղարաբաղում և խոսի տեղի բնակչության հետ:
Ինչպես ներկայացնում է Գերմանական BILD օրաթերթը Ալբերտ Վայլերը 2014թ. և 2016թ. այցելել է անկախության ձգտող Լեռնային Ղարաբաղ, որի նկատմամբ նկրտումներ ունի Ադրբեջանը և որը գտնվում է հայկական հովանավորության ներքո:

Усилия по предоставлению члену Бундестага въездной визы в Азербайджан провалились
Усилия по предоставлению въездной визы члену Бундестага Германии, заместителю председателя группы дружбы Германия-Южный Кавказ, члену Христианско-демократического союза АльбертуВайлеру, окончательно провалились.
Как сообщает Арменпресс, посол Азербайджана в Германии был вызван в МИД Германии для объяснений.Последний сказал, что решение уже принято на высшем уровне в Азербайджане, и депутат был объявлен «персоной нон грата» в Азербайджане.
До этого, согласно этой традиции, азербайджанская сторона предложила депутату официально извиниться, чтобы не быть включенным в «черный список».Но Альберт Вайлер отказался это сделать, объяснив, что он продолжает придерживаться мнения, что, будучи заместителем председателя группы дружбы Германия-Южный Кавказ, его миссия - познакомиться с ситуацией в регионе, и поэтому необходимо лично посетить Нагорный Карабах и поговорить с местными жителями.
Как пишет немецкая газета BILD, Альберт Вайлер посетил в 2014 и 2016 годах Нагорный Карабах, который стремится к независимости, но в отношении которого у Азербайджана есть территориальные требования. Нагорный Карабах находитсяпод армянским контролем.