Բունդեսթագի պատգամավորին Ադրբեջանի մուտքի արտոնագիր տրամադրելուն ուղղված ջանքերը տապալվել են
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավոր, Գերմանիա-Հարավային Կովկաս բարեկամության խմբի փոխնախագահ, ՔԴՄ կուսակցության անդամ Ալբերտ Վայլերին Ադրբեջանի մուտքի արտոնագիր տրամադրելուն ուղղված ջանքերը վերջնականապես տապալվել են: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, բացատրություն տալու պահանջով Դաշնային արտգործնածարարություն է կանչվել ԳԴՀ-ում Ադրբեջանի դեսպանը: Վերջինս նշել է, որ որոշումն արդեն կայացվել է Ադրբեջանում ամենաբարձր մակարդակով, և պատգամավորն «անցանկալի անձ» է հայտարարվել:
Մինչ այս ադրբեջանական կողմը, ավանդույթի համաձայն, պատգամավորից առաջարկել էր պաշտոնապես ներողություն խնդրել, որպեսզի չներառվի «սև ցուցակում»: Սակայն Ալբերտ Վայլերը մերժել է՝ հիմնավորելով, որ շարունակում է մնալ այն կարծիքին, որ որպես Գերմանիա-Հարավային Կովկաս խորհրդարանական բարեկամական խմբի փոխնախագահ, իր պարտքն է համարում լիարժեքորեն ծանոթանալ տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին, հետևաբար պետք է անձամբ լինի Լեռնային Ղարաբաղում և խոսի տեղի բնակչության հետ:
Ինչպես ներկայացնում է Գերմանական BILD օրաթերթը Ալբերտ Վայլերը 2014թ. և 2016թ. այցելել է անկախության ձգտող Լեռնային Ղարաբաղ, որի նկատմամբ նկրտումներ ունի Ադրբեջանը և որը գտնվում է հայկական հովանավորության ներքո:

Efforts to obtain entry visa for German MP to Azerbaijan failed
YEREVAN, AUGUST 21, ARMENPRESS. Efforts to get an entry visa for German Bundestag member, Vice chairman of Germany-South Caucasus friendship group, member of the Christian Democratic Union AlbertWeilerhave been failed. ARMENPRESS reports the Azerbaijani Ambassador to Germany has been summoned to the foreign ministry of Germany for explanations. The latter said that the decision has already been made at the top level in Azerbaijan and the MP has been declared “persona non grata” in Azerbaijan.
Before this, according to it tradition, the Azerbaijani side had offered the MP to officially apologize in order not to be included in the “black list”. But AlbertWeilerrefused to do so, explaining that he continues to hold the opinion that as the Vice chairman of Germany-South Caucasus friendship group it’s his mission to get acquainted to the situation in the region and therefore, it’s necessary to personally visit Nagorno Karabakh and talk to the locals.
German daily BILD writes that AlbertWeilervisited in 2014 and 2016 Nagorno Karabakh that strives for independence, but Azerbaijan has territorial ambitions from the country which is under Armenian patronage.