Փաշինյան-Թրամփ հանդիպման հարցը Պետքարտուղարության գործընկերների հետ քննարկման օրակարգում է. ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փաշինյան-Թրամփ հանդիպման հարցն Պետքարտուղարության գործընկերների հետ քննարկման օրակարգում է: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանը՝Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության «Օրակարգ» լրատվական հաղորդմանը տված հարցազրույցում:
«Պետքարտուղարության մեր գործընկերների հետ քննարկում ենք վարչապետ Փաշինյան-նախագահ Թրամփ հանդիպման անցկացման հնարավորությունները սեղմ ժամկետներում և այդ հարցը օրակարգային է»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ ասաց դեսպանը:
Նա անդրադարձավ այն դիտարկմանը, թե ՀՀ առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանը ԱՄՆ այցի ընթացքում դեմոկրատ կոնգրեսականներին խնդրել է կազմակերպել հանրապետական նախագահ Թրամփի և վարչապետ Փաշինյանի հանդիպումը: Գրիգոր Հովհաննիսյանը նշեց, որ դրանք կեղծ լուրեր են, ապատեղեկատվություն:
«Ասեմ, որ Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է թե՛ դեմոկրատներին, թե՛ հանրապետականներին: Նրանք հանդիպումների ժամանակ տեղեկացրեցին, որ նման դեմարշ պետք է անեն, մի բան, որ նախկինում էլ արվել է: Այսինքն՝ օրենսդիրը դիմում է նախագահական աշխատակազմ՝ քաջալերելով նման հանդիպման անցկացումը: Կեղծ մեկնաբանումն այստեղ անթույլատրելի է: Նախաձեռնությունը գալիս է կոնգրեսականներից»,- շեշտեց դեսպանը:
Ի պատասխան այն դիտարկմանը, թե կա շրջանառվող կարծիք, որ Արարատ Միրզոյանի ԱՄՆ կատարած այցից հետո որոշվել է արգելափակել «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրի հնարավոր մուտքը Հայաստան, դեսպանը նշեց, որ որոշումը կայացվել է Արարատ Միրզոյանի ԱՄՆ կատարած այցից առաջ:
«Ցավոք, պետք է նշեմ, որ 2018-2019 թվականներին Հայաստանը չպետք է դիտարկվի որպես «Հազարամյակի մարտահրավերներ» կորպորացիայի կողմից շահառու երկիր: Որոշումն ընդունվել է Համաշխարհային բանկի կողմից ՝ հիմնվելով այն տեխնիկական տվյալների ուսումնասիրությունների վրա, որ Հայաստանը թույլ տվեց դասակարգել որպես բարձր միջին եկամուտ ունեցող երկիր, ինչը, գոյություն ունեցող չափորոշիչների համաձայն, թույլ չի տալիս Հայաստանը ներառել այդ ծրագրում: Որոշումն ընդունվել է անսպասելի՝ հուլիսի սկզբին: Ասեմ, որ այն անսպասելի էր թե՛ մեր, թե՛ Պետքարտուղարության մեր գործընկերների համար: Որոշումն ընդունվել էր առաջին փոխվարչապետի այցից մոտ երկու շաբաթ առաջ, որևէ կապ չունի իր այցելության արդյունքների հետ»,- ասաց նա: Ավելին՝ դեսպանը նշեց, որ փոխվարչապետի այցելության ընթացքում քննարկվել են լրացուցիչ այն հնարավորությունները, որոնք թույլ կտան երկու երկրների օրակարգի հագեցվածությունը պահպանել առանց «Հազարամյակի մարտահրավերներ» ծրագրի: Այս առումով Հայաստանը քննարկումների մեջ է իր ամերիկացի գործընկերների հետ: Դեսպան Հովհաննիսյանն ընդգծեց, որ չպետք է սևեռվել մեկ ծրագրի վրա, երկու երկրների հարաբերություններն այնքան բազմաշերտ են, այնքան հնարավորությունները շատ են, որ պետք է փնտրել դիվերսիֆիկացիա:
Դեսպանն անդրադարձավ նաև սոցիալական ցանցերում քննարկվող այն հարցերին, թե ՀՀ առաջին փոխվարչապետը նախաձեռնել է չհաշվարկված հանդիպումներ և մասնակցել դրանց:
«Միջպետական հարաբերություններում սիմետրիկ հանդիպումները ընդունված կարգ են, բայց միայն հավասարազոր մակարդակների հանդիպումը չի կարող առաջ տանել միջպետական հարաբերությունները: Կարող եմ ասել, որ անցումային այս շրջանում, Թրամփի ադմինիստրացիայի հաստատումից հետո մեր հարաբերություններն այդպես սիմետրիկ չեն եղել: Օրինակ, Հայաստանի նախագահն ու վարչապետն ընդունել են ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալներին, չնայած դրան, այս տարիների ընթացքում մեր հարաբերությունները պահպանվել են բարձր մակարդակի վրա: Ինչ վերաբերում է Արարատ Միրզոյանի այցին, ապա նա Նյու Յորքում էր, ներկայացնելու Հայաստանի զեկույցը, օգտվելով առիթից՝ հնարավորություն ընձեռվեց հրավիրել Վաշինգտոն, որպեսզի կայանան մի քանի կարևոր հանդիպումներ՝ տեղյակ պահելու հայաստանյան փոփոխությունների մասին»,- նշեց նա:

Pashinyan-Trump meeting on discussion agenda with State Department partners – Armenian Ambassador to US
YEREVAN, JULY 23, ARMENPRESS. The issue of the meeting of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and US President Donald Trump is on the discussion agenda with the State Department partners, Armenian Ambassador to the US Grigor Hovhannisyan said in an interview to the Orakarg program of the Public TV of Armenia, Armenpress reports.
“We are discussing with our partners of the State Department the possibilities to hold prime minister Pashinyan-president Trump meeting within a short period of time, and this issue is on the agenda”, the Ambassador said.
He also commented on the rumors according to which Armenia’s first deputy prime minister Ararat Mirzoyan during his US trip asked the Democratic Congressmen to organize the meeting of president Trump and PM Pashinyan. The Ambassador said this is a disinformation.
“I want to inform that Ararat Mirzoyan met with both the Democrats and Republicans. During the meetings they informed that they are going to do such a demarche, something that has been done before. In other words, the legislative applies to the presidential staff encouraging to hold such meeting. Fake comment is impermissible here. The initiative comes from the Congressmen”, Ambassador Hovhannisyan said.
In response to the question according to which there are rumors that a decision was made to block the possible entry of the Millennium Challenge program to Armenia after Mirzoyan’s US visit, the Ambassador said that decision was made before Mirzoyan’s visit to the US.
“Unfortunately, I must state that Armenia should not be considered as a beneficiary country by the Millennium Challenge Corporation for 2018-2019. The decision was made by the World Bank based on the studies of the technical data which enabled to rank Armenia as a country with a high average income, which, according to the existing criteria, doesn’t allow to include Armenia in that program. The decision was unexpected, it was adopted in early July. I would like to add that it was unexpected both for us and our partners of the State Department. The decision was adopted two weeks before the first deputy PM’s visit, it has nothing to do with the results of his visit”, the Armenian Ambassador said, adding that during the first deputy PM’s visit the additional opportunities which will allow to keep the agenda of the two countries without the Millennium Challenge program were discussed.
The Ambassador also commented on rumors in social networks according to which the Armenian first deputy PM initiated non-scheduled meetings and participated in them.
“The symmetric meetings in inter-state relations are an accepted order, but the meeting only on equal levels cannot move forward the inter-state relations. I can state that at this transitional stage, after the approval of the Trump administration, our relations have not been so symmetrical. For instance, Armenia’s president and prime minister received US deputy secretaries of state, but despite this, during these years our relations have been maintained at a high level. As for Ararat Mirzoyan’s visit, he was in New York to present Armenia’s report, using the chance, an opportunity was given to invite to Washington D.C. to hold several important meetings to inform about the changes in Armenia”, he said.