Հայաստանն ու Շվեյցարիան ավելի մոտ. Ժնևում գործարարներին կներկայացվեն Հայաստանի ներդրումային գրավչությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեյցարացի գործարարներին Հայաստանի ներդրումային գրավչությունը ներկայացնելու նպատակով Ժնևի կենտրոնում կկայանա «Հայաստան. բացահայտեք հնարավորությունները» խորագրով համաժողով: Ապրիլի 12-ին կայանալիք միջոցառումն իրականացվում է Ժնև կանտոնի Առևտրաարդյունաբերական պալատի, ՀՀ Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության և Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության համագործակցությամբ` Շվեյցարիայում Հայաստանի առևտրային ներկայացուցչի նախաձեռնությամբ ու համակարգմամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՀ առևտրային ներկայացուցիչ Հայկ Հովհաննիսյանը, Ժնևի առևտրարադյունաբերական պալատի ձեռնարկած գովազդային արշավի արդյունքում կարողացել են միջոցառումից մեկ շաբաթ առաջ արդեն մասնակիցների այնպիսի քանակ ապահովել, որ ստիպված են եղել փակել գրանցումը: «Պալատի կայքի, տպագիր ամսագրի ու էլեկտրոնային շաբաթաթերթի միջոցով, որոնք տարածվում են բազմահազար լսարան ունեցող ֆրանկոֆոն Շվեյացարիայում, այս միջոցառման մասին շատ խոսուն նյութեր տարածվեցին։ Արդյունքում միջոցառումից մեկ շաբաթ առաջ այնքան գրանցում կար, որ պալատը ստիպված փակեց գրանցումն իրենց վեբ կայքում։ Ընդ որում`գրանցումը վճարովի էր։ Արդեն շուրջ 70 գրանցում ունենք Շվեյցարիայից ու այլ երկրներից, այդ թվում` հայ և այլազգի գործարարներ, որոնք գալիս են հանդիպելու հայկական 30-հոգանոց պատվիրակությանը, ծանոթանալու Հայաստանի հնարավորություններին»,-ասաց Հայկ Հովհաննիսյանը:
Հայկական պատվիրակությունը, որի կազմում կլինեն տնտեսության մի շարք ոլորտների գործարարներ և պետական մարմինների ներկայացուցիչներ, կղեկավարի Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը: Շվեյցարացի ներդրողներին, բիզնես խորհրդատուներին, միջին ու խոշոր դիստրիբյուտորներին, գործարար այլ շրջանակներին կներկայացվի Հայաստանի ընդհանուր տնտեսական գրավչությունը, ֆինանսաբանկային համակարգը, սննդի և խմիչքների արտադրության, զբոսաշրջության, այդ թվում` էկոտուրիզմի, ինչպես նաև գինեգործության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտներում մեր երկրի հնարավորությունները:
Շնորհանդեսներով հանդես կգան Կենտրոնական բանկի ֆինանսական համակարգի զարգացման բաժնի պետ Լիգիա Ղազարյանը, Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահ Զարմինե Զեյթունցյանը, Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամից Մարիամ Դավթյանը, Ազատ տնտեսական գոտիների հնարավորությունների մասին կխոսի Նիկա Մանուկովան, Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում ներդրումային իրենց ուղու վերաբերյալ կպատմի KGAL գերմանական ներդրումային ֆոնդի ներկայացուցիչը և այլոք:
«Ավելի խորը և երկարատև համագործակցություն զարգացնելու նպատակով Ժնև կանտոնի Առևտրաարդյունաբերական պալատի և Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միությանմիջև կկնքվի համագործակցության հուշագիր։ Մեկ այլ կարևոր պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել զբոսաշրջության գծով: Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախաձեռնությամբ բանակցություններ ենք տարել «Baumeler» շվեյցարական խոշոր տուրիստական գործակալության հետ, և պայմանավորվածություն ենք ձեռք բերել Հայաստանի ճամփորդական գրավչության վերաբերյալ գովազդային արշավ սկսելու շուրջ: Պայմանավորվել ենք, որ Baumeler-ը մոտ տասն օրից կսկսի ինտերնետային գովազդային արշավ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի, իրենց էլեկտրոնային թերթի, Գուգլի որոնողական համակարգի միջոցով: Դրա ֆինանսավորումն արդեն ապահովել ենք մասնավոր աղբյուրներից: Հիմա պատրաստում են գովազդային նյութերը, որոք վերոհիշյալ տեղեկատվական միջոցներով հասնելու են մի քանի տասնյակ հազար շվեյցարացի պոտենցիալ զբոսաշրջիկների ուշադրությանը` զբոսաշրջային թեժ սեզոնին ընդառաջ։ Baumeler-ի ներկայացուցիչները գալու են մեր միջոցառումներին, հանդիպելու են Զարմինե Զեյթունցյանին, քննարկելու են հետագա ավելի խորը համագործակցության հնարավորությունները»,-հավելեց մեր զրուցակիցը:
Բացի դրանից՝ քանի որ հայկական պատվիրակության այցի հետ կապված հետաքրքրությունը շատ մեծ էր, նույն օրը տեղի հինգաստղանի հյուրանոցներից մեկում (Grand Hotel Kempinski Geneva) հայկական պատվիրակության անդամները գործարար հանդիպումներ (B2B) կունենան շվեյցարացի բիզնեսմենների հետ, մինի-էքսպո ձևաչափով կներկայացնեն իրենց արտադրանքը, նմուշները, մարքեթինգային նյութերը»,-տեղեկացրեց Հայկ Հովհաննիսյանը:
Հարցադրմանն ի պատասխան, թե համաժողովից ակնկալիքներն ավելի շատ ներդրողներ ներգրավելն է, թե շվեյցարական շուկայում հայկական պատրաստի արտադրանքի ներկայացվածության խթանումը`Հայկ Հովհաննիսյանն ասաց. «Հաշվի առնելով, որ համաժողովին մասնակցելու են թե պոտենցիալ ներդրողներ, թե առևտրով ու բիզնես խորհրդատվությամբ զբաղվող ընկերություններ, ապա երկու ուղղությամբ էլ փորձելու ենք արդյունքների հասնել, երկու ուղղությամբ էլ ակտիվ աշխատում ենք»: Առևտրային ներկայացուցչի վստահեցմամբ` հայկական արտադրանքը կարող է մրցունակ լինել Շվեյցարիայում` հաշվի առնելով համային և որակական բարձր հատկանիշները: Հայկական արտադրանքն արդեն որոշակիորեն ներկայացված է շվեյցարական շուկայում, հատկապես հայապատկան ընկերությունների շնորհիվ: Նմանատիպ միջոցառումները, ըստ Հայկ Հովհաննիսյանի, հայկական անվանումներն ավելի ճանաչելի կարող են դարձնել և նպաստել վաճառքների ավելացմանը:
Պաշտոնյան նաև հիշեցրեց, որ Շվեյցարիան Հայաստանին ապահովում է GSP արտոնյալ առևտրի ռեժիմով, որով մի քանի հազար արտադրատեսակ լիովին կամ մասնակի ազատվում է ներմուծման մաքսատուրքերից, ինչը լրացուցիչ խթան է արտահանման ավելացման համար:
Անդրադառնալով զբոսաշրջությանը` Հայկ Հովհաննիսյանը նշեց, որ մեծ հնարավորություն է տեսնում նաև այս ոլորտում` պայմանավորված շվեյցարացի զբոսաշրջիկների ընդհանուր հետաքրքրություններով: «Շվեյցարացիները սիրում են ճամփորդել և սիրում են գնալ ու տեսնել իրենց համար չբացահայտված երկրներ։ Սիրում են ավելի վայրի հանգիստ՝ քայլարշավներ, հեծանվային արշավներ, պատմական տուրիզմ։ Շվեյցարացիների համար շատ հետաքրքիր կարող է լինել նաև Հայաստանի Քրիստոնեական հարուստ ժառանգությունը»:
Ինչպես նկատեց առևտրային ներկայացուցիչը, Ժնևի առևտրաարդյունաբերական պալատի հետ պայմանավորվել են, որ գործարար համաժողովի արդյունքները առավել ամրապնդելու համար, մի քանի ամսվա ընթացքում ձեռնամուխ են լինելու շվեյցարացի գործարար պատվիրակության այց դեպի Հայաստան կազմակերպելուն: Պալատն ունի միջազգային գործարար կապերի զարգացման հարուստ փորձ. Վերջերս կազմակերպվել են գործարար պատվիրակություններ դեպի ԱՄՆ, Իրան, Ղազախստան, Աֆրիկա, հիմա ընթացքի մեջ են դեպի Չինաստան պատվիրակության կազմակերպչական աշխատանքները:

Armenia’s investment attractiveness to be presented to Swiss businessmen at Geneva forum
YEREVAN, APRIL 10, ARMENPRESS. “Armenia: Discover Opportunities” forum will be held in the center of Geneva aimed at presenting Armenia’s investment attractiveness to Swiss businessmen.
The event, which will take place on April 12, is being implemented by the cooperation of the Geneva Chamber of Commerce, Industry and Services, Armenia’s Ministry of Economic Development and Investments and the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia and by the initiative and coordination of Armenia’s Trade Representative to Switzerland Hayk Hovhannisyan.
Hayk Hovhannisyan told ARMENPRESS that thanks to the advertising campaign launched by the Geneva Chamber of Commerce, Industry and Services, they managed to collect so many participants a week before the event that they had to close the registration. “Through the website of the Chamber, print magazine and online newspapers that are being distributed in Switzerland, many materials about this event were spread. As a result there were so many people registered a week before the event that the Chamber had to close the registration in their website. It’s worth stating that there was a registration fee. We already have nearly 70 registrations from Switzerland and other countries, as well as Armenian and foreign businessmen who come to meet with the Armenian delegation consisting of 30 members, to get introduced on Armenia’s opportunities”, Hayk Hovhannisyan said.
The Armenian delegation, which will include a number of businessmen and public officials, will be headed by President of the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia Arsen Ghazaryan. The Swiss investors, consultants, medium and large distributors, other business circles will be introduced on Armenia’s overall economic attractiveness, financial-banking system, food and beverage industry, tourism, including ecotourism, as well as the country’s opportunities in winemaking, IT and renewable energy fields.
Presentations will be made by head of financial system development department of the Central Bank Ligia Ghazaryan, President of the State Tourism Committee Zarmine Zeytuntsyan, representative of the Enterprise Incubator Foundation Mariam Davtyan and etc.
“The Geneva Chamber of Commerce, Industry and Services and the Union of Manufacturers and Businessmen of Armenia will sign a memorandum of cooperation aimed at developing deeper and long-term cooperation. Another important agreement was reached over tourism. By the initiative of the State Tourism Committee we held talks with Baumeler large tourism agency and reached an agreement to launch an advertising campaign on Armenia travel attractiveness. We agreed that Baumeler will launch an online advertising campaign in ten days through Facebook, their online newspaper and Google search. We have already provided its finance from private sources. At the moment we are preparing the advertisement materials which will be available to several thousand potential Swiss tourists by the aforementioned information measures ahead of the tourism season. The Baumeler representative will attend our events, meet with Zarmine Zeytuntsyan to discuss the opportunities to further deepen the cooperation”, the official said.
“In addition, as there was a great interest towards the visit of the Armenian delegation, on the same day the Armenian delegation members will meet with Swiss businessmen at the Grand Hotel Kempinski Geneva, will present their products, samples, marketing materials at mini-expo format”, Hayk Hovhannisyan said.
In response to the question what are the expectations from the forum – to attract more investors or promote Armenian products in the Swiss market, Hayk Hovhannisyan stated: “Taking into account that the forum will be attended by potential investors, as well as companies engaged in trade and business consulting, we will try to reach results at both directions, we are actively working on both paths”. Hovhannisyan assured that the Armenian product can be competitive in Switzerland taking into account the taste and qualitative features. The Armenian goods are already somehow presented at the Swiss market, especially thanks to Armenian companies. According to Hayk Hovhannisyan, such events can make the Armenian names more recognizable and contribute to increase of sales.
The official reminded that Switzerland provides Armenia GSP privileged trade regime according to which several thousand product types are completely or partially exempt from import duties which is an additional impetus to promote exports.
As for tourism, Hayk Hovhannisyan said he sees a great opportunity in this field in connection with the overall interest of Swiss tourists. “Swiss people like to travel, to visit countries they have not discovered yet. They like especially hiking, biking, historical tourism. They also can be very interested in Armenia’s rich Christian heritage”.
He added that they agreed with the Geneva Chamber of Commerce, Industry and Services that they will organize the visit of the Swiss business delegation to Armenia in several months aimed at further strengthening the results of this business forum. The Chamber has a rich experience in developing international business ties. Recently the visits of business delegations to the US, Iran, Kazakhstan, Africa have been organized, and the organization works of the visit to China are in process.