Այդ արարքները չեն կարող մոռացվել. Սումգայիթի դեպքերի 30-ամյակի վերաբերյալ Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամության խմբի հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի անդամները սումգայիթյան ողբերգության 30-ամյակի կապակցությամբ հանդես են եկել հայտարարությամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է.
«Սումգայիթ. այս անունը հիշեցնում է հեռավոր մի տարածք՝ բոլորի համար անծանոթ: Սակայն Հարավային Կովկասի (Ադրբեջանի) այս տարածքը երեք օր շարունակ (1988թ. փետրվարի 27, 28 և 29) ապրել է կանանց, երեխաների և տղամարդկանց հանդեպ բռնություն ու բարբարոսություն զուտ այն բանի համար, որ նրանք հայեր էին: Այդ պահին Սումգայիթում ապրում էր 18 հազար հայ:
Սակայն քանզի նրանք ծագումով հայեր էին, քանզի լավ պետությունում չէին ապրում, քանզի Սովետական միության արագ թուլացումը բերում էր ազգայնականության աճի, ատելության ու բռնության «ուրիշի» հանդեպ՝ կանայք, երեխաներ ու տղամարդիկ դարձան ջարդերի զոհ՝ «հայերի որսի» զոհ:
Դրան հետևեց Ադրբեջանից հայերի զանգվածային «ելիցը»՝ 1988-1990 թվականներին շուրջ 400 հազար հայեր թողեցին կովկասյան այդ տարածաշրջանը, լքեցին իրենց պատկանող տարածքները, դատարկվեցին բազմաթիվ գյուղեր:
1990թ. սեպտեմբերի 27 այնպիսի մտավորականներ, ինչպիսիք էին Ժակ Դերիդան, Լյուկ Ֆերին, Յուրգեն Հաբերմասը, Էմանուել Լեվինասը, Պոլ Ռիկյորը դատապարտեցին հանցագործությունների արդարացմանը ծառայող «ռասիստական գաղափարախոսությամբ» իրականացված այդ հակահայկական ջարդերը:
Որպես Ազգային ժողովի (Ֆրանսիայի- խմբ.) Ֆրանսիա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի անդամներ՝ մենք ցանկանում ենք հիշեցնել 30 տարի առաջ Սումգայիթում տգեղի ունեցած ջարդերի մասին: Այդ արարքները չեն կարող մոռացվել: Արդարությունը չի հաղթանակել:
Այդ ջարդերն իրենց արձագանքը գտան Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում գրեթե մշտական դարձած բռնություններում, որոնք հետագայում վերածվեցին պատերազմի և «ուրիշի» հանդեպ ատելության:
Սումգայիթի ջարդերի հիշատակության այս օրը մեր բարեկամության խումբը կոչ է անում հասնել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ, բանակցային կարգավորման՝ հիմնվելով ուժի չկիրառման, պետությունների տարածքային ամբողջականության և ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքների վրա»:

Эти действия не могут быть забыты: члены парламентской группы дружбы Франция-Армения выступили с заявлением по случаю 30-летия Сумгаитской трагедии
Члены парламентской группы дружбы Франция-Армения выступили с заявлением по случаю 30-летия Сумгаитской трагедии. Как сообщает Арменпресс, в заявлении, в частности, говорится:
«Сумгаит: это слово напоминает отдаленную территорию, незнакомую всем. Однако эта территория Южного Кавказа (Азербайджан) в течение трех дней (27, 28 и 29 февраля 1988 года) пережила насилие и варварство в отношении женщин, детей и мужчин только потому, что они были армянами. В то время в Сумгаите проживало 18 000 армян.
Однако, поскольку они были армянского происхождения, они жили в нехорошем государстве, так как быстрое ухудшение состояния Советского Союза привело к росту национализма, ненависти и насилия против «чужих», женщины, дети и мужчины стали жертвами резни, жертвой «охоты на армян».
После этих событий состоялся массовый «исход» армян из Азербайджана, в 1988-1990 годах около 400 тысяч армян покинули данный кавказский регион, покинули свои земли и многие деревни остались пустыми.
27 сентября 1990 года такие интеллектуалы, как Жак Дерида, Люк Ферри, Юрген Хабермас, Эммануэль Левинас, Поль Рикёросудили эти антиармянские погромы с «расистской идеологией», оправдывающей эти преступления.
Как члены парламентской группы дружбы Франция-Армения Национального собрания Франции, мы хотели бы напомнить о массовых убийствах, которые произошли в Сумгаите 30 лет назад. Эти действия нельзя забывать. Справедливость не восторжествовала.
Эти погромы получили отклик в почти постоянном насилии в нагорно-карабахском регионе, которые впоследствии превратились в войну и ненависть к «чужому».
В этот день поминовения жертв массовых убийств в Сумгаите наша группа дружбы призывает к мирному урегулированию на основе принципов неприменения силы, территориальной целостности государств и права народов на самоопределение».