Ալիևի հայտարարություններին միջազգային հանրության լռությունը կարող է նոր լարվածության առիթ դառնալ. Տիգրան Աբրահամյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մյունխենի անվտանգության համաժողովը հնարավորություն էր բավական հեղինակավոր հարթակում ներկայացնելու ՀՀ արտաքին քաղաքականության հիմնական առաջնահերթությունները, խոսել տարածաշրջանային վտանգների մասին, ներկայացնել-վերահաստատել մի շարք հարցերի շուրջ հայկական կողմի տեսակետները: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանն` անդրադառնալով Մյունխենում ՀՀ նախագահի ելույթին ու կատարված շեշտադրումներին՝ Եվրամիության հետ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրից՝ տարածաշրջանային մարտահրավերներ, ԼՂ բանակցային գործընթացի ընթացիկ միտումներից՝ հայ-թուրքական հարաբերություններ (կամ դրա բացակայություն), Հայաստան-Ռուսաստան դաշնակցային հարաբերություններից՝ Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների խորացում:
«Հատկապես Եվրամիության հետ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումից հետո՝ հարաբերությունների որակապես նոր փուլ տեղափոխումը նոր գործընթացի սկիզբ է ազդարարել: Տարիներ շարունակ և մինչև համաձայնագրի ստորագրման պահը շատերն էին թերահավատորեն մոտենում այս պրոցեսին՝ կարծելով, որ Հայաստանի ու Ռուսաստանի հարաբերությունների մակարդակն ու Եվրասիական տնտեսական միությունում Հայաստանի ներկայությունը կարող են լուրջ խոչընդոտ լինել Եվրամիության հետ բավական հավակնոտ գործընթաց սկսելու համար»,-ասաց Տիգրան Աբրահամյանը:
Երկրորդ, Ադրբեջանը գնում է ընտրություններին, ինչը, ըստ Տիգրան Աբրահամյանի, ենթադրում էր պետական քարոզչական քաղաքականության կոշտացում, հատկապես այն պարագայում, երբ Ադրբեջանի նախագահը տարածքային նկրտումներ է ներկայացնում Հայաստանի Հանրապետության տարածքների նկատմամբ: Ըստ նրա` սա լավ առիթ էր այս գործընթացների ընթացքը, հնարավոր ռիսկերն ու հետևանքները միջազգային լսարանին հասցնելու և առհասարակ քննարկման օրակարգ մտցնելու համար:
«Ճիշտ է՝ Սերժ Սարգսյանի ելույթում ընդգծվեց, որ Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունը նախընտրական քարոզարշավի համատեքստում է հնչել, սակայն դա չի նշանակում, որ դա իր մեջ լուրջ վտանգներ չի պարունակում, մանավանդ, որ Ադրբեջանի նախագահի հայտարարություններում Հայաստանի Հանրապետության տարածքի նկատմամբ նկրտումներ առաջին անգամ չէ, որ դրսևորում են: Ադրբեջանից հնչող հայտարարությունները նվազագույնը մինչև նախագահի ընտրություն աստիճանաբար կուժգնանան, նման հայտարարությունների թիվը կտրուկ կաճի, միգուցե այդ հայտարարությունների անդրադարձը մենք կտեսնենք նաև առաջնագծում, սակայն որքան էլ որ այս հայտարարությունները նախընտրական համատեքստում են հնչում, դրանից Ադրբեջանից սպասվող վտանգի մակարդակը չի նվազում»,-ասաց նա: Ավելին, ըստ Տիգրան Աբրահամյանի, այսօրինակ հայտարարություններում Ադրբեջանի նախագահն անկեղծություն է դրսևորում, բացեիբաց խոսում իր երկրի իրական մտադրությունների մասին, ինչի մասին, իհարկե, մենք գիտենք, սակայն սա պետք է միջազգային հանրության սթափության ուղերձներ հասցնի:
«Պատահական չէ, որ Հայաստանի նախագահը կարևոր էր համարել խոսել ու այդ հայտարարություններին չարձագանքելու հետևանքների մասին, քանի որ միջազգային հանրության լռությունը, իրավիճակը ոչ սթափ գնահատելու կարողությունը և ինչու չէ, ինչ- որ առումով անտարբեր լինելն էր, որ Ադրբեջանին 2016 թվականի ապրիլին առաջնագծի մի քանի ուղղություններով ռազմական գործողությունների մղեց:
Միջազգային հանրության լռությունը կարող է նոր լարվածության առիթ դառնալ, որովհետև շատ դեպքերում Ադրբեջանը նման հայտարարություններով նաև շոշափում է միջազգային հանրության և հատկապես միջնորդ երկրների տրամադրությունները: Պետք է դասեր քաղել Ադրբեջանի քաղաքական վարքագծից, պահվածքից և ժամանակին հակազդել նրա արկածախնդրությանը գնացող գաղափարներին և ծրագրերին»,-հավելեց Տիգրան Աբրահամյանը:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ելույթ է ունեցել Մյունխենի անվտանգության համաժողովին «Ներս, թե՞ դուրս. Ռուսաստանի և Եվրոպայի միջև ընկած երկրները» խորագրով քննարկման ժամանակ: Նա իր ելույթում անդրադարձել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության, տարածաշրջանային մի շարք հարցերի:

International community’s silence on Aliyev’s statements can lead to new tension – Artsakh President’s adviser
YEREVAN, FEBRUARY 19, ARMENPRESS. The Munich Security Conference was an opportunity to present Armenia’s main foreign policy priorities, talk about the regional threats, present-reaffirm the stances of the Armenian side on a number of issues at quite a famous platform, Tigran Abrahamyan – adviser to the President of Artsakh, told Armenpress, commenting on the speech of the Armenian President at Munich and the main emphasis highlighted by him at the conference.
“In particular, after the signing of the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement with the EU the transition of the relations to a qualitatively new level signaled a launch of a new process. For many years and also before the signing of the agreement many were skeptical about this process, believing that the level of relations between Armenia and Russia, as well as Armenia’s presence at the Eurasian Economic Union can seriously hinder launching quite an ambitious process with the European Union”, he said.
Secondly, Azerbaijan prepares for elections, which, according to Tigran Abrahamyan, supposed toughening of state propaganda policy, especially when the Azerbaijani President makes territorial claims towards the territories of the Republic of Armenia. According to him, this was a good chance to deliver these processes, their possible risks and consequences to the international audience and to make these a subject of discussion in general.
“Yes, President Serzh Sargsyan in his speech stated that the Azerbaijani President made that statement in the context of pre-election campaign, but it doesn’t mean that it doesn’t contain serious threats, especially when it’s not the first case that Azerbaijani President makes claims towards Armenia’s territory in his statements. The statements from Azerbaijan will gradually strengthen before the presidential election, the number of such statements will drastically increase, maybe, we will see the affects of these statements in the frontline, but no matter that these statements are being made in the pre-election context, the level of danger from Azerbaijan expected from this doesn’t decrease”, Tigran Abrahamyan said, adding that in such statements the Azerbaijani President demonstrates honesty, openly speaks about his country’s real intentions, which, of course, we know, but this should be a clear message to the international community.
“It’s not accidental that the Armenian President considered it important to talk about the consequences of not commenting on these statements since it was due to the silence of the international community, the inability to clearly assess the situation and why not, also being indifferent which led Azerbaijan to launch military operations in April 2016 at several directions of the frontline.
The silence of international community can lead to a new tension since in most cases Azerbaijan by such statements also touches the sentiments of the international community and especially the mediator countries. We should learn lessons from Azerbaijan’s political behavior and prevent on time the ideas and plans going to its adventure”, Tigran Abrahamyan said.
Armenian President Serzh Sargsyan delivered speech at the Munich Security Conference during the panel discussion titled “Inside or Outside: Countries between Russia and Europe”.