Ադրբեջանը չի պատրաստվում և չի կարող գնալ լայնածավալ պատերազմի. Վաղարշակ Հարությունյան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը հավաստիացնում է, որ Հայաստանի հակաօդային պաշտպանությունն այսօր տարածաշրջանում լավագույնն է:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նա ասաց լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանն ավելի շուտ և ճիշտ ձևով է սկսել բանակաշինությունը, և հայ սպաներն ավելի պատրաստված են:
«Դեռ 26 տարի առաջ, երբ փլուզվեց ԽՍՀՄ-ը, մեր հարևան պետություն Ադրբեջանը ավելի շատ զենք ու զինամթերք ուներ, բայց մեր ճիշտ քաղաքականության արդյունքում մեզ հաջողվեց զենք-զինամթերքի բալանս ապահովել։ Երբ մենք մտանք ՀԱՊԿ, ստորագրեցինք հայ-ռուսական հարաբերությունների վերաբերյալ պայմանագիր, կարողացանք ստանալ զենք-զինամթերք, որը լիովին ապահովեց մեր մարտական գործողությունները։ Այն ժամանակ մենք ձևավորեցինք մեր ռազմական ուսումնական հաստատությունը, Ռուսաստանում սկսեցինք պատրաստել մասնագետներ, և մինչ այսօր այնտեղ անվճար պատրաստվել է մոտ 4000 սպա։ Այն զենքը, որ հիմա ստանում ենք ՌԴ-ից, կամ անվճար է, կամ ավելի էժան, քան ստանում է Ադրբեջանը։ Օրինակ՝ տանկի 1 արկի արժեքը 6 հազար 9 հարյուր դոլար է և, եթե այդ ճանապարհով չգնայինք, մեր բյուջեի վրա մեծ ծանրություն կլիներ»,- նշեց Հարությունյանը։
Նրա պնդմամբ՝ Ադրբեջանը չի պատրաստվում և չի կարող գնալ լայնածավալ պատերազմի, քանի որ այսօր գոյություն ունի ռազմաքաղաքական բալանս, ինչն արգելակում է Ադրբեջանին։
«Մեր հակաօդային պաշտպանությունն այսօր տարածաշրջանում լավագույնն է։ Մեր ներքին ռեսուրսն օգտագործելով՝ պահպանում ենք այդ բալանսը»,- ընդգծեց ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարարը։
Անդրադառնալով ապրիլյան պատերազմին՝ նա շեշտեց, որ այդ ժամանակ հայտնաբերվեցին տարբեր բացթողումներ հայկական բանակում:
«2016 թվականից մինչ այսօր բանակում կատարվել են լրջագույն աշխատանքներ. Շփման գծում տեղադրվել են հետախուզական համակարգեր, որոնք 5-8 կմ խորությամբ «տեսնում են» Ադրբեջանի տարածքը, դրա համար այս երկու տարվա ընթացքում Ադրբեջանի ռազմադիվերսիոն գործողությունները կտրուկ նվազել են։ Հիմա մեր բանակում շատ մեծ ուշադրություն են դարձնում տեխնիկայի արտադրությանը։ Արտադրում ենք ԱԹՍ-ներ և, իհարկե, մեր արտադրածն իսրայելականից ավելի թույլ է, բայց ավելի էժան գնով ենք արտադրում ու կարող ենք արդյունավետ դիմադրել այդ գործողություններին»,- ասաց Վաղարշակ Հարությունյանը։
ՊՆ նախկին նախարարն ընդգծեց, որ հիմա բանակում սոցիալական հարցերին ավելի մեծ ուշադրություն են դարձնում, քան նախկինում, ինչը, նրա կարծիքով, շատ կարևոր է։ Ամփոփելով՝ նա ասաց, որ 26 տարվա ընթացքում Հայաստանը ճանապարհ է անցել, ունեցել հաղթանակ՝ շնորհիվ եղած հնարավորությունների ճիշտ օգտագործման:

Azerbaijan is not going and cannot go to large-scale war – former defense minister
YEREVAN, JANUARY 27, ARMENPRESS. Former defense minister of Armenia Vagharshak Harutyunyan assures that Armenia’s air defense today is the best in the region, reports Armenpress.
He said Armenia has started the army-building earlier and in a more right way, and the Armenian officers are more prepared.
“26 years ago when the USSR collapsed, our neighbor state Azerbaijan had much more arms and armament, but thanks to our right policy we managed to ensure arms-ammunition balance. When we joined the CSTO, we signed the agreement on the Armenian-Russian relations, managed to receive arms which completely ensured our combat operations. During this time we have formed our military educational institution, started preparing specialists in Russia, and up to now nearly 4000 officers prepared there for free. The arms we purchase today from Russia is either free or more affordable compared to Azerbaijan”, the former defense minister said.
He stated that Azerbaijan is not going and cannot go to large-scale war as today there is a military-political balance which stops Azerbaijan.
“Our air defense today is the best in the region. We keep this balance by using our domestic resource”, he said.
As for the April war, he stated that during that time different shortcomings were revealed in the Armenian Army.
“Since 2016 until today major works have been carried out in the Army. Intelligence systems have been installed in the line of contact which “see” the Azerbaijani territory at 5-8km depth, that’s why Azerbaijan’s sabotage actions drastically decreased over the past two years. Now in the Army a very great attention is paid on the production of technique. We produce UAVs, and of course, our production is weaker from the Israeli one, but we produce at cheaper prices and can effectively counter these actions”, he said.
The former defense minister said over the past 26 years Armenia has passed a path, had a victory thanks to the right use of its capacities.