ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրն առաջինը վավերացրել է Էստոնիան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էստոնիան վավերացրել է Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագիրը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին հայտնեց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը: «Տալինից ստացվել է համապատասխան պաշտոնական գրություն, որի համաձայն Էստոնիան ավարտել է Հայաստանի ու Եվրոպական միության միջև ստորագրված Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի՝ ուժի մեջ մտնելու համար անհրաժեշտ բոլոր ընթացակարգերը»,- ասաց Բալայանը:
Էստոնիան այսպիսով դարձավ Եվրոպական Միության անդամ երկրներից առաջինը, որը իր համաձայնությունը տվեց Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև նոր համաձայնագրին:
Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության մասին համաձայնագիրը ստորագրվել է 2017թ. նոյեմբերի 24-ին: Փաստաթուղթը ստորագրել են Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ու ԵՄ միասնական արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինին։

YEREVAN, JANUARY 12, ARMENPRESS. Estonia has ratified the Comprehensive and Enhanced Agreement between Armenia and the EU, press secretary of the MFA Armenia Tigran Balayan told ARMENPRESS. “We received an official writ from Tallinn according to which Estonia has completed all the procedures necessary for the Comprehensive and Enhanced Agreement between Armenia and the EU to enter into force”, Balayan said.
By this Estonia became the first EU member state to give consent to the new agreement between Armenia and the EU.
The Comprehensive and Enhanced Agreement between Armenia and the EU was signed on November 24, 2017. The document was signed by the Armenian FM Edward Nalbandian and EU High Representative for the Common Foreign and Security Policy, Federica Mogherini.