Էդվարդ Նալբանդյանը ստանձնել է ՍՏԾՀԿ նախագահությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը դեկտեմբերի 15-ին Կիևում մասնակցեց Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության արտգործնախարարների խորհրդի 37-րդ նիստին, որին ներկա էին ՍԾՏՀԿ անդամ 12 պետությունների, 13 դիտորդ երկրների և գործընկեր կազմակերպությունների բարձրաստիճան պատվիրակություններ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, ՍԾՏՀԿ նախարարական կիևյան խորհրդին Հայաստանը ստանձնեց կազմակերպության նախագահությունը:
Ելույթ ունենալով նախարարական խորհրդի նիստին Էդվարդ Նալբանդյանն անդրադարձավ ՍԾՏՀԿ օրակարգային հարցերին, կազմակերպության շրջանակներում իրականացվող համագործակցությանը և դրա հեռանկարներին, ՍԾՏՀԿ բարեփոխումներին և կազմակերպության արդյունավետության ամրապնդման նպատակով անհրաժեշտ քայլերին։
Նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանը հանձնառու լինելով Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության ռազմավարական նպատակներին՝ վերահաստատում է իր աջակցությունը կազմակերպության տնտեսական օրակարգին, որն ուղղված է տարածաշրջանային համագործակցության ընդլայնմանը, ինչը բխում է ՍԾՏՀԿ կանոնադրական նպատակներից:
Անդրադառնալով կառույցում Հայաստանի նախագահությանը արտգործնախարար Նալբանդյանը նշեց, Հայաստանը որպես նախագահող երկիր առաջիկա վեց ամիսների ընթացքում ուշադրության կենտրոնում կպահի ՍԾՏՀԿ տարածաշրջանում տնտեսական համագործակցության ընդլայնումը և առկա մեխանիզմների միջոցով առաջ կմղի նախագծված օրակարգը:
Անդրադառնալով ՍԾՏՀԿ բարեփոխման գործընթացին՝ Էդվարդ Նալբանդյանը համոզմունք հայտնեց, որ այս փուլում իր հիմնական առաքելությունն իրականացնելու համար ՍԾՏՀԿ-ին անհրաժեշտ են գործնական և իրատեսական քայլեր՝ նշելով, որ Կազմակերպությունն ի զորու է բարձրացնել իր արդյունավետությունը Նախարարների խորհրդի կողմից հաստատված որոշումների և բանաձևերի իրականացման միջոցով:
ԱԳ նախարարն ընդգծեց նաև, որ Կազմակերպության գործունեությունը քաղաքականացնելու ՍԾՏՀԿ որոշ անդամ երկրների համառ փորձերն ազդում են ոչ միայն տարածաշրջանի բազմակողմ տնտեսական համագործակցության, այլև Կազմակերպության բուն հիմքերի, դրա հիմնական նպատակների վրա և հարցականի տակ դնում ՍԾՏՀԿ հեղինակությանը՝ որպես արդյունավետ տարածաշրջանային տնտեսական կազմակերպություն:
Հայաստանի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը նաև հավելեց, որ ՍԾՏՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակներում որոշ անխոհեմ փորձերը` բարեփոխումների քողի ներքո ներգրավվելու Կազմակերպությունից առանձին ինչ-որ գործողություններում, հակասում են Կազմակերպության կանոնադրությանը, ՍԾՏՀԿ ԽՎ նպատակներին և ընթացակարգերին՝ բացասաբար ազդելով Կազմակերպության հեղինակության վրա:
Արձագանքելով Ադրբեջանի պավիրակության ղեկավարի ելույթին, Հայաստանի արտգործնախարարը նշեց, որ ՍԾՏՀԿ հարթակն իր նեղ քաղաքական շահերն առաջ մղելուն ծառայեցնելու Ադրբեջանի փորձերը խոչընդոտում են ՍԾՏՀԿ տնտեսական համագործակցությանը և դժվար թե Կազմակերպության շրջանակներում հնարավոր լինի ձեռքբերումներ ակնկալել, եթե այս հարթակը շարունակվի շահագործվել քարոզչության նպատակներով:
Ամփոփելով իր խոսքը՝ արտգործնախարար Նալբանդյանը շեշտեց. « Հայաստանն իր նախագահության ընթացքում կապավինի այն համատեղ ջանքերին, որոնք միտված են համակողմանի տարածաշրջանային համագործակցության ու տնտեսական փոխկապվածութան առաջմղմանը»:

Armenian FM assumes BSEC chairmanship
YEREVAN, DECEMBER 15, ARMENPRESS. Armenian foreign minister Edward Nalbandian on December 15 participated in the 37th session of the council of foreign ministers of the Organization of the Black Sea Economic Cooperation in Kyiv, press service of the foreign ministry told Armenpress.
The session was attended by high-ranking delegations of 12 BSEC member states, 13 observer countries and partner organizations.
During the council session Armenia assumed the BSEC presidency.
The Armenian FM delivered speech at the ministerial council session talking about the BSEC agenda issues, the cooperation within the organization and its prospects, the BSEC reforms and the necessary steps aimed at strengthening the effectiveness of the organization.
Minister Nalbandian said Armenia, committed to the BSEC strategic goals, reaffirms its support to the organization’s economic agenda which aims at expanding the regional cooperation deriving from the BSEC charter goals.
As for Armenia’s chairmanship at the structure, Nalbandian said Armenia will keep in spotlight the expansion of economic cooperation in the BSEC region and will promote the agenda through existing mechanisms in the upcoming six months.
Commenting on the BSEC reform process FM Nalbandian expressed confidence that at this stage in order to implement its main mission the BSEC needs practical and realistic steps, stating that the organization is able to raise its effectiveness through the decisions adopted by the ministerial council and implementation of resolutions.
The minister noted that the persistent attempts of some BSEC countries to politicize the organization’s activity affect not only the multilateral regional economic cooperation, but also the main basis of the organization, its main goals and question the BSEC reputation as an effective regional economic organization.
Commenting on the remarks of the head of Azerbaijani delegation, the Armenian FM said Azerbaijan’s attempts to serve the BSEC platform for promoting its narrow political interests undermine the BSEC economic cooperation and it is hardly possible to expect achievements within the organization if this platform continues to be used for propaganda purposes.
At the end of his remarks, the Armenian FM stated: “During its chairmanship Armenia will support the joint efforts that are directed to promoting the comprehensive regional cooperation and economic relationship”.