Հայերը բարոյական պարտավորություն են զգում նպաստելու ցեղասպանությունների կանխարգելման միջազգային ջանքերին. Նալբանդյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարություն է արել Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրվա կապակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախարար Նալբանդյանը մասնավորապես նշել է.
«Այսօր, նշելով Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի միջազգային օրը, մենք միանում ենք բոլոր նրանց, ովքեր ջանք չեն խնայում երաշխավորելու, որ «այլևս երբեք»-ը դա համամարդկային խոստում է, որը հարգվում և պահպանվում է բոլորի կողմից: Որպես ցեղասպանության սարսափի միջով անցած ժողովուրդ` հայերը բարոյական պարտավորություն են զգում` նպաստելու ցեղասպանությունների, մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման միջազգային ջանքերին:
2015 թվականին Հայաստանի նախաձեռնությամբ Միավորված ազգերի կազմակերպության Մարդու իրավունքների խորհուրդը միաձայն ընդունեց Ցեղասպանության կանխարգելման բանաձև, իսկ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան մեր ջանքերով դեկտեմբերի 9-ը հռչակեց «Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության միջազգային օր»: 2015 թվականից ի վեր դեկտեմբերի 9-ը մարդկության դեմ հանցագործությունների կրկնության դեմ համատեղ պայքարի կարևոր հարթակ է դարձել: Այն նաև կարևոր առաքելություն է կրում` կրթելով և բարձրացնելով մարդկության դեմ հանցագործությունների մասին իրազեկվածությունը:
Հաջորդ տարվա դեկտեմբերի 9-ին Հիշատակման միջազգային օրն առավել մեծ նշանակություն է ձեռք բերելու, քանի որ այն համընկնելու է «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» կոնվենցիայի ընդունման 70-ամյակի հետ: Դա հնարավորություն կընձեռի ևս մեկ անգամ վերահաստատելու Ցեղասպանության կոնվենցիայի կարևորությունը: Սակայն, 70 տարի անց էլ աշխարհը զերծ չէ այս «նողկալի արհավիրքից»: Չափազանց կարևոր է կրկնապատկել կանխարգելման օրակարգի ամրապնդմանն ուղղված միջազգային ջանքերը:
Մենք հուսով ենք, որ Կոնվենցիայի 70-ամյակը նոր լիցք կհաղորդի այս ուղղությամբ ձեռնարկվող միջազգային ջանքերին»:

Армяне чувствуют моральную ответственность в содействии международным усилиям по предотвращению геноцидов – Налбандян
Армяне  чувствуют моральную ответственность в  содействии международным усилиям по предотвращению геноцидов – Налбандян
Министр ИД Армении Эдвард Налбандян выступил с заявлением по случаю Международного дня памяти и достоинства жертв геноцида и предотвращения подобных преступлений.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ МИД РА, министр, в частности, сказал:
«Отмечая сегодня Международный день памяти жертв геноцида, мы присоединяемся ко всем, кто не жалеет усилий, чтобы девиз «Отныне – никогда!» был гарантирован как общечеловеческое обещание, которое уважается и соблюдается всеми. Как народ, прошедший все ужасы геноцида, армяне чувствуют моральную ответственность в содействии международным усилиям по предотвращению геноцидов.
В 2015г. по инициативе Армении Совет по правам человека ООН единогласно принял резолюцию по Предотвращению геноцида, а благодаря нашим усилиям Генассамблея ООН провозгласила 9 декабря «Международным днем памяти и достоинства жертв геноцида и предотвращения подобных преступлений». И с тех пор день 9 декабря стал важной площадкой совместной борьбы против повторения геноцидов.
В следующем году 9 декабря Международный день памяти приобретет еще большую значимость, поскольку он совпадет с 70-летием принятия Конвенции о Предотвращении и наказании преступления геноцида. Это даст возможность еще раз подтвердить важность Конвенции. Однако даже спустя 70 лет мир не избавился от этого «чудовищно гнусного бедствия». Потому чрезвычайно важно преумножить международные усилия по его предотвращению.
Мы надеемся, что 70-летие Конвенции придаст новый импульс международным усилиям в этом направлении».