Հայերը բարոյական պարտավորություն են զգում նպաստելու ցեղասպանությունների կանխարգելման միջազգային ջանքերին. Նալբանդյան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարություն է արել Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օրվա կապակցությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, նախարար Նալբանդյանը մասնավորապես նշել է.
«Այսօր, նշելով Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի միջազգային օրը, մենք միանում ենք բոլոր նրանց, ովքեր ջանք չեն խնայում երաշխավորելու, որ «այլևս երբեք»-ը դա համամարդկային խոստում է, որը հարգվում և պահպանվում է բոլորի կողմից: Որպես ցեղասպանության սարսափի միջով անցած ժողովուրդ` հայերը բարոյական պարտավորություն են զգում` նպաստելու ցեղասպանությունների, մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման միջազգային ջանքերին:
2015 թվականին Հայաստանի նախաձեռնությամբ Միավորված ազգերի կազմակերպության Մարդու իրավունքների խորհուրդը միաձայն ընդունեց Ցեղասպանության կանխարգելման բանաձև, իսկ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան մեր ջանքերով դեկտեմբերի 9-ը հռչակեց «Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի և արժանապատվության միջազգային օր»: 2015 թվականից ի վեր դեկտեմբերի 9-ը մարդկության դեմ հանցագործությունների կրկնության դեմ համատեղ պայքարի կարևոր հարթակ է դարձել: Այն նաև կարևոր առաքելություն է կրում` կրթելով և բարձրացնելով մարդկության դեմ հանցագործությունների մասին իրազեկվածությունը:
Հաջորդ տարվա դեկտեմբերի 9-ին Հիշատակման միջազգային օրն առավել մեծ նշանակություն է ձեռք բերելու, քանի որ այն համընկնելու է «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» կոնվենցիայի ընդունման 70-ամյակի հետ: Դա հնարավորություն կընձեռի ևս մեկ անգամ վերահաստատելու Ցեղասպանության կոնվենցիայի կարևորությունը: Սակայն, 70 տարի անց էլ աշխարհը զերծ չէ այս «նողկալի արհավիրքից»: Չափազանց կարևոր է կրկնապատկել կանխարգելման օրակարգի ամրապնդմանն ուղղված միջազգային ջանքերը:
Մենք հուսով ենք, որ Կոնվենցիայի 70-ամյակը նոր լիցք կհաղորդի այս ուղղությամբ ձեռնարկվող միջազգային ջանքերին»:

Armenians feel moral obligation to contribute to international efforts for prevention of genocides – FM Nalbandian
YEREVAN, DECEMBER 9, ARMENPRESS. Armenian foreign minister Edward Nalbandian issued a statement on the International Day of Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and the Prevention of this Crime, the foreign ministry told Armenpress.
“As we mark today the International Day of Commemoration of the Victims of Genocide we join our voice with all those who strive to ensure that “never again” is a solemn promise that is universally respected and kept.
As a people that passed through the horrors of Genocide, Armenians feel moral obligation to contribute to the international efforts for prevention of genocides, crimes against humanity. In 2015 due to the efforts of Armenia the United Nations Human Rights Council passed a unanimous Resolution on the Genocide Prevention while again on our initiative the UN General Assembly assigned December 9th as an International Day of Commemoration of the Victims of Genocide.
Since 2015, 9 December has become a solid platform for manifestation of our collective resolve against the recurrence of this crime. It also bears an important mission of raising awareness and promoting education about the crimes against humanity.
On the next December 9th the International Commemoration Day will gain even more significance since it will coincide with the 70th anniversary of the adoption of the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide. It will provide an opportunity to once again reaffirm the importance of the Convention.
However, 70 years passed the world is not immune from this “odious scourge”. It is imperative to redouble the international efforts aimed at reinvigoration of the prevention agenda.
We hope that the 70th anniversary of the Convention will give a new impetus to the international efforts in this regard”.