Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը նպաստել է 15 միլիոն դոլարի ներդրումների ներգրավմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի զարգացման հիմնադրամը 2017 թվականի ընթացքում նպաստել է 15 միլիոն դոլարի ներդրումների ներգրավմանը, 5.9 միլիարդ դրամ արտահանման պայմանագրերի կնքմանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողների և հանրության հետ հանդիպմանը տեղեկացրեց ՀԶՀ տնօրեն Արմեն Ավակ Ավակյանը: «Այս տարի շատ լավ արդյունքներ ենք գրանցել… Տարվա ընթացքում արտահանման խթանման համար ծախսված յուրաքանչյուր 1 դոլարի դիմաց 23 անգամ ավելի արդյունք է ապահովվել»,-ասաց Ավակյանը:
Նա նշեց, որ այս տարի հիմնադրամը ենթարկվել է երեք գլոբալ փոփոխության, որով պայմանավորված՝ փոխվել է նաև կառույցի գործունեության բնույթը: «2017 թվականին Հայաստանի զարգացման հիմնադրամում երեք գլոբալ փոփոխություն է տեղի ունեցել՝ փոխվել է ՀԶՀ մանդատը՝ ընդհանուր զարգացման հիմնադրամից դառնալով բիզնեսին ուղղված կառույց»,-ասաց ՀԶՀ տնօրենը: Հաջորդ փոփոխությունն այն է, որ հիմնադրամի գործառույթներից հանվել է տուրիզմի զարգացման բաղադրիչը, դրա փոխարեն հիմնադրամի ծառայությունների ցանկը համալրվել է նախագծային հարթակով և հետսպասարկման ծառայությունով: «Կառավարության կողմից ստանում ենք ներդրումային նախագծերի պատվերներ, փաթեթավորում ենք դրանք, բաշխում ենք, ֆինանսավորում ենք գտնում»,-հավելեց Արմեն Ավակ Ավակյանը: Նա ասաց, որ ՀԶՀ-ն ենթարկվել է նաև կառուցվածքային փոփոխությունների:

Development Foundation of Armenia contributes to attracting 15 mln USD investments
“This year we have recorded very good results… During the year 23 times more output was provided against any 1 USD spent for boosting export”, he said.
The DFA Director stated that the Foundation has undergone three global changes this year which also changed the structure’s activity nature. “In 2017 three global changes were made in the Development Foundation of Armenia: the DFA mandate changed from general development foundation to a structure directed for business”, he said.
The next change is that the tourism development component has been removed from the Foundation’s functions, and instead of that the list of the DFA services has been supplemented by a project platform and back-up service. “We receive orders for investment projects from the government, package them, distribute and find a funding”, he said, adding that the Foundation has also undergone structural changes.