Ռազմարդյունաբերություն, բանկային ոլորտ, գյուղատնտեսություն, զբոսաշրջություն. Հայաստանն ու Չինաստանը համագործակցության մեծ ներուժ ունեն
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն ու Չինաստանը համագործակցության մեծ ներուժ ունեն: «Չինաստան-Եվրասիա» քաղաքական ու ռազմավարական հետազոտությունների խորհուրդ» հիմնադրամի տնօրեն, արևելագետ-միջազգայնագետ Մհեր Սահակյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ համագործակցության ուղղությունները տարբեր կարող են լինել:
«Համագործակցության լավ հնարավորություն կա գյուղատնտեսության ոլորտում: Չինաստանից կարելի է ստանալ գյուղատնտեսության բնագավառին վերաբերող վարկեր, տեխնիկա, ինչպես նաև գիտելիք, թե ինչպե՞ս են չինացիները նորարարությունների և գյուղատնտեսության թվայնացման միջոցով ավելացնում նույն տարածքից հավաքվող բերքի ծավալը և այս համագործակցության արդյունքում ստացված բերքն արտահանել չինական անծայրածիր շուկա։ Նույն տրամաբանությամբ կարելի է նաև ներդրումներ ստանալ մսամթերք արտադրելու համար: Չինաստանում հատկապես մեծ է տավարի մսի պահանջարկը»,-ասաց Մհեր Սահակյանը:
Նրա խոսքով, չինացիներին կարող է հետաքրքրել նաև հայկական մեղրը, այս ճյուղը Հայաստանում ևս աճում է, իսկ մեղրի գինը համեմատաբար, մոտ 4-5 անգամ թանկ է Չինաստանում։ Ի՞նչ պետք է անել, որ հայկական մեղրն արտահանվի Չինաստան, հարցին ի պատասխան Մհեր Սահակյանը նշեց, որ անհրաժեշտ է ստեղծել հզոր լաբորատորիա, որի պատասխաններն արժանահավատ կլինեն չինական կողմի համար։
«Հարց կառաջանա, եթե Չինաստանում այդ բնագավառում ամեն ինչ լավ է, չինացիների ինչի՞ն է պետք հայկական բնամթերքը, մսամթերքն ու մեղրը։ Բանն այն է, որ Չինաստանում օդի, ջրի և հողի աղտոտվածությունը քիմիական ծանր արտադրության պատճառով բարձր է։ Միջին և հարուստ խավը ներկայացնող չինացիները փորձում են գնել ավելի շատ ներմուծված սննդամթերք այն երկրներից, որտեղ չկա միջավայրի նման աղտոտվածություն։ Հայաստանում ներկայումս չկա և մոտ ապագայում չի լինի քիմիական արդյունաբերություն, ուստի այս փաստը կարելի է օգտագործել»,-ավելացրեց Մհեր Սահակյանը։
Նա կարևոր է համարում ուղիղ չվերթների կազմակերպումը՝ Երևան-Պեկին-Երևան, Երևան-Շանհայ-Երևան, Երևան-Գուանջոու-Երևան ուղղություններով։ Այս քայլի միջոցով կհեշտանա հայ գործարարների մուտքը Չինաստան, կավելանա չինացի զբոսաշրջիկների թիվը։ Ըստ նրա՝ քանի որ Չինաստանում մեծ հետաքրքրություն կա քրիստոնեության նկատմամբ, ճիշտ գովազդի դեպքում շատերը կհետաքրքրվեն ՀՀ ժամանելով, որն աշխարհում առաջինն է քրիստոնեությունը որպես պետական կրոն ընդունել։ Հնարավոր տարբերակ է, որ հետաքրքրություն առաջացնեն նաև էկոտուրիզմն ու «մաքուր օդ» շնչելու գաղափարը։ Սա հնարավոր կլինի, եթե կրճատվեն չվերթների ժամանակն ու տոմսերի գինը։
Բանկային ոլորտում երկու երկրների համագործակցության հնարավորությունը ևս մեծ է: Մհեր Սահակյանի դիտարկմամբ, պետք է հաշվի առնել այն հանգամանքը, որ չինական տարադրամն արդեն ընդգրկված է Արժույթի միջազգային հիմնադրամում։ Պետք է փորձել Հայաստանի բանկային ոլորտում ընդգրկել որևէ չինական բանկ, որը ներդրումներ կկատարի ու կհաստատվի Հայաստանում: Կամ փորձել իրավունք ստանալ որևէ հայկական բանկի համար, որը կկարողանա չինական տարադրամով փոխանցում կատարել: Այս քայլով կհեշտանա նաև հայ և չինացի գործարարների գործը, նրանք հնարավորություն կստանան աշխատել մեկ տարադրամով առանց ավելորդ տարադրամի փոխանակման համար նախատեսված գումարների:
Մհեր Սահակյանի խոսքով, ընթացիկ տարում ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանի այցը Չինաստան փոխեց իրավիճակը, ռազմական ոլորտում երկկողմ հարաբերություններում ակտիվացման միտումներ գրանցվեցին։ Հայաստանի պաշտպանության նախարարին ընդունեց Չինաստանի ՊՆ, կողմերը պայմանավորվեցին, որ Չինաստանը Հայաստանին 10 մլն յուանի ռազմական օգնություն տրամադրի:
Մհեր Սահակյանն ուշադրություն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ վերջին տասնհինգ տարում Չինաստանը զգալիորեն զարգացրել է ռազմարդյունաբերությունը, արտադրում է նաև մի շարք մրցունակ զինատեսակներ, որոնցից հատկապես աչքի են ընկնում ոչ «ավանդական» զենքերը, օրինակ՝ անօդաչու թռչող սարքերը, ռոբոտացված զինատեսակները, գերձայնային հրթիռներն ու թռչող սարքերը։ Այսինքն՝ Հայաստանը Չինաստանի հետ համագործակցությունը կարող է զարգացնել ոչ «սովորական» զինատեսակների բնագավառում։ Նրա խոսքով, կարելի է համատեղ Հայաստանում կառուցել ռոբոտացված զինատեսակների և անօդաչու թռչող սարքերի ռազմարդյունաբերական կենտրոն, որի արտադրանքը կարելի է սպառել Մերձավոր Արևելքում և ԵԱՏՄ-ում։
«Հայաստան-Չինաստան պաշտոնական հարաբերություններն ընդամենը 25 տարվա պատմություն ունեն, այսինքն` կարելի է ասել, որ ամեն ինչ դեռ առջևում է ու նոր է սկսվում, բայց, իհարկե, 25 տարին էլ քիչ չէ, և այն կոնկրետ, սթափ վերլուծման ու հետագայում վերաիմաստավորման կարիք ունի։ Պետք է հաշվի առնել այն հանգամանքը, որ Չինաստանը նախագահ Ծինփինի գլխավորությամբ փորձում է դառնալ մի առանձին քաղաքական և տնտեսական հզոր բևեռ, Հայաստանի շահերից է բխում նմանատիպ երկրի հետ ստեղծել լավ հարաբերություններ, որոնց շնորհիվ քաղաքական և տնտեսական օգուտները կստանա»,-ասաց Մհեր Սահակյանը։
Հայաստանի ու Չինաստանի միջև կա գործակցություն, սակայն նա ընդգծեց, որ հայկական կողմը պետք է էլ ավելի ակտիվ գործի, Հայաստանը պետք է փորձի գործնականորեն ընդգրկվել «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության «Մետաքսի ճանապարհ տնտեսական գոտի» հատվածում:

YEREVAN, DECEMBER 5, ARMENPRESS. Armenia and China have a great cooperation potential.
Mher Sahakyan, Director of “‘China-Eurasia’ political and strategic research council’ foundation, expert on oriental and international studies, told ARMENPRESS that the cooperation directions can be different.
“There is a good opportunity for cooperation in the field of agriculture. Agricultural loans, equipment, as well as knowledge on how the Chinese can increase the volume of crops harvested from the same area via innovations and digitization of agriculture can be acquired from China. It’s also possible to receive investments for meat production. In China there is a big demand for beef”, Mher Sahakyan said.
According to him, the Chinese people can be interested in the Armenian honey, this field is also growing in Armenia, and the price of honey is about 4-5 times more expensive in China. In response to a question on what steps to take to export the Armenian hone to China, Mher Sahakyan said it’s necessary to establish a powerful laboratory. “A question will arise that if everything in that field is good in China, why do the Chinese people need the Armenian organic products, meat and honey. The reason is that the pollution of air, water and soil in China is high due to the heavy chemical production. The middle and rich class try to buy mostly imported products from countries where there is no pollution of environment. At the moment there is no chemical industry in Armenia and will not be in the near future, thus this fact can be considered”, Mher Sahakyan said.
Mher Sahakyan attached importance to the organization of direct flights – Yerevan-Beijing-Yerevan, Yerevan-Shangai-Yerevan and other directions. This step will facilitate the entry of Armenian businessmen to China, will increase the number of Chinese tourists. According to him, as there is a great interest in China toward Christianity, via the right advertisement many people will be interested in visiting Armenia, as the first country that adopted the Christianity as a state religion. Another possible option that will be of Chinese people’s interest can be ecotourism and the idea to breath ‘fresh air’. But this will be possible if the time of flights and ticket price are reduced.
The two countries also have a great opportunity to cooperate in the banking sphere. According to Sahakyan, one thing should be taken into account that the Chinese currency is already included in the International Monetary Fund. It’s necessary to try to include any Chinese bank in the Armenian banking sector which will make investments and will be established in Armenia. Or try to receive a right for any Armenian bank which will be able to make a transfer with the Chinese currency. This will also contribute to the activity of the Armenian and Chinese businessmen, they will have a chance to work with one currency.
Mher Sahakyan said this year Armenian defense minister Vigen Sargsyan’s visit to China changed the situation, certain activeness trends were recorded in the bilateral ties in the military field. The Chinese defense minister hosted the Armenian counterpart, they agreed that China will provide 10 million Chinese Yuan military aid to Armenia.
He stated that in the recent period China has significantly developed the military industry, it produces a number of competitive weapons. This means that Armenia can develop the cooperation with China in the field of ‘non-ordinary’ weapons. According to him, it’s possible to construct a military-industrial center of robotics arms and UAVs the products of which can be consumed in the Middle East and the Eurasian Economic Union (EAEU).
“The Armenia-China official relations have a history of only 25 years, this means that everything is still ahead and just begins, but, of course, 25 years is not less, and it needs a concrete, smooth analysis and further reconsideration”, he said.
Mher Sahakyan added that there is a partnership between Armenia and China, but the Armenian side should more actively act and try to be practically involved in the ‘Silk Road Economic Zone’ part of the One Belt, One Road initiative.