Հայաստանի և ԱՄՆ-ի գործընկերությունն աջակցությունից տեղափոխվել է տնտեսական հարաբերությունների դաշտ. Մեթյու Յուսեն
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն ունի բարենպաստ տնտեսական հնարավորություններ: Վերջին երկու տարիների ընթացքում ամերիկյան ընկերությունների կողմից Հայաստանում կատարվել են 500 մլն դոլարի ներդրումներ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ասաց Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպանության քաղաքատնտեսական բաժնի ղեկավար Մեթյու Յուսենը: Նրա խոսքով՝ աշխատելով ՀՀ կառավարության հետ` Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան համար առաջնային են համարվում կոռուպցիայի դեմ պայքարը, բիզնես միջավայրի բարելավման քայլերը, մտավոր սեփականության իրավունքի պաշտպանությունը, հարկային և մաքսային վարչարարության հետ կապված հարցերը, որոնք կարևոր գործոններ են արտասահմանյան գործարարների մրցունակ և հաջողակ լինելու համար: Այս բոլոր քայլերի արդյունքում գործարարներն իրենց ավելի վստահ կզգան և ավելի շատ ներդրումներ կատարելու պատրաստ կլինեն:
«Այս ուղղություններում մենք տեսել ենք դրական զարգացումներ: Թերևս այդ են փաստում վերջին երկու տարիների ընթացքում ամերիկյան ընկերությունների կողմից Հայաստանում կատարված 500 մլն դոլարի ներդրումները: Հայաստանն ունի բարենպաստ տնտեսական հնարավորություններ: Մեր կառավարությունը պատրաստ է և ունի միջոցներ այդ ուղղությամբ աշխատելու համար: Հայաստանի հետ ունենք առևտրի և ներդրումների շրջանակային համաձայնագիր, ինչպես նաև կա տնտեսական հարցերով հայ-ամերիկյան միջկառավարական աշխատանքային խումբ: Ներգրավում ենք ամերիկյան և հայկական բիզնես ներկայացուցիչներին` հասկանալու և աջակցելու նրանց, որպեսզի զարգացնենք գործարար կապերը»,- ասաց Յուսենը:
Նրա դիտարկմամբ` Հայաստանի անկախության 25 տարիների ընթացքում 2 երկրների հարաբերությունները զարգացում են ապրել, և գործընկերությունն աջակցությունից տեղափոխվել է առևտրի և տնտեսական հարաբերությունների դաշտ: Յուսենի խոսքով` այն լինելու է իրենց աշխատանքի հետագա ուղղվածությունն առաջիկա 25 տարիների ընթացքում, որից հետո ակնկալում են, որ կկարողանան իրական առևտրատնտեսական կապեր ձևավորել Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև:

Armenian-US partnership has moved from assistance providing to economic relations - Matthew Eussen
YEREVAN, MAY 13, ARMENPRESS. Armenia has favorable economic opportunities. 500 million USD investments have been made in Armenia by US companies in the last 2 years, “Armenpress” reports Matthew Eussen, head of the political and economic department of the US Embassy in Armenia said. According to him, working with the Government of Armenia, the US Embassy in Armenia prioritizes fight against corruption, steps for improving the business environment, protection of intellectual property, issues connected with tax and customs administration, which are key factors for foreign businessmen to be competitive and successful. After the implementation of all the mentioned steps the businessmen will feel more confident and will be ready to make more investments.
“We have witnessed positive trends in these directions. The investments by US companies amounting to 500 million USD in the last 2 years evidence that. Our Government is ready and has resources to work in that direction. We have a framework agreement of trade and investments with Armenia, as well as there is the Armenian-American intergovernmental working group on economic issues. We involve there American and Armenian business representatives to understand and support them in order to develop business relations”, Eussen said.
According to him, during the 25 years of Armenia’s independence the relations of the two countries have developed and the partnership has moved from the format of assistance providing to the field of trade and economic relations.