Հայաստանի ու Իրանի հարաբերությունների իրավապայմանագրային բազան կազմում են 70 փաստաթղթեր
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-իրանական դարավոր բարիդրացիական հարաբերություններն առավել ամրապնդվել ու խորը իրավապայմանագրային բազայով են համալրվել վերջին 25 տարիների ընթացքում` ՀՀ անկախության հռչակումից ի վեր:
Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը 1991թ. դեկտեմբերի 25-ին պաշտոնապես ճանաչել է Հայաստանի անկախությունը: 1992թ. փետրվարի 9-ին Թեհրանում ստորագրվել է հռչակագիր` Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու վերաբերյալ: Նույն օրը ստորագրվել է Հայաստանի Հանրապետության եւ Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջեւ հարաբերությունների սկզբունքների եւ նպատակների մասին հռչակագիրը, որով Կողմերը հավաստում էին բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատելու իրենց մտադրությունը:
1992թ. ապրիլին Երեւանում տեղի է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանության բացման հանդիսավոր արարողությունը: 1992թ. դեկտեմբերին Թեհրանում բացվել է Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` երկու պետություններն ունեն տարբեր ոլորտներում ստորագրված 70 փաստաթուղթ` համաձայնագրեր, պայմանագրեր, փոխըմբռնման հուշագրեր:
Հայաստանի անկախացումից հետո Իրանի հետ աստիճանաբար սկսեցին հաստատվել սերտ հարաբերություններ բոլոր բնագավառներում: Արդյունավետ համագործակցություն ծավալվեց էներգետիկայի, տրանսպորտի, բնապահպանության, առողջապահության, գյուղատնտեսության, գիտության, կրթության, մշակույթի բնագավառներում, ինչպես նաեւ միջմարզային գործակցության ոլորտում:
Սկսեցին կյանքի կոչվել ռազմավարական բնույթի նախագծեր: 1995թ. ստորագրվեց Իրան-Հայաստան գազատարի կառուցման վերաբերյալ համաձայնագիրը:
Թե իրանական, թե հայկական կողմը վստահ են, որ երկկողմ առևտրաշրջանառությունը բավարար չէ առկա ներուժի համեմատ:
2015-ին Հայաստան-Իրան առևտրաշրջանառությունը կազմել է 276 միլիոն 360.7 հազար ԱՄՆ դոլար: Հայաստանի ընդհանուր առևտրաշրջանառության մեջ Իրանի տեսակարար կշիռը 2015-ին եղել է 5.8 տոկոս: Ինչ վերաբերում է արտահանման ու ներմուծման ցուցանիշներին, ապա անցած տարի Հայաստանից Իրան արտահանվել է 78 միլիոն 22.6 հազար ԱՄՆ դոլարի ապրանք, որը, սակայն, 2014-ի համեմատ նվազել է 6 միլիոն 953.2 հազար դոլարով:
2015-ին Իրանից Հայաստան է ներմուծվել 182 միլիոն 460.6 հազար դոլարի երրորդ երկրներում արտադրված ապրանք, 198 միլիոն 338.1 հազար ԱՄՆ դոլարի՝ իրանական ծագման արտադրանք:
Հայաստան ներմուծվող հիմնական ապրանքատեսակներն են կենդանիներ, սննդամթերք, հանքահումքային արտադրանք, մոլիբդեն, քիմիկատներ, իրեր` քարից, գիպսից, ցեմենտից, ավտոմեքենաներ, սարքավորումներ,արդյունաբերական ապրանքներ: Արտահանվող հիմնական ապրանքատեսակներն են հանքահումքային արտադրանք, փայտ, սննդամթերք, էլեկտրաէներգիա:

YEREVAN, DECEMBER 21, ARMENPRESS. The Armenian-Iranian centuries-old friendly relations were further strengthened and were supplemented with rich legal base within the last 25 years since Armenia’s Independence, reports “Armenpress”.
The Islamic Republic of Iran on December 25, 1991 officially recognized Armenia’s Independence. A declaration on establishing diplomatic relations between Armenia and Iran was signed on February 9, 1992. The same day the declaration on the principles and goals of the relations between Armenia and Iran was signed by which the sides affirmed their tendency to establish friendly relations.
The opening ceremony of Iran’s Embassy in Yerevan was held in April 1992. In December 1992 Armenia’s Embassy was opened in Tehran.
The two states have signed 70 documents (agreements, contracts, MoUs) on a number of sectors.
After Armenia’s Independence, close relations at all sectors gradually started to be established with Iran. A productive cooperation was established in the fields of energy, transport, natural protection, healthcare, agriculture, science, education, culture.
Strategic projects came into force. The agreement on construction of Iran-Armenia gas pipeline was signed in 1995.
Both the Iranian and Armenian sides are confident that the bilateral trade turnover is not enough compared to the existing potential.
In 2015 Armenia-Iran trade turnover comprised 276 million 360.7 thousand USD. Iran’s share in the total trade turnover of Armenia was 5.8% in 2015. As for the export and import rates, last year 78 million 22.6 thousand USD goods were exported from Armenia to Iran, which however, decreased by 6 million 953.2 thousand USD compared to 2014.
182 million 460.6 thousand USD goods produced in third countries were imported to Armenia from Iran, and 198 million 338.1 thousand USD Iranian goods were imported to Armenia.
The main imported goods from Iran to Armenia were animals, food, mineral products, molybdenum, chemicals, objects from stone, plaster, cement, automobile, machinery and industrial products. The major exported goods were mineral products, wood, food, power.