Հայաստանը ՄԱԿ-ում դեմ է քվեարկել Ղրիմի և Սևաստոպոլի վերաբերյալ բանաձևի նախագծին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ում ՀՀ ներկայացուցիչը հանդես է եկել ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբելայի 3-րդ կոմիտեում A/C.3/71/L26 բանաձևի նախագծի առնչությամբ ՀՀ դիրքորոշման բացատրությամբ, որում, մասնավորապես, ասված է. «Հայաստանը մշտապես եղել է ժողովրդավարության, հիմնարար ազատությունների և մարդու իրավունքների՝ ներառյալ ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման իրավունքի խթանման ջատագովը։ Մեր կարծիքով, մարդու հիմնարար ազատությունների հետ կապված իրավիճակները պետք է քննարկվեն և դիտարկվեն այն սկզբունքներով և նորմերով, որոնք մարդու միջազգային իրավունքի մաս են կազմում:
Վերոնշյալ բանաձևը, ներկայացված լինելով մարդու իրավունքների համատեքստում, պարունակում է հղումներ տարածքային ամբողջականության սկզբունքին, որոնք կիրառվել են ընտրովի՝ միջազգային իրավունքի այլ սկզբունքների՝ ներառյալ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի հաշվին, և դուրս են բանաձևի հռչակված նպատակի շրջանակից: Առաջնորդվելով իր հետևողական դիրքորոշմամբ՝ Հայաստանը չի կարող աջակցել այնպիսի մոտեցում, որը դասակարգում է սահմանում միջազգային իրավունքի սկզբունքների միջև»։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, հայտարարության մեջ նաև ընդգծված է, որ «սույն բանաձևի նախագիծը պարունակում է հղում 2014 թ. մարտի 27-ի 68/262 բանաձևին, որին Հայաստանը դեմ է քվեարկել՝ հաշվի առնելով վերը նշված նկատառումները։ Հիշյալ բանաձևի ընդունման օրը Հայաստանի պատվիրակության կողմից շրջանառվել էր իր քվեարկության բացատրությունը: Մեր մոտեցումներն այդ ժամանակվանից ի վեր չեն փոխվել»:
«Ելնելով վերոհիշյալից՝ Հայաստանը «դեմ» է քվեարկել A/C.3/71/L․26 բանաձևի նախագծին»,- ասվում է ՀՀ մշտական ներկայացուցչության հայտարարության առնչությամբ։

Armenia votes against draft resolution on Crimea and Sevastopol in UN
YEREVAN, NOVEMBER 17, ARMENPRESS. The representative of Armenia has issued a statement at the Third Committee of the #UN General Assembly to explain the position of Armenia on resolution contained in the document A/C.3/71/L, press service of the Foreign Ministry told “Armenpress”.
The statement, particularly, reads: “Armenia has always been a staunch supporter of the efforts aimed at promoting democracy, fundamental freedoms and human rights, including the equal rights and self-determination of peoples. In our view situations related to the human rights should be discussed and addressed by applying those norms and principles which are a part of international human rights law.
While the current resolution is introduced in the human rights context, the references to the principle of territorial integrity, that are selectively applied at the expense of other principles of international law, including the right of people to self-determination, go beyond the declared objective of the document. In accordance with its consistent stance Armenia is not in a position to support such an approach that introduces a hierarchy between the principles of the international law.”
The statement also emphasizes, that “the resolution contains a reference to the Resolution 68/262 of 27 March 2014, to which Armenia voted against due to the same considerations as mentioned above. The explanation of vote was circulated by the delegation of Armenia on the day of the adoption of that resolution. Our approach has not changed since then.”
“On this basis, Armenia voted ‘against’ on the draft resolution contained in document A/C.3/71/L.”, the statement reads.