ԵՄ-ն պատրաստվում է Հայաստանի հետ վիզաների ազատականացման շուրջ բանակցություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական միության անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարները շեշտել են Վրաստանի և Ուկրաինայի քաղաքացիների համար վիզաների վերացման հարցը, ինչպես նաև Հայաստանի քաղաքացիների համար վիզային ռեժիմի ազատականացման հարցը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Ռիա Նովոստի»-ն, այս մասին նշված է ԵՄ արտաքին գործերի խորհրդի եզրակացության մեջ, որն առնչվում է Արևելյան գործընկերությանը:
«Խորհուրդն ընդգծում է Վրաստանի և Ուկրաինայի հետ վիզային ռեժիմի լիբերալիզացիայի համար անհրաժեշտ որոշումների ընդունման կարևորությունը»,- ասված է փաստաթղթում: Եվրոպացի նախարարները նաև ընդգծել են, որ սպասում են «անհրաժեշտ ժամկետներում Հայաստանի հետ վիզային հարցերով երկխոսություն սկսելու հնարավորության»:
ԵՄ խորհուրդն արդեն իսկ Եվրոպական հանձնաժողովին տրամադրել է Վրաստանի և Ուկրաինայի հետ կարճաժամկետ վիզաների վերացման շուրջ բանակցություններ վարելու մանդատը: Ավելի վաղ նման մանդատ արդեն իսկ տրամադրել էր Եվրոպական խորհրդարանը:

EU prepares for talks with Armenia on visa liberalization
YEREVAN, NOVEMBER 14, ARMENPRESS. The Foreign Ministers of the EU member states have stressed the issue of abolishing visa regime for the citizens of Georgia and Ukraine, as well as the issue of visa liberalization with Armenia, “Armenpress” reports the conclusion of the meeting of the foreign ministers of the EU member states reads.
“The Council stresses the importance of taking necessary decisions for liberalization of visa regime with Georgia and Ukraine”, reads the document. The European ministers also stated that they are waiting for “an opportunity to start negotiations on visa issues with Armenia in a timely period”.
The Council of the European Union has already granted the European Commission a mandate to hold talks on short-term visa abolition with Georgia and Ukraine. Earlier, the European Parliament had done the same.