Զբոսաշրջության ոլորտին որակյալ մասնագետներով ապահովելու համար մշակվել են կրթական չափորոշիչներ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում գործում է զբոսաշրջության ոլորտի մասնագետներ պատրաստող 5 ուսումնական հաստատություն: Սրանք պահանջված հաստատություններ են և դիմորդի պակաս երբևէ չեն ունեցել: Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսին նշեց ՀՀ ԿԳ նախարարի խորհրդական Արտակ Աղբալյանը:
«Երիտասարդների շրջանում միշտ էլ զբոսաշրջության ոլորտում հետաքրքրություն է եղել: Այդ ոլորտի մասնագետներ պատրաստող ուսումնական հաստատությունները դիմորդի խնդիր չունեն, նույնիսկ վճարովի համակարգով դիմորդների պակաս չի զգացվում: Մասնագետներ պատրաստվում են, սակայն արված աշխատանքը բավարար չէ, դեռ շատ անելիք կա»,-ասաց Արտակ Աղբալյանը:
Զբոսաշրջության ոլորտն որակյալ մասնագետներով ապահովելու համար մշակվել են կրթական չափորոշիչներ: Արտակ Աղբալյանը տեղեկացրեց, որ դրանց մշակման գործում անմիջական մասնակցություն են ունեցել հենց այդ ոլորտի գործատուները:
«Այդ չափորոշիչները ենթադրում են հետևյալը, ուսուցումը պետք է անցկացվի գործնականի վրա հիմնված: Սովորողը պետք է անմիջական շփման մեջ լինի հյուրանոցի, ռեստորանի և զբոսաշրջության ոլորտի այլ հաստատությունների հետ: Ասենք, 3 օր անցկացվի տեսական, 3 օր` գործնական դասընթաց: Այս մոտեցումը հնարավորություն կտա, որ դասընթացներն ավարտած անձինք լինեն շուկայի պահանջներին համապատասխան պատրաստված»,- ասաց Արտակ Աղբալյանը:
Տուրիզմի հայկական ինստիտուտի ռեկտոր Ռոբերտ Մինասյանն էլ նշեց, որ առաջնային պետք է լինի ոչ միայն կադրերի պատրաստումը:
«Մենք պետք է հատուկ ուշադրություն դարձնենք, թե ովքեր են սովորեցնողները: Եթե անհրաժեշտ է՝ իրենց համար նույնպես վերապատրաստման դասընթացներ անցկացնենք: Կյանքը փոխվում է, և չի կարելի երեկվա մոտեցումներով սովորեցնել»,- ասաց Ռոբերտ Մինասյանը:
Ռոբերտ Մինասյանը առանձնացրեց նաև տուրմենեջերների խնդիրը: Ըստ նրա` օտար լեզու իմացողը դեռ տուրմենեջեր չէ: Այստեղ նույնպես պետք է աշխատանք տարվի, եթե անհրաժեշտ է՝ օրենքով սահմանափակումներ մտցվի:
Ռոբերտ Մինասյանն ընդգծեց, որ ամեն ոք Հայաստանը ներկայացնելու իրավունք չունի:
Ռոբերտ Մինասյանի խոսքով՝ աշխարհում զբոսաշրջիկների թիվն անցնում 1 մլրդ-ից, յուրաքանչյուր զբոսաշրջիկ 5-7 օրվա ընթացքում ծախսում է 700-1000 դոլար: «Եվ եթե կարողանանք դրա փոքր տոկոսն էլ ուղղորդել դեպի Հայաստան, ապա մեր երկրի տուրիզմը լուրջ զարգացում կապրի»,- հավելեց նա:

Educational standards are developed for providing qualified specialists for tourism sector
YEREVAN, OCTOBER 12, ARMENPRESS. There are 5 educational institutions in Armenia preparing specialists on tourism sector, Adviser to the Armenian Minister of Education and Science Artak Aghbalyan told “Armenpress”.
“The youth has always been interested in tourism. The educational facilities preparing specialists in that sector always have a lot of applicants, there is no shortage of applicants even in the paid system. The specialists are being prepared, but the conducted works are not enough, there is still a lot to do”, Artak Aghbalyan said.
Educational standards were developed for providing qualified specialists for tourism sector. Artak Aghbalyan informed the employers of that sector had their contribution on developing them.
“According to those standards, the training must be done based on practice. The student must be in direct contact with hotel, restaurant and other institutions operating in the tourism field. For instance, 3-day theoretical and 3-day practical courses must be held. Such approach will enable the persons who completed the courses to be well prepared for market demands”, he said.
Rector of the Armenian Institute of Tourism Robert Minasyan said the training of personnel must not be the only priority.
“We must pay a special attention who are the trainers. In case of necessity we will hold trainings for them as well. Life is changing, and you cannot teach with yesterday’s approaches”, Robert Minasyan said.
Robert Minasyan said not everyone has a right to present Armenia.
He said there are more than 1 billion tourists in the world, each tourist spends 700-1000 USD within 5-7 days. “If we manage to direct the small percentage of it to Armenia, our country’s tourism will boost significantly”.