Հայաստան-Իրան ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման գործընթացը հնարավոր է փոխանցվի մասնավոր ընկերության
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստան-Իրան ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման գործընթացը հնարավոր է փոխանցվի որեւէ մասնավոր ընկերության: Այս մասին տեղեկացրեց ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Հովհաննես Հովհաննիսյանը՝ նշելով, որ գոտու ստեղծման վերաբերյալ քննարկումների արդյունքում երեք առաջադրված տարբերակներից գերակշռողը դա է:
«Ազատ տնտեսական գոտու թեման արդեն բարձրացվել է եւ դարձել քննարկումների առարկա, բայց սա դեռեւս գործնական քայլերի փուլ չէ: Իրանում առաջիկայում նախատեսվում է հայկական ապրանքների ցուցահանդես. մեր այցի շրջանակում էլ նախատեսում ենք բանակցել այդ ուղղութամբ: Պետք է օգտագործենք այդ ընթացքը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշեց փոխնախարարը:
Հոկտեմբերի 5-8-ը Իրանում անցկացվող հայկական ապրանքների եւ ծառայությունների ցուցահանդեսից Հովհաննես Հովհաննիսյանն ակնկալում է Իրան-Հայաստան գործարարների միջեւ նոր պայմանագրերի կնքում:
«Ունենք որոշակի արդյունքներ հայաստանյան ծառայությունների՝ իրանական շուկա արտահանելու հարցում օրինակ՝ ggtaxi-ն, Ucom-ը: Հույս ունենք, որ այս ցուցահանդեսը եւս կնպաստի նոր պայմանագրերի կնքմանը եւ հայկական այլ ապրանքների, ծառայությունների իրացմանը իրանական շուկայում»,-ասաց Հովհաննես Հովհաննիսյանը:

Процесс создания зоны свободной торговли Армения-Иран может быть передан частной компании
Процесс создания зоны свободной торговли Армения-Иран может быть передан одной из частных компаний. Об этом сообщил замминистра экономики РА Ованес Ованнисян, отметив, что в результате обсуждений по созданию зоны свободной торговли остановились на этом варианте, предпочтительном из предложенных трех.
“Вопрос создания зоны свободной торговли уже поднимался и стал предметом обсуждений, но это пока не этап практических шагов. В Иране в скором будущем планируется выставка армянских товаров, мы во время визита будем обсуждать и этот вопрос. Необходимо использовать эту возможность”, - по сообщению «Арменпресс» заметил замминистра.
Ованес Ованнисян ожидает заключения на открываемой 5-8 октября в Иране выставки армянских товаров и услуг новых договоров между армянскими и иранскими предпринимателями.
“У нас есть некоторые результаты по экспорту на иранский рынок армянских товаров и услуг, например, ggtaxi, Ucom. Надеемся, что эта выставка будет способствоватьзаключению новых договоров и реализации армянской продукции на иранском рынке”, - сказал Ованес Ованнисян.