Հայաստան-Իրան ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման գործընթացը հնարավոր է փոխանցվի մասնավոր ընկերության
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստան-Իրան ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման գործընթացը հնարավոր է փոխանցվի որեւէ մասնավոր ընկերության: Այս մասին տեղեկացրեց ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Հովհաննես Հովհաննիսյանը՝ նշելով, որ գոտու ստեղծման վերաբերյալ քննարկումների արդյունքում երեք առաջադրված տարբերակներից գերակշռողը դա է:
«Ազատ տնտեսական գոտու թեման արդեն բարձրացվել է եւ դարձել քննարկումների առարկա, բայց սա դեռեւս գործնական քայլերի փուլ չէ: Իրանում առաջիկայում նախատեսվում է հայկական ապրանքների ցուցահանդես. մեր այցի շրջանակում էլ նախատեսում ենք բանակցել այդ ուղղութամբ: Պետք է օգտագործենք այդ ընթացքը»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշեց փոխնախարարը:
Հոկտեմբերի 5-8-ը Իրանում անցկացվող հայկական ապրանքների եւ ծառայությունների ցուցահանդեսից Հովհաննես Հովհաննիսյանն ակնկալում է Իրան-Հայաստան գործարարների միջեւ նոր պայմանագրերի կնքում:
«Ունենք որոշակի արդյունքներ հայաստանյան ծառայությունների՝ իրանական շուկա արտահանելու հարցում օրինակ՝ ggtaxi-ն, Ucom-ը: Հույս ունենք, որ այս ցուցահանդեսը եւս կնպաստի նոր պայմանագրերի կնքմանը եւ հայկական այլ ապրանքների, ծառայությունների իրացմանը իրանական շուկայում»,-ասաց Հովհաննես Հովհաննիսյանը:

YEREVAN, SEPTEMBER 16, ARMENPRESS. The process of establishing Armenia-Iran free trade zone will probably be transferred to any private company, Deputy Minister of Economy Hovhannes Hovhannisyan said stating that this option prevails among the proposed three options.
“The topic of free economic zone has been raised and become a subject of discussions, but this is still not a stage of practical steps. An exhibition of Armenian products is going to be held in Iran soon: we are planning to negotiate on that issue during our visit. We must use that process”, he said, “Armenpress” reported.
He expects signing of new agreements between the businessmen of Iran and Armenia from the exhibition of Armenian goods and services which will be held in Iran on October 5-8.
“We have certain results over exporting the Armenian services to the Iranian market, for instance, ggtaxi, Ucom. We hope this exhibition will contribute to the signing of new agreements and the realization of other Armenian goods, services in the Iranian market”, he said.