ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում Անիի ընդգրկումը հուշարձանի պահպանության երաշխիքներ է տալիս
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջնադարյան հայկական Բագրատունյաց մայրաքաղաք Անիի ընդգրկումը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում մեծ ձեռքբերում է` հուշարձանի պահպանության առումով: ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեցին հայտի քննարկմանը մասնակցած պաշտոնյաները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` «Անի. հնէաբանական վայր» անվանումով հայտը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության կոմիտե ներկայացրել է Թուրքիան նախկինում ներկայացրած հայտը լրամշակելուց հետո: Մշակույթի նախարարի տեղակալ Ներսես Տեր-Վարդանյանի խոսքով` լրամշակված հայտը արտահայտում էր Անիի ինքնության հատվածն ու հստակ ներկայացնում դրա հայկականությունը, ինչը հայկական պատվիրակության համար կարևոր դրույթներից է: «Կարևորում ենք այս հայտի ընդգրկումը ցանկում, առաջին հերթին նրանով, որ մեր պատմամշակութային ժառանգությունն աշխարհով մեկ է սփռված, ու մենք պետք է տեր լինենք ՀՀ սահմաններից դուրս գտնվող հուշարձաններին ու ողջունենք փաստերը, երբ միջազգային կազմակերպությունները իրենց հսկողության ներքո են վերցնում դրանք: Ցանկում հայտնվելը հուշարձանի պահպանության համար որոշակի երաշխիքներ է ստեղծում, իսկ Թուրքիայում գտվող հուշարձանների համատեքստում դա առավել կարևորվում է»,-ասաց փոխնախարարը:
Նրա խոսքով` Անիի հետ կախված հետագա գործողությունները` պահպանություն, տուրիստական հոսքերի կառավարում, Թուրքիայի կողմից պարբերաբար զեկուցվելու են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին: Իսկ վերանորոգում իրականացնելիս թուրքական կողմը չպետք է հեռանա նախնական տեսքից, որ ունեցել է հուշարձանը: Ներսես Տեր-Վարդանյանը տեղեկացրեց, որ նախապես տեղեկատվական գրքույկ են հրատարակել Անիի` որպես Բագրատունյաց մայրաքաղաքի վերաբերյալ ու այն տարածել մարդկանց շրջանում, ովքեր որոշման վրա որոշակի ազդեցություն կարող էին ունենալ:
ՀՀ-ում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ազգային հանձնաժողովի գլխավոր քարտուղար Վահրամ Կաժոյանն էլ նկատեց, որ Թուրքիայի կողմից հայտի ներկայացումը պատահական չէր: ՅՈՒՆԵՍՕ-ում ներկայացված հայկական կողմն իր ելույթներում բազմիցս արծարծել է խնդիրը, որ հայկական մշակութային ժառանգության բազմաթիվ հուշարձաններ այլ պետությունների տարածքում են, որոնք պատշաճ ուշադրության չեն արժանանում: Համաձայն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կանոնադրության` յուրաքանչյուր երկիր կարող է ներկայացնել իր վարչական տարածքում գտնվող հուշարձանները, հետևաբար Հայաստանը չէր կարող ինքը հայտ ներկայացնել այլ պետություններում գտնվող իր հուշարձանների առնչությամբ:
«Մենք հիշեցնում էինք մեր չորս հարևան երկրներում ինչպիսի վիճակ է հուշարձանների պահպանության առումով` մասնավորապես ընդգծելով Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում երեք հայկական հուշարձանների (Սուրբ Սեփանոս, Սուրբ Թադե և Ձորձորի վանքերը` որպես հայկական վանական համալիրներ) ընդգրկումը ՅՈՒՆԵԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում: Պարբերաբար նշում էինք փաստը, որ Թուրքիայի տարածքում ոչ բարվոք վիճակում ավելի մեծ թվով հայկական հուշարձաններ ունենք, որոնց պահպանությունը չի իրականցվում: Դրա արդյունքն այն եղավ, որ երկու-երեք տարի առաջ Թուրքիայի կողմից երկու բացահայտ հուշարձաններ ընդգրկվեցին Համաշխարհային ժառանգության նախնական ցանկում, որից հետո կարելի էր ներկայացնել մշտական ցանկում ընդգրկման համար»,-հիշեցրեց Վահրամ Կաժոյանը:
Նա նշեց, որ թուրքական կողմի նախնական ներկայացրած հայտը կոչվում էր «Անիի մշակութային բնապատկեր», ինչը մերժվեց, քանի որ այդ պարագայում ոչ թե բնապատկերն էր ներկայացված, այլ պատմամշակութային, հնէաբանական հուշարձանը` քաղաքի պարիսպները, ավերակները, եկեղեցիները, վանքերը: «Փորձագիտական կոմիտեն բազմաթիվ այլ դիտարկումներ ևս արել էր, որոնք ընթացքում փոփոխվեցին: Թուրքական կողմից լրամշակված վերջնական հայտը բավականին լավ էր ստացվել, իհարկե, կատարյալ չէր, բայց այնպես էլ չէր, որ բացասական էր»,-նկատեց պաշտոնյան: Վահրամ Կաժոյանը տեղեկացրեց, որ հայտի քննարկումից հետո առաջարկ էր եղել այն կրկին ուղարկել լրամշակման և հայտի ընդունումը հետաձգել անորոշ ժամանակով, բայց, հաշվի առնելով հուշարձանի պահպանության կարևորությունը, ի վերջո Անին ընդգրկվեց ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում:
«Հայտի վերաբերյալ աննախադեպ քննարկում ծավալվեց, կոմիտեի 21 անդամ երկրներից միայն երկուսը չեն խոսել` Կուբան ու Ադրբեջանը: Մյուս բոլորը, խոսելով «Անի. հնէաբանական վայր» հայտի մասին, շեշտել են դրա հայկականությունը: Կարևոր մի փաստ էլ, որ կոմիտեի ոչ անդամ երկրները կարող են կարճ ելույթի հնարավորություն ունենալ, մենք դա արեցինք հայտի ընդունումից հետո: Ստացվեց երկու ելույթ` մեկը Թուրքիայի կողմից, որ ներկայացրել էր հայտը, և Հայաստանի կողմից, որին պատկանում է Անիի հեղինակային իրավունքը»,-նշեց Վահան Կաժոյանը` հավելելով, որ նիստից հետո շնորհավորանքներ էին ստանում ոչ միայն թուրքերը, ովքեր հայտն էին ներկայացրել, այլև հայերը, որոնց պատմության կարևոր դրվագն ու գլուխգործոցն էր ցանկում ներառվել:

Включение города Ани в список Всемирного культурного наследия ЮНЕСКО дает гарантии его сохранения
Включение средневековой столицы Армении, города Ани, в список Всемирного культурного наследия ЮНЕСКО является большим достижением в плане сохранения памятника. Как сообщает Арменпресс, об этом на пресс-конференции 20 июля сказали официальные лица, принявшие участие в обсуждении заявки на 40-й сессии Комитета Всемирного культурного наследия ЮНЕСКО.
Заявка о включении Ани в список всемирного культурного наследия представила в ЮНЕСКО Турция после внесения дополнений в свой предыдущую заявку. Заместитель министра культуры Армении Нерсес Тер-Варданян отметил, что дополненная заявка представляла идентичность Ани и давала четкое представление об армянском происхождении города, что было важно для армянской делегации.
«Включение заявки в список было очень важно в первую очередь тем, что наше культурно-историческое наследие распространено по всему миру, и мы должны сохранять наши памятники, находящиеся вне границ Армении, и приветствовать факты, когда международные организации берут их под свой патронат.
Включение в список дает некоторые гарантии для сохранения памятника, а в контексте находящихся в Турции памятников это еще важнее», - сказал замминистра.
По его словам, Турция должна периодически докладывать ЮНЕСКО о своих дальнейших действиях в связи с Ани, а в случае проведения восстановительных работ, турецкая сторона не должна отходить от первоначального вида, который имел памятник. Тер-Варданян сообщил, что заранее была подготовлена брошюра о городе Ани как столице Багратидов, которая была распространена среди людей, которые могли оказать влияние на принятие решения.
Генеральный секретарь национальной комиссии ЮНЕСКО в Армении Ваграм Кажоян заметил, что представление заявки Турцией было не случайным. Армянская сторона многократно поднимала в ЮНЕСКО вопрос о том, что многочисленные памятники армянского культурного наследия находятся на территориях других государств, и они не удостаиваются должного внимания.
Согласно регламенту ЮНЕСКО, каждая страна может представить памятник, находящийся на своей административной территории, следовательно, Армения не могла представить заявку в связи со своими памятниками, находящимися на территории других государств.
«Мы напоминали о том, какая ситуация в связи с сохранением памятников в наших четырех соседних странах, в частности, подчеркивая включение в список объектоввсемирного наследия ЮНЕСКО трех армянских памятников Ирана (монастырей Св. Фаддея, Св. Стефана и часовни Девы Марии Дзордзорской). Периодически отмечали, что на территории Турции есть большое количество находящихся в плохом состоянии армянских памятников, сохранение которых не реализуется. В результате этого два-три года назад два памятника Турции были включены в предварительный список, после чего уже можно было представлять заявку на включение в постоянный список», - сказал Кажоян.
Он отметил, что представленная турецкой стороной предварительная заявка называлась «Культурный ландшафт Ани», однако она была отвергнута, так как в данном случае был представлен не ландшафт, а культурно-исторический, археологический памятник – стены, руины церкви и храмы города.
Экспертная комиссия сделала много замечаний, после чего турецкая сторона внесла измененную заявку. «В связи с заявкой состоялось большое обсуждение, из 21 члена Комитета только две страны – Азербайджан и Куба, не выступили. Все остальные, говоря о заявке «Ани: археологическое место», подчеркивали его армянское происхождение», - подчеркнул Кажоян.