Ադրբեջանը միջազգային հանրությանը ներկայանում է զոհի կերպարով, ներքին լսարանին հայատյացություն է սերմանում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Քառօրյա պատերազմից մինչ օրս ադրբեջանական լրատվական դաշտը կիրառել է մի քանի մարտավարություն: Եթե առաջին օրը բացահայտ լռություն պահպանեցին, հետո սկսեցին խոսել իրենց հաղթանակի ու առաջխաղացման մասին, ապա վերջին օրերին զոհի կերպար են ձևավորել:
Լրագրողների հետ հանդիպմանը այս մասին խոսեց տեղեկատվական անվտանգության մասնագետ Սամվել Մարտիրոսյանը: «Ապրիլի 2-ին ադրբեջանական մամուլը փաստացի լռում էր, նույնիսկ արտաքին գործերի նախարարը հայտարարեց, որ պատերազմի մասին տեղեկացել է Լավրովի զանգից: Այս ամենը ցույց է տալիս, որ այդ օրերի իրենց պլանավորած տեղեկատվական օպերացիան չգնաց այնպես, ինչպես նախատեսում էին»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասաց Սամվել Մարտիրոսյանը:
Երկրորդ փուլում ադրբեջանական լրատվամիջոցները «հաղթանակ ու առաջխաղացում» էին փորձում ներկայացնել, ինչն առավել ակնառու էր քառօրյա պատերազմի ու դրան հաջորդող մի քանի օրերին: «Իրենց բնակչությունը համոզված էր, որ Ֆիզուլին ու Ջաբրայիլը իրենք վերցրել են, տարածքներ են գրավել հյուսիսում: Հիմա իրենք իրավիճակը փոխում են, քանի որ ճակատում ծանր հրետանու կիրառմամբ փոխհրաձգությունները բերում են նրան, որ թիկունքում խուճապային իրավիճակ է: Ստիպված են տակտիկան փոխել ու գիծը տանում են այն ուղղությամբ, թե հայերը ագրեսոր են: Իհարկե, բավականին մեղմ են դա անում, քանի որ չեն կարող ողջ պատկերը ներկայացնել, քանի որ տարիներ շարունակ ասել են` հայկական բանակը միայն փախչել գիտի, ռուսների շնորհիվ է, որ կարողանում են առաջ գնալ»,-նշեց փորձագետը:
Սամվել Մարտիրոսյանի դիտարկմամբ` այս ամենին զուգահեռ նաև թաքցնում են տեղեկատվություն իրենց կորուստների մասին` ներքին լսարանում խուճապն ավելի չամրապնդելու համար: «Նրանք բարձր մակարդակով հայտարարեցին, որ կորուսների մասին տեղեկատվությունը գաղտնիք է, և հիմա փաստացի կորուստների մասին չեն էլ խոսում: Տպավորությունն այնպիսին է, թե կորուստներ չունեն: Մի լրատվամիջոց է այս մասին խոսել` Բեռլինում գործող «Մեյդան թիվին», որի դեմ քրեական հետապնդում է սկսվել»,-ասաց բանախոսը` հավելելով, որ նրանց մոտ տոտալ ստալինյան ռեժիմ է:
Սամվել Մարտիրոսյանը նաև նկատեց, որ Ադրբեջանը ներքին շուկայում բացահայտ հակահայկական քարոզչություն է առաջ տանում` փորձելով վառ պահել հայերի հանդեպ ատելությունը: «Իրենց պետական համալսարանի կողմից տեսանյութ են պատրաստել, որում մի խումբ ուսանողներ հակահայական թեզեր են արտասանում, ոչ միայն Հայաստանի դեմ, այլ հայերի` որպես էթնոսի: Նրանք անում են բաներ, որոնք ողջ քաղաքակիրթ աշխարհում քրեորեն դատապարտելի են»,-եզրափակեց փորձագետը:

YEREVAN, MAY 3, ARMENPRESS. Information Security expert Samvel Martirosyan says Azerbaijani media applied several tactics from four-day war till now. If they kept salient during the first day, then started to speak about the victory, but in the last days they presented themselves as a victim.
On April 2 the Azerbaijani media in fact was salient, even the Azerbaijani Foreign Minister said he was informed about the situation from Lavrov’s telephone call. This shows that their planned informational operation did not go the way they expected, Samvel Martirosyan said this to journalists.
At the second stage the Azerbaijani media tried to inform the public that they won. Azerbaijani society was convinced that they captured Fuzuli, Jabrayil and northern territories. But now they change the situation stating that Armenians are aggressor. But of course they do it very mildly since they are unable to present the whole picture and they said for years the Armenian Army knows only to escape, Russians help them to move forward, the expert said.
Samvel Martirosyan says Azerbaijanis hide information on the causalities in order not to panic their public. They have officially stated that the information on their causalities is a secret, and now in fact they do not speak about their causalities. It seems that they have no causalities. Only a one news agency operating in Berlin Meydan TV spoke about it however, a criminal investigation started against it.
Samvel Martirosyan noted that Azerbaijan carries out an anti-Armenian propaganda in its internal market trying to keep alive the hatred towards Armenians. Their state university prepared a video where a group of students express anti-Armenian thesis not only against Armenia, but all Armenians as an ethnic group. They do something which are being criminally condemned in the whole civilized world, the expert concluded.