ԵԽ պատգամավորը կոչ է արել ԼՂ շփման գծում կիրառել հրադադարի խախտումները հետաքննող մեխանիզմ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռազմական հակամարտությունը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին լուծում չի կարող առաջարկել: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Եվրախորհրդարանում ունեցած ելույթի ժամանակ ասել է Կիպրոսը ներկայացնող եվրապատգամավոր Մավրիդիս Կոստասը:
Նա նշել է հրադադարի ռեժիմի խախտումները հետաքննող մեխանիզմների կիրառման կարևորությունը` ընդգծելով, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները պետք է կոչ անեն հայկական և ադրբեջանական կողմերին ընդունել նման մեխանիզմի կիրառումը:
«Առանց այս մեխանիզմի կիրառման կողմերը կշարունակեն մեղադրել իրար հարձակումներ նախաձեռնելու հարցում: Հայաստանը համաձայնվել է քննարկել նման մեխանիզմի կիրառման մանրամասները, իսկ Ադրբեջանը` հրաժարվել»,- արձանագրել է Կոստասը: Պատգամավորը հավելել է, որ տվյալ մեխանիզմի կիրառման պարագայում երկու կողմերում էլ հնարավոր կլինի փրկել մարդկային կյանքեր:

MEP urges to use ceasefire violation investigative system in NKR line of contact
YEREVAN, APRIL 13, ARMENPRESS. Military solutions cannot solve the Nagorno Karabakh conflict. As “Armenpress” reports, this was stated by Member of the European Parliament representing Cyprus Costas Mavrides during a speech in the European Parliament.
He stressed the importance of using investigative systems of ceasefire violations, and said that the OSCE Minsk Group Co-chairs should urge both sides to apply these systems.
“Without the usage of this mechanism the sides will continue to blame one another for violations. Armenia has agreed to discuss details of this mechanism, whereas Azerbaijan has refused”, Mavrides said. The MEP added that this mechanism will save lives.