Բրյուսելում մեկնարկել է ՀՀ-ԵՄ առևտրի և ներդրումների հարցերի բանակցությունների առաջին փուլը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության և Եվրոպական միության միջև հարաբերությունների նոր իրավական հիմք ձևավորելու գործընթացի շրջանակներում փետրվարի 15-ին Բրյուսելում մեկնակել է ՀՀ-ԵՄ նոր շրջանակային համաձայնագրի առևտրի և ներդրումների հարցերի բանակցությունների առաջին փուլը: Ինչպես «Արմենպրես»ին տեղեկացրին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, բանակցություններին մասնակցում է ՀՀ էկոնոմիկայի, արդարադատության, ֆինանսների, բնապահպանության, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունների, ՀՀ կենտրոնական բանկի և այլ կառույցների ներկայացուցիչներից բաղկացած հայկական պատվիրակությունը՝ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանի գլխավորությամբ:
Եվրոպական պատվիրակությունը ղեկավարում է Եվրոպական հանձնաժողովի առևտրի գլխավոր տնօրինության Ռուսաստանի, ԱՊՀ, Ուկրաինայի, Արևմտյան Բալկանների, ԵԱԱԱ (EFTA), ԵՏԳ (EEA) և Թուրքիայի հարցերով բաժանմունքի ղեկավար Պետրոս Սուրմելիսը:
Բանակցություններն ընթանում են եվրոպական կողմի հետ նախկինում հստակեցված ոլորտների և ուղղությունների շուրջ, մասնավորապես, ապրանքների և ծառայությունների առևտուր, առևտրի պաշտպանական միջոցներ, առևտրի տեխնիկական խոչընդոտներ, սանիտարական և բուսասանիտարական միջոցներ, մտավոր սեփականության իրավունքների պաշտպանություն, մրցակցություն, պետական գնումներ, կայուն զարգացում, թափանցիկություն, ընթացիկ վճարներ և կապիտալի տեղաշարժ, ներդրումային համագործակցություն և դրանց պաշտպանություն, վեճերի կարգավորում և այլն:
Ընդհանուր առմամբ, բանակցությունների առաջին փուլը բավական տարողունակ և ընդգրկուն է, բանակցությունների լիագումար նիստերից բացի, նախատեսվում են բանակցային ենթախմբերի 12-ից ավելի հանդիպումներ, որոնց ընթացքում պետք է քննարկվեն համապատասխան ուղղությունների տեքստերի նախագծերը: Կքննարկվեն նաև բանակցային հետագա գործընթացներին, փուլերին, ժամանակացույցին, ինչպես նաև ոլորտային ապագա համագործակցության որոշ խնդիրներին առնչվող հարցեր:

The first round of the EU-Armenia negotiations on trade and investment issues launched in Brussels
YEREVAN, FEBRUARY 16, ARMENPRESS. On February 15, the first round of the EU-Armenia negotiations on trade and investment issues was launched within the process of forming a new legal basis for relations between the Republic of Armenia and European Union.
“Armenpress” was informed from the Information and Public Relations Department of the Armenian Ministry of Economy that the negotiations were attended by the Armenian delegation headed by the First Deputy Minister of Economy of Armenia Garegin Melkonyan. The delegation consists of the representatives of Ministry of Economy, Ministry of Justice, Ministry of Finance, Ministry of Labor and Social Affairs, Central Bank, as well as other organizations.
The European delegation was led by Petros Sourmelis, head of unit, Russia, CIS, Ukraine, Western Balkan, EFTA, EEA, Turkey and Central Asia, the European Commission Directorate-General for Trade (DG TRADE).
The negotiations are held around the fields and directions previously clarified with the European side, in particular trade of goods and services, trade protection measures, technical barriers to trade, sanitary and phytosanitary measures, intellectual property rights, competition, public procurement, sustainable development, transparency, current payments and movement of capital, investment cooperation and protection, dispute settlements, etc.
Generally, the first round of negotiations is quite comprehensive and extensive. Besides the plenary session of negotiations, more than 12 meetings of the negotiating subgroups are being scheduled. During those meetings the draft texts of the corresponding directions will be discussed.
Further negotiating processes, rounds, timetable/ schedule, as well as some sectoral issues of future cooperation will also be discussed.